Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu tureckiego

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Na terenie powiatu tureckiego działają aż 82 koła gospodyń wiejskich
Na terenie powiatu tureckiego działają aż 82 koła gospodyń wiejskich KGW Pęcherzew
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Nie zabraknie w nim kół z powiatu tureckiego.

Album o kołach gospodyń wiejskich

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Na łamach książki przedstawione zostaną m.in. koła z terenu powiatu tureckiego.

O powiecie

Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie tureckim bardzo aktywnie funkcjonują na wielu płaszczyznach. Najważniejsza jest płaszczyzna społeczna, stawiająca sobie w epicentrum człowieka - jako wartość najwyższą. Każde podejmowane przez Koła działanie ukierunkowane są z myślą o drugim człowieku i jego potrzebach koniecznych do właściwego funkcjonowania w środowisku lokalnym, a także globalnym. Dlatego nowym pokoleniom warto przekazywać ideę funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich – to tradycja, tożsamość i historia - kierunkowskazy przekazywane z pokolenia na pokolenie, nigdy nie przereklamowane, zawsze naprowadzające, nawet najbardziej zagubionych, na właściwą ścieżkę. Nikomu nie wolno o nich zapominać, nikomu nie wolno ich kwestionować, bo szacunek należny jest każdemu człowiekowi, bez wyjątku. Myślą przewodnią wszelkich działań i inicjatyw o charakterze kulturalno-edukacyjnym, w tym także Kół, jest zawsze człowiek, jako istota potrzebująca obecności drugiej osoby, wsparcia i poczucia bycia potrzebnym oraz ważnym. Działalność kół jest niezwykle ważna dla społeczności powiatu tureckiego - pokłady energii, pomysłów oraz ich niczym nieograniczona kreatywność dokonują rzeczy niesamowitych. 82 KGW z naszego terenu bardzo chętnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach, uroczystościach okolicznościowych i wydarzeniach organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Turku (dożynki, Kulinaria Powiatu Tureckiego, konkursy na najlepsze dania lokalnej kuchni do powiatowego Przepiśnika i.in). Dzięki funkcjonowaniu KGW polska wieś staje się piękniejsza, weselsza i „smaczniejsza” i tak właśnie jest w naszym powiecie!

- mówi starosta turecki, Dariusz Kałużny

O kołach z powiatu tureckiego

Dawniej koła gospodyń wiejskich były utożsamiane z rolniczkami, a ich działalność skupiała się wokół spraw związanych z pracami domowymi i gospodarskimi. Dziś w kołach powiatu tureckiego działają panie z różnych grup zawodowych, na wieś przeprowadza się wielu mieszkańców miast, a i rodowite mieszkanki wsi pracują w przeróżnych zawodach pozarolniczych. Członkinie kół reprezentują różne grupy zawodowe i wiekowe, w związku z czym mają przeróżne doświadczenia zawodowe, życiowe i talenty, co skutkuje różnorodnością zainteresowań i działań. Dawniej spotkania zwoływano w celu wspólnej pracy przy imprezach okolicznościowych, by wspólnie gotować i tworzyć rękodzieło. Dziś przynależność do koła to nie tylko wspólna praca, ale również doskonała odskocznia od codzienności.

Spotkania gospodyń z powiatu tureckiego są dla nich po prostu „chwilą dla siebie”. Koła organizują też wyjazdy do kina, teatru oraz zabawy taneczne. Działalność kół gospodyń wiejskich jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności. Przede wszystkim dlatego, że przyczynia się do integracji mieszkańców naszych wiosek. Zaangażowanie mieszkańców powiatu tureckiego w działalność kół gospodyń wiejskich wynika z miłości do środowiska, w którym żyją od wielu pokoleń.

Członkinie kół chcą dzielić swoją kreatywność z mieszkańcami wsi, dlatego angażują ich w organizowane przez siebie przedsięwzięcia takie jak: pikniki sołeckie, wycieczki, imprezy okolicznościowe otwarte dla wszystkich mieszkańców. W czasie takich imprez i przygotowań do nich, mieszkańcy dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami, zawierają przyjaźnie i zarażają się nawzajem swoimi pasjami. Takie okazje do wspólnych spotkań, zabaw oraz wyjazdów integracyjnych dla mieszkańców wsi są bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy żyją w pośpiechu i w atmosferze nieustannej pogoni za karierą i pieniądzem.

Koła Gospodyń Wiejskich powiatu tureckiego są aktywne na wielu płaszczyznach. Popularyzują regionalną kuchnię ludową, biorąc udział w konkursach kulinarnych. Ponadto zajmują się kultywowaniem tradycji rękodzieła poprzez coroczne przygotowywanie wieńców dożynkowych czy branie udziału w konkursach na najpiękniejszy wianek zielny.

Członkinie Kół świetnie gotują, malują, szyją i plotą. Aby integrować mieszkańców wsi, Koła Gospodyń Wiejskich organizują pikniki wiejskie, a także imprezy okolicznościowe takie jak Dzień Kobiet czy chociażby spotkania Wigilijne. Działalność Kół Gospodyń Wiejskich to także okazją dla wielu kobiet do rozwoju osobistego. Panie z powiatu tureckiego to istne wulkany energii!

Na terenie powiatu tureckiego działają aż 82 koła gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu tureckiego

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto