Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin - Najcenniejsze zabytki są już oznakowane

Izabela Kolasińska
Wiosną wokół romańskiego słupa zostanie jeszcze zbudowany chodniczek, aby turyści nie zadeptywali trawnika
Wiosną wokół romańskiego słupa zostanie jeszcze zbudowany chodniczek, aby turyści nie zadeptywali trawnika Izabela Kolasińska
Koniński słup drogowy ma już 860 lat! Jesienią ubiegłego roku kamienną kolumnę oczyszczono z mchów i porostów oraz poddano zabiegom odsalającym. Teraz pojawił się wokół niego okrągły cokół z kostki wysypany żwirem, aby kamień nie chłonął wilgoci. Ale to nie koniec prac na skwerku przy farze. Jeszcze w tym roku wokół słupa powstanie półkolisty chodnik.

– Żeby turyści i grupy mogły podejść do niego suchą nogą i odczytać inskrypcję z 1151 roku, a nawet zrobić przy nim zdjęcie – tłumaczy Andrzej Łącki z wydziału kultury, sportu i spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie, koordynujący renowację zabytku.

Projekt otoczenia kolumny z piaskowca, jaki powstał w konińskim PTTK, został zaakceptowany przez konserwatora zabytków, ale na razie nie ma na jego budowę pieniędzy. Sama konserwacja słupa kosztowała miasto ponad 30 tys. złotych.

Przy najstarszym znaku drogowym Europy, znajdującym się poza obszarem Imperium Rzymskiego, stanęła również nowa tablica informacyjna w języku polskim i angielskim. W prawym dolnym rogu wprawne oko dostrzeże specjalny kod QR – to kwadracik złożony z czarno-białych punktów. Wystarczy zrobić mu zdjęcie telefonem komórkowym i ściągnąć specjalny program z podanej na tablicy strony internetowej, aby skorzystać z informacji w innych wersjach językowych.

– Takich tablic jest w Wielkopolsce tylko kilkadziesiąt. Stanęły przy najcenniejszych zabytkach. W Koninie są trzy: przy słupie, przy farze i przy kościele św. Andrzeja w Gosławicach – mówi Andrzej Łącki. – Miasta nic to nie kosztowało. Wykonano je w ramach wielkopolskiego systemu informacji turystycznej. Jeśli ten program będzie kontynuowany, to w Koninie znajdzie się jeszcze parę obiektów, które można by w ten sposób oznakować.

Oprócz Konina podobne tablice z kodami ustawiono także w Turku (przy ratuszu, domach tkaczy, kościele pw. NSPJ, gdzie znajdują się polichromie i witraże autorstwa Józefa Mehoffera, i kościele ewangelicko-augsburskim pw. Łaski Bożej, projektu Macroniego), w Kłodawie (przy kościele Wniebowzięcia NMP, kościółku św. Fabiana i Sebastiana z XVI w. na cmentarzu parafialnym i Kopalni Soli), a także w Lisiewie (przy zespole pałacowo-parkowym wraz ze spichlerzem).

Wkrótce rozpocznie się montaż infokiosków, z których będą mogli korzystać turyści. W Wielkopolsce będzie ich 46. W Koninie staną trzy – na placu Wolności, koło hotelu „Konin” oraz koło Konińskiego Domu Kultury.

Co kryje czarno-biała mozaika?

QR Code (ang. Quick Response Code) to dwuwymiarowy kod opracowany w 1994 roku przez firmę Denso Corporation. Pierwotnie był wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym do opisywania części samochodowych. Obecnie wykorzystuje się go do przechowywania krótkich informacji i danych adresowych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto