Spis treści
Kto może zostać policjantem?
Aby wstąpić do policji trzeba spełniać szereg określonych wymagań. Są to wymogi formalne, które decydują o tym, czy będzie można przystąpić do rekrutacji. Jakie warunki musi spełniać kandydat?
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiadać obywatelstwo polskie,
- posiadać nieposzlakowaną opinię,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Aby móc aplikować do policji należy mieć ukończone 18 lat, jednak nie istnieje górna granica. Mundurowym może zostać każdy, kto czuje się na siłach i może to często udowadniać. Najważniejsza jest sprawność fizyczna oraz umysłowa.
ZOBACZ TAKŻE
Kolejność w rekrutacji
Procedurę rekrutacji rozpoczyna ogłoszenie Komendanta Głównego Policji. W ogłoszeniu podaje się terminy i limity przyjęć do służby. Następnie kandydat musi złożyć wymagane dokumenty oraz poczekać na ich ocenę.
Przyszły policjant sprawdzany jest w ewidencjach, rejestrach i kartotekach, w tym w policyjnych zbiorach danych oraz pod kątem prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym. Po pomyślnej weryfikacji, kandydat będzie musiał podejść do trzech testów – wiedzy, fizycznego i psychologicznego.
Test wiedzy obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania Policji. Sprawność fizyczna sprawdzana jest za pomocą toru przeszkód – pokonanie go w czasie nieprzekraczającym 1.41 sekundy oznacza zaliczenie testu. Z kolei test psychologiczny polega na zbadaniu predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata.
Po wszystkim chętny do służby w policji zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której przyszli pracodawcy będą chcieli poznać kandydata. Ważne jest jego postawa społeczna wobec ludzi, motywacja do podjęcia służby w policji oraz umiejętności w komunikowaniu się z innymi osobami.
ZOBACZ TAKŻE
Co zapewnia Policja swoim pracownikom?
Szybka emerytura i precyzyjny system wynagrodzenia to tylko dwie z zalet, które zapewnia polska policja. Co gwarantują swoim pracownikom?
- możliwość pozyskania pracy niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego,
- gwarancję stałych warunków pracy,
- ciekawą pracę,
- możliwość rozwoju zawodowego,
- różnorodny system szkoleń,
- precyzyjny system wynagrodzenia (m.in.13-sta pensja, równoważnik za umundurowanie),
- rozbudowany system socjalny (m.in. dofinansowanie do wypoczynku dla funkcjonariuszy i rodzin, równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, pokrycie kosztów dojazdu do pracy),
- po 25 latach służby nabycie praw emerytalnych.
ZOBACZ TAKŻE
Jak dostać się do policji? Te warunki musisz spełniać. Spraw...
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?