MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już jest dziesięć czarnych punktów

AK
Coraz więcej wypadków wynika z wymuszenia pierwszeństwa przejazdu.
Coraz więcej wypadków wynika z wymuszenia pierwszeństwa przejazdu.
Już 10 osób zginęło w tym roku w wypadkach na drogach powiatu kolskiego. Na samej górze czarnej listy znajduje się odcinek trasy E-30 pomiędzy Kołem a Czerwonką.

Już 10 osób zginęło w tym roku w wypadkach na drogach powiatu kolskiego. Na samej górze czarnej listy znajduje się odcinek trasy E-30 pomiędzy Kołem a Czerwonką.

W sekcji Ruchu Drogowego KPP w Kole wisi na ścianie mapa powiatu kolskiego. Po każdym zdarzeniu na drodze policjanci wpinają w nią szpilki. Czerwone to wypadki, czarne – ofiary śmiertelne. Gęsto od czarnych i czerwonych łebków jest już na odcinku trasy E-30, popularnej ,,dwójki’’ pomiędzy Kołem a Czerwonką.

Więcej ofiar

W pierwszym półroczu 2002 r. w powiecie kolskim wydarzyło się 40 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 53 zostały ranne oraz 330 kolizji. Choć liczba wypadków była o 6 mniejsza niż w ubiegłym roku, to pociągnęły one za sobą więcej ofiar śmiertelnych. Przed rokiem zginęły ,,tylko’’ cztery osoby.
– Największe zagrożenie panuje na trasie E-30. Na liczącym blisko 48 km odcinku pomiędzy Genowefą a Czerwonką mieliśmy w pierwszym półroczu 15 wypadków, 7 zabitych, 21 rannych i 92 kolizje – mówi asp. Bogdan Drożdżewski, naczelnik sekcji Ruchu Drogowego KPP w Kole.

Wypadkowe rejony

Do niebezpiecznych rejonów policjanci zaliczają również miasto Koło. Półroczny bilans miasta to 12 wypadków, jeden zabity, 13 rannych i 127 kolizji. Zaraz potem w tej czarnej statystyce znajdują się gminy Kłodawa i Chodów z 13 wypadkami, 6 zabitymi, 19 rannymi i 46 kolizjami.

Spokojne środy

Zmienił się za to nieco tygodniowy i dobowy rozkład zagrożeń na drogach. Najmniej wypadków wydarzyło się bowiem w środy, zaś niepokojąco podskoczyła ich liczba w soboty i niedziele. Do niedawna najniebezpieczniejszą porą dnia były godziny przedpołudniowe. Teraz, jak wynika z policyjnych analiz, dokładnie tyle samo wypadków (po 16) wydarzyło się pomiędzy 6.00 a 14.00, co pomiędzy 14.00 a 22.00. O połowę mniej zdarzeń było w nocy.

Piją na potęgę

Co może budzić zaniepokojenie, ujawniono też więcej osób kierujących pojazdami po alkoholu. Takie przestępstwo popełniło 29 kierowców samochodów oraz 102 rowerzystów. Liczba pijanych cyklistów była ponad dwukrotnie większa niż przed rokiem. Spadła za to liczba ,,lekko’’ nietrzeźwych (0,2-0,5 promila). Zatrzymano 7 kierowców i 16 rowerzystów (przed rokiem 13 kierowców i 63 rowerzystów).
Ponadto policjanci z SRD w Kole zatrzymali 48 praw jazdy oraz 329 dowodów rejestracyjnych.

Więcej mandatów

Znacznie więcej niż przed rokiem, bo 2.188, wypisali policjanci z SRD mandatów za wykroczenia. W powiecie kolskim policjanci nałożyli w sumie 2.913 mandatów na kwotę blisko 288 tys. zł.
– Mniej było za to wniosków do Sądu Grodzkiego za wykroczenia. W ubiegłym roku mieliśmy ich 239, w tym tylko 108 – wylicza naczelnik Drożdżewski.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto