Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kupić dobre używane auto? [porady dziennikarza obywatelskiego]

szczubar
szczubar
Z racji tego że wakacje się kończą, jakaś część z Was będzie ...
Z racji tego że wakacje się kończą, jakaś część z Was będzie ... Partyk Mysiak
Jak nie trafić na złodzieja, który sprzeda nam wrak, a nie samochód?

Krakowskie Klasyki Nocą, czyli czwartkowe spotkania miłośników starych samochodów


Należy pamiętać, że kupno używanego auta to nie tylko sam zakup pojazdu. Dochodzą do tego inne koszty takie jak ubezpieczenie, ewentualny przegląd po zakupie, wymiana zepsutych części itp.

Jak dobrze kupić używane auto?

Jeżeli do zakupu używanego samochodu nie podejdziemy z rozsądkiem i zimną krwią, zakup ten może się okazać bardzo kosztowny (wiem z własnego doświadczenia). Zanim zdecydujecie się na wybraną markę i model, warto zastanowić się nad tym, do jakich celów będziemy go używać, z jakiego wyposażenia będziemy korzystać na co dzień oraz czy stać nas na jego utrzymanie.

Po pierwsze legalność

Najważniejszym krokiem przy zakupie używanego auta jest sprawdzenie czy ten pojazd jest legalny. Należy upewnić się, że posiada komplet dokumentów, aby dowiedzieć się czy było serwisowane, kupione w kraju oraz ilu miało właścicieli. Dokumenty sprawdzamy razem z numerem nadwozia i numerem silnika. Najczęściej są one umieszczane pod pokrywą silnika lub wewnątrz samochodu obok dywanika pasażera.

Po drugie stan techniczny

Jeśli nie mamy znajomego mechanika, który podpowie nam jak sprawdzić stan techniczny pojazdu, jest kilka sposobów, które mogą nam nieco podpowiedzieć o historii auta. Przebieg samochodu jest wyznacznikiem zużycia eksploatacyjnego.
- Im więcej przejechanych kilometrów tym większe prawdopodobieństwo kosztownych napraw. Jeśli w książeczce serwisowej nie ma szczegółowych informacji na ten temat, może świadczyć to o zatajeniu prawdziwych informacji. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, czy wytarta jest kierownica, lewarek zmiany biegów i nakładki na pedały. Pamiętajcie, że duży przebieg nie oznacza wyeksploatowania samochodu.

Jeżeli nie macie stuprocentowej pewności co do przebiegu, który widnieje przy prędkościomierzu warto zainwestować i podjechać do autoryzowanego serwisu i sprawdzić zużycie pojazdu. Nie wierzcie w bajki, że 15-letni diesel sprowadzany z Niemiec będzie miał przejechane 150.000 km. W 90 proc. przypadku mamy do czynienia z cofniętym licznikiem. Przyjmijcie suche fakty - średni przebieg samochodów z silnikami diesla w Niemczech oscyluje się w granicach nawet 30.000 km rocznie. Więc rzeczą normalną jest w 10-letnim wozie z dieslem 300.000 km.

Pod maską samochodu czyhają na nas największe pułapki. Obejrzyjcie wzrokowo silnik. Zbyt czysty może sugerować, że sprzedawca chce coś przed nami zataić. Pod pokrywą silnika sprawdzcie ewentualne wycieki. Warto też przyjrzeć się, czy nie ma śladów naprawy, które objawiają się uszkodzeniem lakieru na śrubach.
Po wstępnym obejrzeniu silnika można przystąpić do dalszych czynności. Sprawdzamy stan i kolor oleju silnikowego oraz czy w płynie chłodzącym nie ma śladów oleju, który może świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą. Po zapaleniu silnika (najlepiej zimnego) osłuchujemy jego pracę, czy nie jest zbyt głośny i nie wydobywają się spod maski niepokojące dźwięki w postaci stuków lub pisków.

Lakier

Dla każdego z nas ważne jest to, żeby samochód był bezwypadkowy. Jednak to, że miał stłuczkę nie przekreśla jego wartości, jeśli naprawa była wykonana według zasad jaką przewiduje producent i jest to udokumentowane, nie mamy czym się martwić.

Jak sprawdzić, czy auto, które kupujemy od osoby prywatnej jest bezwypadkowe? Należy przyjrzeć się czy odcienie lakieru nie różnią się między elementami. Dla pewności, można sprawdzić czujnikiem grubości lakieru (można takie urządzenie kupić na allegro za nieduże pieniądze) czy samochód nie ma dodatkowych, niewidocznych warstw lakieru. Jeżeli pojawiają się różnice, możemy mieć pewność, że samochód mógł uczestniczyć w wypadku.

Nie "napalajcie" się na kupno samochodu

Do kupna samochodu nie można podejść emocjonalnie, zwłaszcza jeśli naszym sprzedawcą jest osoba prywatna, której zależy na szybkiej sprzedaży. Nie sugeruj się więc wyglądem auta, ale stanem technicznym i kompletem dokumentów, bo od tego może zależeć, jak długo będziesz je użytkować bez dodatkowego finansowania.
Szczególnie trzeba pamiętać o ograniczonym zaufaniu do prywatnych sprzedawców. Szukając samochodów przez internet możemy spotkać się z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w ogłoszeniach lub naciąganą prawdą, która skutkuje dodatkowymi kosztami po zakupie. Z kolei ofertę z giełdy samochodowej jest ciężko sprawdzić, bo sprzedawcy podpisują z nami umowę kupna "na masce" i tego samego dnia znikają, zostawiając klienta z jego nowym nabytkiem i problemami.

Testuj i kupuj

Jeśli szukamy samochodu w komisie, to tylko w takim gdzie dają nam możliwość sprawdzenia samochodu u mechanika i odbycia jazdy próbnej. Nie powinniśmy się spieszyć z decyzją i dokładnie sprawdzajmy każdy szczegół. Zróbcie sobie jazdę próbną! Przejedźcie się po krakowskich dziurach, redukujcie biegi na szybko, przyspieszcie do maksymalnej dopuszczalnej prędkości i zahamujcie nagle. Jeżeli usłyszycie stuki zawieszenia na dziurach, samochód będzie nieprecyzyjnie redukował bieg lub przy gwałtownych hamowaniu będzie Was "ściągało" na lewo lub prawo, coś jest nie tak jak powinno z samochodem. Coraz bardziej doceniany jest autoryzowany dealer, który sprawdza używane samochody przed zakupem i dalszą odsprzedażą.

Ale

Większość samochodów u dealera zostawiana jest w rozliczeniu przez klientów zamieniających używane samochody na nowe, co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem trafienia na jakiś bubel.

Jeśli nie czujemy się pewni swojej decyzji przy zakupie używanego samochodu, warto skorzystać z porad zaprzyjaźnionego mechanika lub specjalistów, którzy pracują w autoryzowanych salonach dealerów. Pamiętajmy, że tylko pewne źródło pochodzenia oraz historia serwisowania gwarantują długie i bezawaryjne użytkowanie używanego samochodu.

Zapytaj sprzedawcę o:

- pochodzenie samochodu,
- liczbę właścicieli,
- udokumentowany przebieg,
- terminowość przeglądów,
- czy naprawy blacharskie (o ile takie były) zostały wykonane według technologii producenta marki.

Zobacz też:

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMKrakow.pl automatycznie weźmie udział w konkursie dziennikarstwa obywatelskiego. Redakcja MM co miesiąc wybierze autorów najlepszych prac i rozda nagrody pieniężne o łącznej wartości 500 zł.
dodaj artykuł
dodaj wpis do bloga
dodaj fotoreportaż
dodaj wydarzenie

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto