Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło. Spektakl „Nie przeminąłem” o życiu Czesława Freudenreicha - już 10 listopada

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
Dokładnie w 82. rocznicę rozstrzelania Czesława Freudenreicha - legendę przedwojennego Koła - Kolski Teatr Otwarty im. Czesława Freudenreicha wystawi spektakl o tym niezwykłym kolaninie zatytułowany "Nie przeminąłem" w reżyserii Anety Piorun i Radomira Pioruna.

Spektakl o życiu Czesława Freudenreicha

10 listopada br. o godz. 17:00 i 19:00 Kolski Teatr Otwarty im. Czesława Freudenreicha wystawi spektakl o tym niezwykłym kolaninie zatytułowany "Nie przeminąłem" w reżyserii Anety Piorun i Radomira Pioruna

Sztuka zostanie wystawiona w Miejskim Domu Kultury w Kole. Cena biletu - 15 zł. O godzinie 18.00 natomiast, w tym samym miejscu, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Arkadiusza Gołębowskiego pt. „Sceny z kolskiej sceny”. Nim jednak nadejdzie 10 listopada, przypomnijmy sobie najważniejsze wątki z biografii Czesława Freudenreicha.

Młodość Czesława Freudenreicha

Czesław Freudenreich przyszedł na świat w 1873 roku w Kole, jego ojcem był August, a matką Emilia z Szafrańskich. Przodkowie Augusta to katolicki ród pochodzący z Austrii, który osiedlił się w Kole na początku XIX wieku. Młody Czesław pobierał nauki w Kaliszu, a później studiował w Warszawie. Odbył praktykę w fabryce w Zgierzu. Wrócił do Koła w 1900 na stałe, by pracować u ojca. W 1905 poślubił Lucynę Rokossowską. W 1902 roku był współzałożycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego „Lutnia”. Udzielał się też jako aktor i reżyser. Działał w kolskim Towarzystwie Wspomagania Ubogich, Towarzystwie Wzajemnego Kredytu i Kolskiej Macierzy Szkolnej.

Dowódca Milicji

W okresie I wojny światowej wyjechał z rodziną do Warszawy, a następnie do Kijowa. W 1915 roku powrócił jednak do Koła. W nocy z 10 na 11 listopada 1918 roku stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego. Dowodzona przez niego Milicja doprowadziła do opuszczenia miasta przez żołnierzy niemieckich, którzy 12 listopada pod presją mieszkańców opuścili swoje koszary i udali się na stację wąskotorową, gdzie złożyli broń.

Koło. Spektakl „Nie przeminąłem” o życiu Czesława Freudenrei...

Konsekwentnie apolityczny

W dwudziestoleciu międzywojennym pracował na rzecz społeczności kolskiej, brał udział w praktycznie każdej zorganizowanej wtedy akcji charytatywnej, sportowej, kulturalnej czy oświatowej. Konsekwentnie odmawiał jednak dołączenia do jakiejkolwiek partii politycznej, mimo że był do tego wielokrotnie namawiany.

Właściciel Fabryki Fajansu i Majoliki

W 1926 roku został właścicielem kolskiej Fabryki Fajansu i Majoliki. Podczas lat kryzysu ekonomicznego dbał o przedsiębiorstwo, utrzymał do 1939 roku zatrudnienie na poziomie 200 pracowników. W latach 30. kolski fajans zdobył rynek krajowy i zagraniczny, a wyrabiane przez jego fabrykę wyroby zyskały wiele nagród i wyróżnień. Sam utworzył również archiwum, w którym przechowywano wyroby pochodzące z jego zakładu (dając początek kolskiemu muzeum), sfinansował również zabezpieczenie ruin kolskiego zamku. W 1937 r. został wiceprezesem Oddziału Miejskiego Obozu Zjednoczenia Narodowego, wcześniej prezesował też kolskiej Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

Wrzesień 1939 roku

Fabrykę Freudenreicha zamknięto po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta, 18 września 1939 roku. Sztab Wehrmachtu zajął też willę Freudenreichów. W nocy z 13 na 14 października Czesław został aresztowany wraz z córką Krystyną i osadzony w konińskim więzieniu. Oboje zostali rozstrzelani 10 listopada 1939 roku.

ZOBACZ TAKŻE

Koło. Spektakl „Nie przeminąłem” o życiu Czesława Freudenrei...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto