Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc psu przetrwać upały

Ola Braciszewska
Pozostawienie psa w samochodzie podczas upałów może skończyć się dla niego śmiercią
Pozostawienie psa w samochodzie podczas upałów może skończyć się dla niego śmiercią Fot. Ola Braciszewska
Słoneczne dni to nie jest najlepsza pogoda dla naszych czworonożnych przyjaciół. Ludzkie zaniedbanie może się dla nich skończyć tragicznie.

Najważniejszy dla wszystkich stworzeń jest dostęp do wody. - Pamiętajmy o wymianie wody w miskach naszych psów i kotów - mówi Katarzyna Rosińska z konińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Wszystkich gospodarzy prosimy natomiast o zabezpieczenie zwierzętom trzymanym w gospodarstwach wody i cienia - dodaje.

Trzeba też pamiętać o wolno żyjących kotach i ptakach. Dla nich najlepiej wystawić wodę w pojemniku po margarynie, z której będą mogły bez problemu korzystać.

Równie ważne w czasie upałów jest zadbanie o dostęp do wody podczas podróży. Jadąc z czworonogiem na wakacje należy pamiętać, żeby nie karmić go przed podróżą. Trzeba natomiast zabrać ze sobą miskę oraz butelkę wody i poić go na każdym postoju. Kiedy już dojedziemy na wymarzone wakacje zwróćmy uwagę jak nasz pies znosi spacery w upale. Jeśli naszym pupilem jest pies rasy buldog, bokser, pekińczyk, lub Shih Tzu to nie wolno go w ciepłe dni wyprowadzać na długie wycieczki. Te, lepiej zostawić na wieczór, kiedy na dworze zrobi się chłodniej.

Poza zapewnieniem odpowiednich warunków w domu, czy na dworze niezwykle istotne jest żeby nie pozostawiać zwierząt w ciasnych i mało przewiewnych pomieszczeniach. Zwłaszcza w samochodach. Taki widok jest niestety niezwykle często spotykany na parkingach przed marketami. Tutaj nie pomoże nawet uchylone okno. Jeśli bowiem na zewnątrz jest ponad 20 stopni to w aucie jest o kilka stopni więcej. Pamiętajmy, że samochód nagrzewa się w zastraszającym tempie. - Wystarczy 10 - 20 minut przegrzania zwierzęcia, żeby skończyło się to jego śmiercią - ostrzega Rosińska. - O każdym przypadku pozostawienia psa w aucie alarmujmy Straż Miejską, policję, lub TOZ - dodaje.

Nie wolno również narażać na działanie promieni słonecznych małych domowych zwierząt, takich jak króliki, świnki morskie, chomiki, czy papużki. Często ich właściciele nie zdając sobie sprawy z konsekwencji wystawiają je na balkon, lub wynoszą na działkę. - To są małe zwierzątka, którym pełne słońce może bardzo szybko zaszkodzić. Zapewnijmy im cień - mówi przedstawicielka TOZ.

Co zrobić kiedy zwierzę zaczyna się ślinić, ma chwiejny chód, oczopląs i drgawki? To najprawdopodobniej objawy udaru słonecznego. Wówczas należy jak najszybciej schłodzić czworonoga. - Trzeba zmoczyć mu łapy i głowę zimną wodą oraz ułożyć w cieniu. Jeśli stan zdrowia zwierzęcia się nie poprawi należy natychmiast zgłosić się do weterynarza - tłumaczy Rosińska.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto