Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin: Będzie ciepłownia geotermalna na Pociejewie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Przedstawiciele MPEC-Konin Sp. z o.o. oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 28 października 2020 r., podpisali umowę na dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej w Koninie.

Jest umowa na dofinansowanie budowy ciepłowni geotermalnej w Koninie! 28 października dokument został podpisany przez przedstawicieli stron: MPEC-Konin sp. z o.o. oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Koszt inwestycji wynosi ponad 56 milionów złotych, dofinansowanie z NFOŚiGW - przeszło 24 miliony złotych. Projekt realizowany będzie w latach 2021-2022 na tzw. wyspie Pociejewo w Koninie.

Jak mówi prezes zarządu MPEC-Konin Sławomir Lorek: „w ten sposób zakończony został etap przygotowań formalnych i można przejść do fazy budowy ciepłowni geotermalnej”. Prezes zaznacza, że za spółką długa droga starań, decyzji, zgód, pozwoleń i tworzenia właściwej dokumentacji. - Sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób. Na pierwszym etapie (realizacja odwiertu GT-1) bardzo aktywnie pomagał poseł Tomasz Nowak, autor wielu interpelacji poselskich w kwestii wykorzystania wód geotermalnych, natomiast na etapie składania wniosku o dofinansowanie budowy ciepłowni, jego oceny i ostatecznych decyzji, mających miejsce w 2020 roku przydatna okazała się pomoc posła Leszka Galemby. Wiele serca w przygotowania do realizacji tej inwestycji włożył też były prezes MPEC-Konin Stanisław Jarecki - wyjaśnia Sławomir Lorek.

Nowy zakład będzie trzecim opartym na odnawialnych źródłach energii producentem ciepła dla miasta. Będzie bazował na złożach wody o rekordowej temperaturze 97,5 stopnia Celsjusza. Odkryto je 5 lat temu w wyniku odwiertu geotermalnego. Obecne władze miasta chcą, by Pociejewo stało się „ekologicznym salonem miasta” z usługami z dziedziny rekreacji i balneologii.

Parametry nowej inwestycji:

Moc zainstalowana: 8,1 MWt
Planowana roczna produkcja energii cieplnej: 44 149,7 MWht/rok [158.938,92 GJ]

Szacowany roczna redukcja emisji CO2: 6 746,09
Mg/rok
Planowany koszt całkowity brutto: 56.088.436,04 zł
Kwota dofinansowania: 24.141.132,00 zł
Projekt realizowany będzie w latach 2021-2022

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto