Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła gospodyń wiejskich z gminy Przykona. Poznajcie je!

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
KGW Ewinów
KGW Ewinów Gmina Przykona
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Pojawi się w nim także gmina Przykona.

Album o kołach gospodyń wiejskich

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Na łamach książki przedstawione zostaną również gospodynie z gminy Przykona.

Koła gminy Przykona

Koło Gospodyń Wiejskich w Młyniskach zarejestrowano w ARiMR w Turku 19 grudnia 2018 roku z liczbą 16 członków. Przewodniczącą jest Grażyna Jóźwiak, zarząd tworzą także: Danuta Adamczewska i Mariusz Piekarczyk. Siedziba koła mieści się pod prywatnym adresem: Młyniska 4. Do maja 2019 roku koło przyjęło następnych 15 członków i obecnie liczy 31 osób z czego 13 to mężczyźni. Działalność koła skupiona jest na realizacji celów kulturalno-oświatowych dla mieszkańców wsi i promocji tradycji kulinarnych i kulturowych naszego regionu.

Gospodynie zorganizowały wyjazd na spektakl Mayday do Teatru Nowego w Łodzi oraz dwudniowy wyjazd turystyczny szlakiem Ojców – Kraków - Wieliczka. Członkowie koła oferowali przygotowane przez siebie swojskie jadło podczas Pikniku Rodzinnego nad zbiornikiem Przykona. Koło brało udział w konkursie na najlepszą babę wielkanocną – organizowanym przez posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika oraz wspierało finał WOŚP w Przykonie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Smulsku istnieje już około 44 lata i z zapisków wynika, że od początku dość prężnie funkcjonowało. W ubiegłym roku został wybrany nowy zarząd, którego przewodniczącą została Renata Nita. 15 kwietnia 2019 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Smulsku zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Zrzesza aż 76 członkiń i z tego też powodu 22 maja 2019 roku w Łaszkowie otrzymało, z rąk europosłanki Andżeliki Możdżanowskiej, statuetkę dla Najliczniejszego Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie tureckim.

Obecnie członkinie chętnie biorą udział w organizowanych wycieczkach, piknikach i różnych okolicznościowych imprezach, a także w akcjach charytatywnych.

Koło Gospodyń Wiejskich w Gąsinie powstało w grudniu 2018 roku. Obecnie zrzesza 40 członków. W komitecie założycielskim znalazły się: Małgorzata Zawada, Renata Czaja oraz Paulina Szmajda. Wszyscy członkowie KGW biorą aktywny udział w życiu miejscowości Gąsin i dumnie ją reprezentują na wszelkich spotkaniach i imprezach kulturalnych. Koło zorganizowało między innymi: Dzień Ubogiego, wyjazd dzieci na salę zabaw, wyjazd do teatru, kina, na koncert, akcję sprzątania okolicy, piknik rodzinny, Dzień Kobiet, Tłusty Czwartek, a także akcję robienia stroików bożonarodzeniowych. Gospodynie brały udział w dożynkach, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, zjazdach powiatowych, IX Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu oraz w Wielkopolskim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich w Kazimierzu Biskupim, gdzie ich ciasto zdobyło drugie miejsce w konkursie ,,Słodkie smaki regionów”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Radyczynach powstało w grudniu 2018 roku. Od samego początku jest bardzo aktywną organizacją. Obecnie liczy 52 członków, zarówno pań jak i panów. W zarządzie koła zasiadają: Iwona Kaczocha, która pełni funkcję przewodniczącej Janina Wykrętowicz – jej zastępca i Agnieszka Stołowska – członek zarządu. Koło Gospodyń Wiejskich w Radyczynach działa bardzo prężnie, brało udział w licznych wydarzeniach odbywających się na terenie gminy. Panie wsparły organizację festynu z okazji otwarcia sezonu nad Zbiornikiem Przykona w 2019 roku, dożynek gminnych w Boleszczynie w 2019 roku, podczas których zajęły II miejsce w kategorii najlepsza potrawa.

Gospodynie aktywnie zaangażowały się także w przygotowanie festynu rodzinnego w Radyczynach. Na wszystkie te wydarzenia upiekły swoje popisowe ciasta i ugotowały najlepsze dania. Ponadto swoje wypieki gospodynie zaprezentowały podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Przykonie, który organizowało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna gminy Przykona. Dla swoich członków, jak również dla zainteresowanych mieszkańców sołectwa Radyczyny, gospodynie zorganizowały między innymi wyjazd na kabaretu Neo-Nówka oraz zabawę sylwestrową. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Radyczynach angażują się w ważne sprawy, jedną z nich jest dbanie o środowisko. Wspólnie z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radyczynach w kwietniu 2019 roku zorganizowały akcję sprzątania świata. Uczestnicy zebrali kilogramy odpadów, porządkując najbliższą okolicę.

Koło Gospodyń Wiejskich w Żeroniczkach to grupa mieszkańców Żeroniczek, która ma chęć przeżyć ciekawą przygodę i reprezentować swoją wieś. Koło zarejestrowało się w grudniu 2020 roku i składa się z 40 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i profesjach. Władze Koła stanowią przewodnicząca Katarzyna Pędziwiatr, zastępczyni przewodniczącej Patrycja Nowak oraz skarbniczka Józefa Piotrowska.

Z powodu braku charakterystycznych tradycji oraz zwyczajów, które wyróżniałyby ich wieś, członkowie Koła wykazali się inwencją i postanowili stworzyć własne obyczaje. Pierwszą ich inwestycją była naleśnikarnia. Z czasem Koło planuje wprowadzić w Żeroniczkach Święto Naleśnika. Koło w miarę możliwości chcę udzielać się lub też organizować różnego rodzaju akcje charytatywne, ale również być częścią wiejskich uroczystości takich jak Dzień Dziecka, Wigilia Jana, Dzień Kobiet i tak dalej. W przyszłości planują również dużo podróżować, dokształcać członków Koła w różnych dziedzinach, a także brać udział w różnych kursach oraz szkoleniach. Dzięki temu, że Koło łączy kilka pokoleń, mogą one dzielić się wiedzą i doświadczeniem między sobą, co pozwala im na lepsze zrozumienie siebie nawzajem oraz na wydajniejszą integrację.

Koło Gospodyń Wiejskich w Przykonie ma swoją siedzibę w stolicy gminy i zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze KGW 31 maja 2019 roku. Obecnie liczy 56 członków. Gospodynie z Przykony są bardzo aktywne. Chętnie angażują się w życie swojej wsi oraz gminy. Koło brało udział w konkursie na tradycyjne jadło regionalne, który został zorganizowany podczas dożynek. Panie prezentowały swoje wypieki w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zorganizowało Centrum Kultury Biblioteka Publiczna Gminy Przykona.

To nadal nie koniec zadań, które zrealizowały członkinie. Panie przygotowały również wspaniały bal andrzejkowy, na którym świetnie bawili się mieszkańcy gminy, a także wyjazd edukacyjno integracyjny do stolicy Niemiec – Berlina. Podczas święta plonów w 2019 roku istną furorę zrobił przyrządzony przez gospodynie z koła wyborny gulasz z kaszą - niejeden mieszkaniec wrócił do stoiska prowadzonego przez Panie z Przykony po dokładkę! Powodzeniem cieszyło się także swojskie jadło, jakim koło częstowało gości podczas pikniku sołeckiego w Przykonie w 2019 roku. Wówczas na grillu piekły się pyszne kiełbaski, a gospodynie częstowały autorskimi, domowymi wypiekami; wielu zwolenników zyskał również tradycyjny chleb ze smalcem podawany z obowiązkowym kiszonym - oczywiście tradycyjnymi metodami - ogórkiem.
Przewodniczącą Koła w Przykonie jest Joanna Jamruszka, zaś pozostałymi członkiniami zarządu są pani Dorota Ozga oraz pani Barbara Pietrzak.

Koło Gospodyń Wiejskich w Laskach liczy 75 osób. Prezesem jest pani Agnieszka Witczak. Mimo, że Koło istnieje od niedawna, na swoim koncie ma już małe sukcesy. Swoim zaangażowaniem wsparło Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Brało udział w konkursie "Swojskie Jadło", w którym zajęło pierwsze miejsce. Jako Koło Gospodyń Wiejskich reprezentowało Gminę Przykona w promowaniu potrawy tradycyjnej kuchni powiatu tureckiego i zajęło tam trzecie miejsce. Wielkim uznaniem cieszą się organizowane przez Koło wycieczki, dzięki którym mieszkańcy mogą się integrować oraz miło i kulturalnie spędzać czas.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ewinowie liczy 31 osób. Przewodniczącą Koła jest pani Beata Gorzelańczyk, jej zastępcą pan Jan Stasiak, a rolę członka zarządu pełni pani Joanna Grzelewska. Koło bierze udział w rozmaitych konkursach, organizuje różne wycieczki, a także brało udział w akcji charytatywnej "Siepomaga", polegającej na zbieraniu pieniędzy dla chorych dzieci oraz w akcji "Szyjemy dla naszego sołectwa". Koło swoje wypieki zaprezentowało także podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizowanym przez Centrum Kultury Bibliotekę Publiczną Gminy Przykona. Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Ewinowie to osoby w wieku od 18 do 80 lat.

Koło Gospodyń Wiejskich w Rogowie zostało zarejestrowane 14 grudnia 2018 roku i liczy 39 członków. Prezydium koła stanowią Mirosława Dygas – przewodnicząca, Anna Nowakowska – członek oraz Bożena Sacała – członek. Koło działa bardzo prężnie. W okresie swojej działalności podjęło już wiele inicjatyw. Zorganizowało między innymi: wyjazd do teatru w Łodzi na spektakl „Ślubu nie będzie”, wyjazd do kina w Turku na film pod tytułem „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”, a także wyjazd do teatru muzycznego w Łodzi na koncert magiczny muzyczny. Panie zrealizowały projekt „Sięgając do korzeni” w ramach którego zorganizowano wyjazd do Wrocławia. Gospodynie zobaczyły obraz „Panorama Racławicka”, zwiedziły Zoo i Ogród Japoński. Ponadto zorganizowały spotkania poświęcone historii i tradycji regionu. Przygotowały potrawy na konkurs dożynkowy, piekły ciasta na finał WOŚP, doposażyły świetlicę wiejskiej w Rogowie w sprzęt AGD.

Koło jest w trakcie realizacji projektu pod nazwą „Działania proekologiczne – sposób na integrację mieszkańców Rogowa”. Gospodynie uzyskały na ten cel dotację w konkursie Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020. Środki pochodzą z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, którego operatorem jest Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP z siedzibą w Lesznie. Wramach projektu planowane jest między innymi utwardzenie poprzez wyłożenie kostką brukową miejsca do grillowania, nasadzenie roślin na placu za świetlicą wiejską w Rogowie, a także stworzenie szlaku ekologicznego.

Koło Gospodyń Wiejskich w Posoce zarejestrowane zostało 18 grudnia 2018 roku. Obecnie w skład koła wchodzi 16 członków, mieszkańców miejscowości Posoka oraz Paulinów. Osoby wybrane do reprezentowania Koła Gospodyń Wiejskich w Posoce to Anna Adamczyk i Elżbieta Świętochowska.

Członkowie integrują się na wspólnych edukacyjnych wycieczkach. Byli między innymi na zwiedzaniu w kopalni soli w Kłodawie, odwiedzili stolicę Dolnego Śląska – Wrocław, a także uczestniczyli w targach rolniczych, które odbyły się w Poznaniu. Panie mają jeszcze wiele planów, które zamierzają zrealizować, gdy tylko zakończy się pandemia koronawirusa.

Zdjęcia wszystkich kół dostępne w galerii!

KGW Ewinów

Koła gospodyń wiejskich z gminy Przykona. Poznajcie je!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto