Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Jestem Pan Paweł Dzierżak, dyrektor policji” – tak rozpoczyna się treść fałszywego maila, dzięki któremu oszuści próbują okraść internautów

Marcin Maliński
Marcin Maliński
W treści maila, który masowo otrzymują internauci, można przeczytać, że „Pan Paweł Dzierżak, dyrektor policji” informuje o toczącym się postępowaniu wobec adresata w związku z popełnieniem przestępstwa seksualnego. Dalej wymienione są przewinienia, które dotyczą m.in. oglądania dziecięcej pornografii, pedofilii, ekshibicjonizmu, czy handlu usługami seksualnymi. Nie należy odpowiadać na tego typu wiadomości!

Uwaga na fałszywe wiadomości!

„Proszę przeczytać załączoną skargę przeciwko tobie i odpowiedzieć po przeczytaniu.
Zostałeś ostrzeżony i jeśli zignorujesz tę wiadomość, twoja sytuacja będzie bardziej skomplikowana” - można przeczytać w treści maila.

- Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na Policję. Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

- informują prawdziwi policjanci.

ZOBACZ TAKŻE

Metoda oszustów. Czym jest phishing?

Phishing ma na celu wyłudzenie od użytkownika wrażliwych danych, jak: hasła, loginy, adresy, PESEL czy numery kont bankowych i kart kredytowych. Polega na podszywaniu się pod znane, często państwowe instytucje, np. urząd skarbowy, ministerstwa bądź ZUS. Wiadomości są spreparowane w ten sposób, by przypominały potencjalne pismo od podmiotu, za który podaje się ich autor.

Co robić, gdy dasz się oszukać

Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreranson.org , którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto