MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu sulechowskiej fary. Kto otrzymał specjalne podziękowania?

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
Masz dziękczynna za zakończenie remontu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.
Masz dziękczynna za zakończenie remontu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Tomasz Rybarczyk
Zakończył się kolejny etap remontu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Z tej okazji do świątyni przyjechali biskup Tadeusz Lityński i wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Były podziękowania, odznaczenia i wyróżnienia...

W kościele p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża odbyła się dziękczynna msza święta w intencji zakończenia prac renowacyjnych i konserwacyjnych oraz wręczenie podziękowań osobom, które miały duży wkład w zakończonych pracach.

Biskup odprawił mszę dziękczynną w sulechowskiej farze

Dziękczynną mszę świętą koncelebrował ksiądz biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Po nabożeństwie odbyła się druga część uroczystości. Ksiądz proboszcz Andrzej Szkwarek dokonał podsumowania wykonanych robót na przełomie ostatnich lat, a następnie głos zabrał wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który zaznaczył m.in.
- Pragnę dzisiaj wyrazić wielką wdzięczność i podziękować osobom, które zaangażowane są w niezwykle ważną sferę - ochronę zabytków. Jest to także ochrona dziedzictwa materialnego, kulturalnego i historycznego, która tworzy naszą tożsamość . Bez tożsamości nie zbudujemy silnego państwa , ani silnego narodu, stąd tak ważna jest ta sfera również tutaj w Sulechowie, co czynią to na co dzień ksiądz proboszcz i mieszkańcy.

Odznaczenia i wyróżnienia za ratowanie sulechowskiej fary

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wojewoda wręczył medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Adamowi Olejnikowi organomistrzowi z Głogusza, który jest zarazem pierwszym organomistrzem w Polsce wyróżnionym tym wyjątkowym medalem. Złotą odznakę ,,Za opiekę nad zabytkami” z rąk wojewody otrzymał ksiądz kanonik Andrzej Szkwarek .
Głos zabrała też Barbara Bielinis-Kopeć - Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która także dokonała podsumowania zrealizowanych prac.
- Jesteśmy naocznymi świadkami działań , które są prowadzone w ostatnich latach w tej najstarszej sulechowskiej świątyni - mówiła. - Gratuluję księdzu proboszczowi działań w ratowaniu tego pięknego kościoła oraz wszystkim osobom odznaczonym i wyróżnionym zaangażowania w dbałość o historię i zabytki.
Po tych słowach nastąpiło wręczenie podziękowań oraz okolicznościowych medali osobom wspierającym prace renowacyjne w kościele.

Miasto ma swoją 700-letnią historię

Nie da się mówić o Sulechowie, bez wspomnienia tego miejsca
- Nie da się mówić o Sulechowie, bez wspomnienia tego miejsca. To nasza historia i jeden z najstarszych zabytków miasta, miasta które ma ponad 700 lat swojej historii - podkreślał burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys. - Cieszę się, że dzisiaj w takim gronie możemy pogratulować tym, którzy mają w ratowaniu tego zabytku swój udział. Gratuluję również wszystkim odznaczonym i nagrodzonym . Ta świątynia wymaga jeszcze wielu nakładów finansowych, a już wykonane prace to dopiero pewien ich etap. Cieszę się, że samorząd sulechowski ma również w tym swój udział.
W imieniu parafian głos zabrała Jolanta Grefling składając na ręce proboszcza podziękowania za trud włożonej pracy na rzecz kościoła oraz dbałości o świątynie w Kalsku i Sulechowie.
Na zakończenie odbył się krótki koncert organowy w wykonaniu sulechowianina Leszka Knoppa.
Przypomnijmy, że koszt modernizacji dachu kościoła to około 600 tys. zł.

ZOBACZ TEZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto