Innowacyjny program dla błękitnego nieba - uczniowie szkół z Wielkopolski będą badać jakość powietrza. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
PPNT
Udostępnij:
Równolegle z okresem grzewczym, rusza pierwszy w Polsce program popularyzujący wiedzę z zakresu zmian klimatycznych, oparty o ideę Citizen science. Uczniowie z 21 wybranych szkół z Wielkopolski, przez cały rok szkolny, będą badać jakość powietrza.

Projekt „Dla błękitnego nieba” - nauczycielu, weź udział ze swoją klasą!

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) oraz Volkswagen Poznań Sp. z o.o. łączą siły w celu uświadamiania i angażowania społeczeństwa w proces badawczy zorientowany na zachodzące wokół nas zmiany klimatyczne. - Projekt „Dla błękitnego nieba” obejmie zbiór, analizę oraz interpretację wybranych parametrów fizykochemicznych związanych z jakością powietrza atmosferycznego. W tym celu, każda zaangażowana w projekt szkoła otrzyma zestaw badawczy, który umożliwi terenowy pomiar wybranych wskaźników jakości powietrza oraz warunków atmosferycznych - wyjaśniają jego twórcy.

Głównym założeniem projektu jest aktywne zaangażowanie społeczności w proces badawczy i popularyzację wiedzy z zakresu ochrony środowiska. PPNT jako jednostka naukowa opracowała autorski program oparty o koncepcję nauki obywatelskiej (ang. Citizen science), która zakłada, że badania naukowe są prowadzone w całości lub w części wspólnie przez naukowców i obywateli.

- Poznański Park Naukowo-Technologiczny chętnie i aktywnie włącza się w działania proekologiczne. W obliczu wyzwań klimatycznych, popieramy edukację klimatyczną w szkołach, opartą na badaniach naukowych i rzetelnej wiedzy. – mówi prof. Hieronim Maciejewski, Dyrektor PPNT.

- Założeniem naszej akcji jest przede wszystkim angażowanie szkolnych, ale też lokalnych społeczności w program badawczy oraz popularyzacja wiedzy z zakresu ochrony środowiska – podkreśla Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji. -Chcemy, by aktywna edukacja na etapie szkolnym pomogła im podejmować właściwe wybory w życiu codziennym, które pomogą chronić klimat, bo to właśnie świadoma edukacja jest kluczowym elementem globalnej odpowiedzi na kryzys klimatyczny - dodaje.

Zadania dla uczniów

Uczniowie w czasie programu nauczą się samodzielnie zadawać pytania, poszukiwać odpowiedzi i wyciągać wnioski z prowadzonych badań. Program zakłada, że aktywna edukacja na etapie szkolnym pomoże im podejmować właściwe wybory w życiu codziennym, które pomogą chronić klimat.

- Poprzez badania i porównanie uzyskiwanych w różnych miejscach wyników, uczniowie uświadomią sobie jak można wpłynąć na powietrze i warunki mikroklimatyczne, jak mała zmiana (trawnik zamiast betonu, jazda na rowerze zamiast samochodu itp.) może przynieść pozytywne rezultaty dla środowiska. - podkreśla autor koncepcji, dr inż. Tomasz Zgoła z Laboratorium Wyobraźni PPNT.

Prowadzenie badań w terenie zamiast przyswajania "suchych" faktów w szkole, odkrywanie zasad działania urządzeń do badania powietrza, samodzielne odkrywanie prawidłowości w pomiarach i powiązanie badania czegoś niewidzialnego (powietrza) ze stanem środowiska obserwowanego dookoła (usychające drzewa, inne gatunki roślin, zanieczyszczenia pyłowe, smog, susza itp.) to niewątpliwie największa wartość dodana tego programu.- potwierdza dr Joanna Kiersztejn z PPNT.

Zakładanym rezultatem programu jest postęp w badaniach naukowych, lecz również zwiększenie zaangażowania społecznego w proces badawczy, a także wzrost zrozumienia nauki przez społeczeństwo oraz zmiana niewłaściwych nawyków i zachowań, negatywnie wpływających na środowisko.

Dla kogo adresowany jest projekt?

Projekt adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego.
Rekrutacja do programu zaczyna się 7.10 i potrwa do 21.10.2021. Aby wziąć udział w projekcie każda z zainteresowanych szkół powinna wypełnić i przesłać na wskazany w regulaminie adres formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.volkswagen-poznan.pl/dlablekitnegonieba.pl oraz własną pracę artystyczną odpowiadającą na pytanie „Co mogę zrobić dla błękitnego nieba?” Forma przekazu jest dowolna. Wyboru 21 zwycięskich szkół dokona komisja złożona z przedstawicieli PPNT, Volkswagen Poznań sp. z o.o oraz OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań. Głównym kryterium oceny będzie oryginalność, kreatywność i atrakcyjność nadesłanych prac.

Regulamin oraz szczegóły programu dostępne są TUTAJ

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Innowacyjny program dla błękitnego nieba - uczniowie szkół z Wielkopolski będą badać jakość powietrza. Czekamy na Twoje zgłoszenie! - Września Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie