„Jesteśmy Wyrazicielami Nadziei”. W intencjach rodziców dzieci nienarodzonych oraz zmarłych modlono się w licheńskim sanktuarium

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Fot. Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium
W intencjach rodziców dzieci nienarodzonych oraz zmarłych modlono się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego. Proszono, by Boża miłość uleczyła ich rany, a dzieci zostały przyjęte do Domu Ojca

Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego

pierwszy raz zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce obchodzony jest od 2006 r. Datę ustalono umownie na 15 października, bo licząc od pierwszego dnia roku kalendarzowego, tyle trwałaby ciąża.

Nieszczęściem jest utrata dziecka, oczekiwanego, wymodlonego. Dziś bardzo chcemy zwrócić uwagę na to, co spotyka rodziców. Tym dzieciom nie dane było urodzić się, przyjść na ten świat. Przedwcześnie odeszły – mówił ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej przewodniczący południowej Mszy Świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W kontekście wielu trudnych sytuacji i przygnębiających wydarzeń, jakie mają miejsce na świecie, pytał, jak mamy żyć nadzieją.

Paweł Apostoł modlił się o światłe oczy serca dla Efezjan. Chodzi o nasze serca, by one były napełnione światłem Chrystusa, który pokonał śmierć, grzech, Szatana. Możemy dzięki temu przechodzić z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Trzeba nam kontemplować Oblicze ukrzyżowanego Chrystusa, nie tylko w Wielki Piątek. Często patrzmy w tę miłość ukrzyżowaną, byśmy mieli w sobie życie. Chrześcijanin to ten, który należy do Chrystusa, a chrześcijaństwo to spotkanie z Chrystusem. Jesteśmy w drodze całe nasze życie. Jest ono drogą do Boga, do nieba, a Jego miłosierdzie nie zna granic – stwierdził ks. Binda.

Po mszy rodzice i krewni przedwcześnie zmarłych dzieci mieli okazję, by zapalić światełko na znak swojej pamięci i modlitwy. Zwyczaj ten praktykowany jest co roku w bazylice licheńskiej już od 2018. Sprawowana co roku liturgia jest wyrazem wiary w to, że moc Chrystusowego krzyża obejmuje także krótkie życie na ziemi dzieci przedwcześnie zmarłych. Zmartwychwstanie Chrystusa otworzyło bramy Nieba także im. Widząc dramat bliskich pogrążonych w żałobie, księża marianie pamiętają o nich w swojej modlitwie, prosząc, by Bóg ich pocieszył i napełnił swą łaską.

Każdego roku, w latach 2017-2019 w Polsce, ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko. Szacuje się, że nawet około 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem.

Rocznie w Polsce dochodzi do niemal 40 tyś. poronień.

UNICEF podaje w jednym z raportów, że na świecie martwe dziecko rodzi się co 16 sekund.

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych od 1988 roku. Od 2004 roku, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, 15 października, w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ten zwraca także uwagę na rodziców, którzy niejednokrotnie nie mieli szansy nawet, by poznać własne potomstwo i należycie przeżyć żałobę po jego stracie.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej działa Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym oraz Poradnia NaProTechnologii, gdzie można otrzymać wsparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie