Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienne prace w ogrodzie

Opr. Szym.
Aby już od wczesnej wiosny móc cieszyć się pięknym ogrodem, należy pamiętać, że jesień jest niezwykle ważnym etapem w cyklu rozwojowym wielu roślin. Kalendarz ogrodnika we wrześniu i październiku zaleca nie tylko grabienie liści, ale też wysiew i rozsadzanie kwiatów, bylin czy krzewów. Dopóki nie nastaną mrozy, możemy również pomyśleć o wykonaniu ogrodowej ścieżki czy podjazdu przed domem.

Wymagająca roślinność

Wczesną jesienią, podobnie jak na wiosnę, sadzić można niemal wszystkie rośliny. - Dla wielu bylin, szczególnie tych, które kwitną na wiosnę, wrzesień i październik to idealny czas na rozmnażanie przez podział - mówi Aleksandra Białek, architekt krajobrazu z biura projektowego Rubikon. - W tym okresie sadzi się też rośliny cebulowe, a więc tulipany, narcyzy czy hiacynty. Jesień to także czas, w którym powinniśmy zadbać o wykopanie z ziemi bulw kwiatów, które nie zimują w gruncie, np. dalii czy begonii - dodaje.

Wrzesień i październik to też dobry moment na sadzenie lub przesadzanie drzew i krzewów - nawet gdy zapomnimy o ich podlaniu, to możemy mieć pewność, że pogoda o tym nie zapomni. Natomiast wraz z nadejściem przymrozków, które według synoptyków mogą pojawić się już niebawem, powinniśmy zadbać o właściwe zabezpieczenie. Dotyczy to szczególnie okazów, które pochodzą z cieplejszych stref klimatycznych. Naziemne pędy ciepłolubnych jukk, azalii czy różaneczników należy przed zimą zabezpieczyć warstwą słomy, torfu lub gałązek świerkowych. Zadbajmy też o róże, gdy nadejdą chłody, najlepiej jest je okopcować, czyli na wysokości 20-40 cm obsypać ziemią lub korą.

Ścieżki i alejki

Przed nadejściem zimy warto pomyśleć również o właściwym zabezpieczeniu ścieżek czy ogrodowych alejek. - Nawierzchnie wykonane z wyrobów naturalnych, jak np. drewno, już przed pierwszym użyciem powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane - radzi Tomasz Ługowski, główny projektant firmy Bruk-Bet. - Jeśli pominęliśmy ten etap, przed zimą koniecznie należy je zabezpieczyć. Problemu nie ma w przypadku nawierzchni z kostki brukowej czy betonowych płyt. Są one odporne na niekorzystne działanie warunków atmos-ferycznych, zatem nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych - dodaje.

Tak przygotowany ogród może spokojnie czekać na zimę, my zaś możemy już odliczać dni w oczekiwaniu pierwszych oznak wiosny.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto