Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będziemy świętować 103. rocznicę wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Koninie?

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
Zdjęcie ilustracyjne commons.wikimedia.org
Konin uczci 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy obchody upamiętniający ten zryw mają charakter państwowy. W listopadzie Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia w konińskim Muzeum Okręgowym otwarta zostanie wystawa pt. „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919”, na ulicach miasta wywiesimy flagi narodowe, a na Urzędzie Miejskim i na maszcie przed głównym budynkiem magistratu - chorągwie powstańcze. Tego dnia prezydent Konina Piotr Korytkowski i jego zastępca Witold Nowak złożą kwiaty i zapalą znicze na grobach siedmiu powstańców spoczywających na konińskich nekropoliach. Mogiły znajdują się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej, gdzie spoczywają: Tadeusz Nalewalski, Tadeusz Geras oraz Mikołaj Kmiecik, na cmentarzu parafialnym przy ul. Staromorzysławskiej – tam znajdują się mogiły Telesfora Kukułki, Franciszka Łechtańskiego i Stanisława Zielińskiego oraz na cmentarzu komunalnym, gdzie jest grób Czesława Świtały. Miasto Konin, Muzeum Okręgowe w Koninie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Powstańców Wielkopolskich, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej oraz konińska radna Emilia Wasielewska zapraszają na wystawę „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919”, na której zaprezentowane będą pamiątki związane z powstaniem. Pochodzą z izby pamięci Szkoły Podstawowej nr 8, ze zbiorów Działu Historycznego i Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Okręgowego, część zbiorów to własność rodzin powstańców.
Jak informują organizatorzy: Celem ekspozycji jest przybliżenie historii powstania oraz ukazanie losów jego uczestników, którzy związali swoje życie z Koninem i powiatem konińskim. Wystawa jest wyrazem pamięci i wdzięczności dla uczestników powstania za walkę i włączenie ziem Wielkopolski w granice odrodzonej nieco ponad 100 lat temu Rzeczypospolitej. Wernisaż: 27.12.2021 r., godz.18:00, spichlerz, Muzeum Okręgowe w Koninie W programie: minirecital uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Koninie oraz projekcja filmu „Powstanie wielkopolskie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto