Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin. Hołd dla ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia. Było to brutalne zahamowanie wolności Polaków

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
W Koninie, podobnie jak w wielu innych miastach w całej Polsce, uczczono 40 rocznicę tych wydarzeń . W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, która próbowała stłumić kształtujące się od sierpnia 1980 roku protesty społeczne. Hołd jego ofiarom oddali dzisiejszego ranka prezydent Konina Piotr Korytkowski, zastępcy prezydenta: Witold Nowak i Paweł Adamów, poseł Tomasz Piotr Nowak, radni Rady Miasta Konina Jakub Eltman, Bartosz Małaczek, prezesi spółek miejskich oraz przedstawiciele organizacji młodzieżowych.

Kwiaty pod kamieniem „Solidarności ”w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W czterdziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego hołd jego ofiarom oddali dzisiejszego ranka prezydent Konina Piotr Korytkowski, zastępcy prezydenta: Witold Nowak i Paweł Adamów, poseł Tomasz Piotr Nowak, radni Rady Miasta Konina Jakub Eltman, Bartosz Małaczek, prezesi spółek miejskich oraz przedstawiciele organizacji młodzieżowych. Przed kamieniem "Solidarności" o 8:30 delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Było to brutalne zahamowanie wolności Polaków

To już 40 lat. Czas płynie bardzo szybko, ale my pamiętamy o tym, co się wtedy wydarzyło. Było to brutalne zahamowanie wolności Polaków

– mówił pod pomnikiem Piotr Korytkowski. Prezydent podziękował wszystkim za obecność i za znak pamięci o tych tragicznych w historii naszego kraju wydarzeniach.

Konin. Hołd dla ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wp...

–Prezydent Konina zapytany przez nas jak wspomina 13 grudnia 1981 roku, odpowiedział. – Stan wojenny zastał mnie w domu. Moja mama wysłała mnie do warzywniaka, bo chyba zabrakło ziemniaków na obiad. I będąc tam, usłyszałem, że ludzie bardzo intensywnie dyskutują między sobą. To od nich usłyszałem, że jest jakaś wojna. Będąc dzieckiem nie do końca to rozumiałem, natomiast kiedy przyszedłem do domu zastałem płaczącą mamę, bo wówczas mój ojciec był w RFN. A mama powiedziała: tu stan wojenny, a ojciec w Niemczech. Po kilku dniach ojciec wrócił, co odebraliśmy z wielką ulgą – wspomina Piotr Korytkowski.

Niech ta pamięć będzie przestrogą

Niech ta pamięć będzie przestrogą, że nic nie jest dane raz na zawsze. Świat jest niebezpieczny i zmienny. Pielęgnujmy to, co jest najważniejsze - solidarność i współpracę

– podkreślił poseł Tomasz Piotr Nowak.

Kamień "Solidarności"

Uroczystość odbyła się przy kamieniu "Solidarności" znajdującym się na skwerze przy rondzie Solidarności i hali Rondo, gdzie w grudniu 2012 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą ludzi „Solidarności” Regionu Konińskiego.

Konin. Hołd dla ofiar stanu wojennego w 40. rocznicę jego wp...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto