Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Kół Gospodyń w Licheniu 2022 [ZDJĘCIA]

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Fot. Justyna Zacharek Biuro Prasowe Sanktuarium
U Matki Bożej Licheńskiej, Gospodyni z Nazaretu. 12. Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych terenów wiejskic.

Jarmark Kół Gospodyń w Licheniu

W dniach 11-12 września, po raz 12. w Licheniu odbył się Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych. Uczestniczki przybyły z całej Polski, by wspólnie modlić się przed Cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, poznawać gospodynie z innych stron kraju i pokazywać kulturę własnej okolicy.

Pielgrzymkę, której organizatorką jest Wanda Waleriańczyk, prezes Stowarzyszenia Polska Gospodyni, rozpoczął w sobotę Jarmark Kulturowy na placu przy ulicy Konińskiej. Podczas jarmarku można było zapoznać się z działalnością KGW, nabyć wysokiej jakości żywność i inne produkty pochodzące od lokalnych producentów. Gospodynie miały okazję zwiedzić sanktuarium z przewodnikiem czy wysłuchać wysłuchają koncertu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki.

Niedzielę rozpoczął „spacerek różańcowy” do miejsca objawień Matki Bożej w Grąblinie.

Głównym punktem wydarzenia była Msza Święta odprawiona pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza sanktuarium przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. Do świątyni uczestniczki dotarły w barwnym korowodzie. Ubranych w stroje ludowe ulicami Lichenia poprowadziła Orkiestra Miejskiego-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Na schodach bazyliki licheńskiej uczestników pielgrzymki pobłogosławił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium.

Uczestników i uczestniczki pielgrzymki w bazylice przywitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, który zauważył, że „sanktuarium na co dzień utkane kwiatami, raz w roku szczególnie nabiera ‘rumieńców’, gdy dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich w Licheniu przybywa barw”. Wśród kilkudziesięciu grup, które z całej Polski przybyły do świątyni, tradycyjnie znaleźli się także mieszkańcy Podegrodzia, skąd pochodził Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, św. o. Stanisław Papczyński.

Dajecie znak temu, co jest istotne dla Sanktuarium Licheńskiego, że ważne jest piękno i różnorodność, zakorzenienie w polskiej ziemi. Matka Boża Licheńska, Bolesna Królowa Polski, Patronka szczęścia rodzinnego, która przygarnia nas wszystkich, sama jest Gospodynią z Nazaretu, żoną i matką.

Polska Gospodyni jest znakiem szczególnie dostrzeganym przez Matkę Bożą Licheńską – podkreślał w homilii ksiądz. kustosz.

Koła Gospodyń Wiejskich wszędzie są obecne. Dbają o wszystko.

Troszczą się o to, co nazywamy ogólnie folklorem, o tradycję lokalną, by jej nie zatracić, nie zapomnieć o zwyczajach i obrzędach tej małej ojczyzny, z której pochodzą. Jest to ważne w przekazie tym młodym pokoleniom, które nie pamiętają o przeszłości.Umieć pokazać tę przeszłość i piękno tradycji danego regionu jest trudne ale niezwykle potrzebne i ważne! W tym uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich. Dbają o swoją i innych tożsamość duchową. Trudno wyobrazić sobie uroczystość religijną bez ich obecności, zaangażowania, modlitwy – mówił ks. Kumala.

Aby służyć innym trzeba najpierw umieć służyć samemu sobie.

Robimy to, gdy dbamy, by Pan Bóg mieszkał w naszym sercu. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje postawę Boga zatroskanego o nas, który na każdego indywidualnie patrzy z nieskończoną miłością. Nie wartościuje. Jest zakochany w każdym z nas. Troszczy się o nasze bezpieczeństwo, szuka nas, gdy się zagubimy.

Tu, w Licheniu, jest ogromna radość! Jeśli z jednego grzesznika, który się nawróci, całe niebo się raduje – w bazylice całe tłumy przychodzą do konfesjonałów! Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by odkryć, że On na prawdę nas kocha. Niech to spotkanie z Bogiem, który objawia się na kartach Pisma Świętego, będzie inspiracją do przemiany życia – mówił zakonnik.

Liturgii swoim śpiewem towarzyszyły zespół Dąbkowiacy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Górna w diecezji kieleckiej.

Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka datków pieniężnych na rzecz Hospicjum św. o. Papczyńskiego, które działa w sanktuarium. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do miłosierdzia Bożego oraz wspólny śpiew pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W kolejny wrześniowy weekend, w dniach 17-18 września w Licheniu odbędzie się Ogólnopolski Kongres Małżeństw

, 24-godzinne spotkanie, które w bazylice poprowadzi ks. Dominik Chmielewski. Więcej informacji w Biurze Obsługi Pielgrzyma i na www.lichen.pl.

Najbliższa niedziela, 18 września będzie Dniem modlitw w intencji młodzieży, nauczycieli, wychowawców i katechetów. Główna Msza św. zostanie odprawiona w bazylice o godz. 12.00.

Jarmark Kół Gospodyń w Licheniu 2022 [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto