Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin: Japońskie kimona w Muzeum Okręgowym. Wyjątkowa wystawa

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Wystawa kimon w Muzeum Okręgowym w Koninie
Wystawa kimon w Muzeum Okręgowym w Koninie Konin.pl
W konińskim muzeum można poczuć się jak w kraju kwitnącej wiśni. Wszystko za sprawą wystawy „Kimono 着物 Forma. Wzór. Symbol”, która prezentuje tradycyjne japońskie ubiory.

Niezwykle barwny fragment japońskiej codzienności można od kilku dni oglądać w Muzeum Okręgowym w Koninie. Wystawa, na którą składają się eksponaty z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zatytułowana „Kimono 着物 Forma. Wzór. Symbol” zachwyca i daje do myślenia.

Kwiaty śliwy mają w kulturze Japonii wielorakie znaczenie zarówno praktyczne, jak i symboliczne, a ich owoce były jadalne i używane jako lekarstwo. Najbardziej znane są jednak z charakterystycznego śmiałego piękna, ponieważ - pomimo swojej kruchości i delikatności - pojawiają się na początku roku, a więc w czasie największych chłodów, co od wieków jest przedmiotem podziwu Japończyków. Dzięki swojej niezłomności razem z bambusem i sosną nazywane są „trzema przyjaciółmi zimy” i jako takie najczęściej traktowane są właśnie jako popularny motyw zimowy

- zachęca do obejrzenia ekspozycji Joanna Haba z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha".

Ubiór znany na całym świecie

Słowo kimono, które można przetłumaczyć jako „rzecz do noszenia”, jest rozpoznawane niemal na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że kimono postrzegane jest jako tradycyjny japoński ubiór czy dzieło sztuki, ale też dzięki charakterystycznemu krojowi przypominającemu literę T. Ten geometryczny kształt z szerokimi rękawami stworzony z prostych pasów materiału stanowi punkt wyjścia dla do projektu kimona niezależnie od jego rodzaju.

Obrazy użyte w kimonie to piękne, barwne dekoracje, często mające również znaczenie symboliczne. Twórcy kimon najchętniej sięgają do przedstawień zmieniającego się wraz z porami roku świata natury: roślin, zwierząt, wyobrażeń wody, fal, chmur czy płatków śniegu. Charakterystyczne są również kompozycje oparte na zawiłych wzorach geometrycznych, zwykle nawiązując do kształtów występujących w naturze, takich jak zygzaki, kratki i pasy. Projekt wzoru stanowi zawsze ściśle przemyślaną kompozycję i nawet jeśli kimono zmieni kształt po założeniu go na osobę, widoczne dla oka pozostanie zawsze to, co najciekawsze.

Zajrzyjcie do galerii, by przekonać się jak efektowna jest wystawa kimon, a przy najbliższej okazji wybierzcie się do muzeum osobiście!

Wystawa kimon w Muzeum Okręgowym w Koninie

Konin: Japońskie kimona w Muzeum Okręgowym. Wyjątkowa wystawa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto