By kasztanowcom rosło się lepiej
Zapewne niewiele osób wie jak szrotówek kasztanowcowiaczek wygląda, za to doskonale widać efekty jego działania. Są to pożółkłe liście w środku lata leżące pod drzewem oraz konary pozbawione liści. By tych zniszczeń uniknąć, pnie drzew zostały oklejane taśmą. Taka metoda walki ze szrotówkiem jest uzupełnieniem innej, gdzie trzeba dodatkowo grabić opadłe liście kasztanowców i palić je. Niszcząc liście jesienią niszczy się też i larwy owada.
W Koninie m.in. przy ul. Przemysłowej możemy zobaczyć, że opaski są dwukolorowe: niebieskie oraz żółte. Dla ciekawskich: kolor nie gra żadnej roli, po prostu do owinięcia kasztanowców wykorzystano dwa rodzaje folii.
- Najważniejsza jest substancja, którą są smarowane folie. Zawierają one lep i feromony wabiące kasztanowcowiaczka. Staramy się wracać do oklejania drzew wiosną, ponieważ zauważamy, że szkodnik ten pojawia się co roku.
- mówił Dariusz Urbański, PGKiM w Koninie.
Szrotówek kasztanowcowiaczek
Szrotówek jest utrapieniem przyrodników w całym kraju. Początkowo sądzono, że drzewa atakuje jakaś choroba. Tymczasem żółte i brązowe plamy pokrywające liście są efektem pracy tegoż owada, który od kilku lat jest plagą polskich parków. Larwy żerują między górną i dolną blaszką liścia, niszcząc go. W opadających na ziemię liściach larwy przepoczwarzają się i wiosną ruszają na kasztanowce. Bywa i tak, że szrotówek potrafi przejść cykl rozwojowy cztery razy w roku. Jego obecność, to pewna śmierć dla drzewa.
ZOBACZ TAKŻE

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?