Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaką prostownicę kupić, aby nie niszczyła włosów?

Łukasz Grochulski
GettyImages
Ze względu na szeroki wybór prostownic, decyzja o zakupie tej najlepszej dla naszych włosów może być nie lada wyzwaniem. To bardzo ważne, ponieważ źle dobrany model może je uszkodzić. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać prostownicę, która nie zniszczy włosów?

Rodzaje płytek prostownicy do włosów

Jednym z ważniejszych elementów każdej prostownicy są płytki. To one nagrzewają się i prostują włosy. Modele obecnie dostępne na rynku zwykle posiadają płytki:

  • ceramiczne – najczęściej spotykane w większości prostownic. Technologia ceramiczna pozwala na ich szybkie nagrzewanie się i równomierne rozprowadzanie ciepła. Nadają się do niemal każdego typu włosów, choć są szczególnie polecane dla tych mocno kręconych. Zdecydowana większość prostownic z płytkami ceramicznymi ma funkcję jonizacji, nadającą blask i eliminującą puszenie się fryzury;
  • turmalinowe – powłoka turmalinowa emituje jony ujemne i w przypadku niektórych modeli promieniowanie podczerwone, co pomaga utrzymać włosom odpowiednią wilgotność i sprawia, że wyglądają zdrowo. Tak jak poprzedni typ płytek z funkcją jonizacji, te także zapobiegają puszeniu się. Prostownica turmalinowa dobrze radzi sobie także w niskich temperaturach. Z tego względu to dobry wybór dla osób, które mają cienkie włosy, z tendencją do łamania się i rozdwajania końcówek;
  • tytanowe – najbardziej wytrzymałe, gdzie dodatkowo są w stanie osiągnąć najwyższą temperaturę. Dzięki prostownicy z takimi płytkami można najszybciej uzyskać pożądany efekt. Szczególnie polecana do włosów bardzo gęstych i szorstkich.

Prostownice z popularnego marketu. Możesz je kupić on-line!

Materiały promocyjne partnera

Równie duże znaczenie ma szerokość płytek. Wąskie świetnie sprawdzają się w przypadku krótszych włosów, do tworzenia fal i stylizacji grzywek. Ze względu na swój niewielki rozmiar prostownice z wąskimi płytkami są idealne dla osób, które dużo podróżują. Standardowej szerokości płyty grzewcze są dość uniwersalne i nadają się do każdej długości oraz każdego typu włosów. Najszersze płytki z kolei najlepiej poradzą sobie z długimi i gęstymi włosami.

Zadbaj o włosy przed stylizacją

Kształt prostownicy do włosów

Prostownice mogą występować w kilku różnych kształtach. Pierwszy z nich posiada płaskie płytki, który, choć może dobrze prostować włosy, nie nadaje się do tworzenia fal. Modele z zaokrągloną powierzchnią grzewczą mogą być używane także do tworzenia loków i załamań.

Na rynku dostępne są również urządzenia, które prostują włosy i układają je w lekkie fale. Karbownice, bo o nich mowa, są świetnym sposobem na dodanie włosom objętości. Oprócz standardowych prostownic alternatywnym rozwiązaniem jest szczotka do prostowania włosów. Zapewnia gładką oraz elegancką fryzurę, jednocześnie łącząc funkcję prostowania i czesania.

Marzysz o pięknych i prostych włosach?

Materiały promocyjne partnera

Dodatkowe funkcje prostownic

Prostownice mogą posiadać dodatkowe funkcje, gdzie jedną z najczęściej spotykanych jest jonizacja. Takie modele emitują w trakcie pracy jony ujemne, które zapobiegają puszenie się włosów. Dodatkowo zamykają łuski włosa, przez co fryzura jest nawilżona, lśniąca i bardziej odporna na zniszczenie.

Nieco rzadziej występującym udogodnieniem jest funkcja pary. Działa dużo delikatniej na włosy i sprawia, że stają się mocniejsze. Dlatego też warto pomyśleć o prostownicy z tym trybem, jeśli nasze włosy są cienkie lub łamliwe. Największym minusem jest tutaj jednak stosunkowo wysoka cena.

Prostownice mogą mieć też funkcję emitowania promieniowania podczerwonego, które regeneruje, chroni przed uszkodzeniami i zwiększa odporność włosów. Dobrze sprawdza się także w przypadku farbowanych włosów, ponieważ minimalizuje ryzyko utraty koloru.

Porównaj ceny w różnych sklepach!

Materiały promocyjne partnera

Regulacja temperatury

Większość współczesnych prostownic ma możliwość regulowania temperatury, do której nagrzewają się płytki. Warto sprawdzić, w jakim zakresie pracuje dane urządzenie, ponieważ jest to szczególnie ważne dla zachowania włosów w dobrym stanie. W zależności od ich typu należy prostować je w temperaturze:

  • 100°C - 140°C – kruche, łamliwe i słabe włosy;
  • 140°C - 160°C – włosy cienkie;
  • 160°C - 180°C – włosy normalnej grubości;
  • 180°C - 240°C – grube włosy.

Zasada jest bardzo prosta. Im bardziej delikatne i cieńsze włosy, tym prostownica powinna móc pracować w niższej temperaturze. Przy jej zakupie warto także zwrócić uwagę na to, czy ma dodatkowe udogodnienia, takie jak np. odpowiednio długi, obrotowy przewód i ergonomiczną rączkę. Szczególnie przydatne jest także szybkie nagrzewanie nawet w kilkadziesiąt sekund czy automatyczne wyłączenie (na szczęście większość modeli posiada już te funkcje).

Oczywiście nawet najbardziej dopasowana prostownica może zniszczyć włosy, jeśli ich odpowiednio nie przygotujemy. Najlepszym wyjściem jest najpierw ich dokładne umycie szamponem, a potem zastosowanie odżywki. Włosy muszą być całkowicie suche, ponieważ w innym wypadku istnieje duże ryzyko ich zniszczenia. Na koniec dobrze jest też nałożyć spray termoochronny, który dodatkowo zabezpieczy włosy przed prostowaniem.

Kosmetyki do stylizacji włosów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaką prostownicę kupić, aby nie niszczyła włosów? - Strona Kobiet

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto