Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartka z kalendarza. 45 lat temu otwarto Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kartka z kalendarza. 45 lat temu otwarto Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Kartka z kalendarza. 45 lat temu otwarto Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie Z arch. Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
27 lipca 1975 roku otwarto Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie jako Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

- Przejmując pałac i park w Śmiełowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu zaczęło wstępnie porządkować przyległy teren. W pierwszej wersji postanowiono uczynić ze Śmiełowa galerie secondaire, tzw. „drugą” galerię malarstwa MNP. Jednocześnie planowano większą część pałacu wyposażyć w meble i rzemiosło artystyczne na kształt rezydencji ziemiańskiej. Dla przypomnienia pobytu Mickiewicza w Śmiełowie, sugerowano przeznaczenie jednej z sal na obiekty nawiązujące do poety - czytamy na profilu Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. - Jednocześnie powołano Andrzeja Kostołowskiego na kustosza muzeum, który przeniósł się do Śmiełowa w marcu 1975 r. Poddany „magnetyzmowi miejsca”, aż do końca 2006 r. pracował nad kształtem obecnego muzeum. Wieloletnia praca zaowocowała ukształtowaniem ekspozycji oraz przywróceniem "sanktuarium wieszcza" dawnego blasku.

O muzeum
Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami, będącymi echem wzorów z chińskich pagód. Sztukaterie wykonał Michał Ceptowski, a malowidła we wnętrzach pałacu – Antoni i Franciszek Smuglewiczowie.

Część północną i wschodnią siedziby otoczył ogród krajobrazowy będący miniaturą parku angielskiego. Pałac śmiełowski poza zaletami kompozycji wyróżnia się tym, że został usytuowany w wyjątkowo uroczym miejscu i że walory tego pięknego położenia zostały przez architekta wykorzystane.

Do roku 1784 Śmiełów był częścią dóbr żerkowskich i dzielił ich losy, po czym nabył go Andrzej Gorzeński herbu Nałęcz, sędzia grodzki poznański. Z jego inicjatywy powstał pałac i zespół budynków gospodarczych. Po śmierci Andrzeja majątek odziedziczył syn – Hieronim, który jako oficer napoleoński brał udział w marszu na Moskwę. Po powrocie do Śmiełowa zajął się wraz z żoną prowadzeniem majątku. Podjął też działalność konspiracyjną.

Leżąca wówczas przy granicy Rosji i Prus siedziba, stała się ośrodkiem patriotycznej kontrabandy, a w czasie powstania listopadowego, miejscem przerzutu ochotników do Królestwa. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego.

Za: Muzeum Narodowe w Poznaniu


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kartka z kalendarza. 45 lat temu otwarto Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto