Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Wielkopolski Kongres Gospodarczy: Wyzwania to innowacje i transformacja na wschodzie regionu. Jakie jeszcze są wnioski po kongresie?

Redakcja
Tematy poruszane w czasie całego kongresu były podzielone na sześć zakresów tematycznych. Przedsiębiorcy rozmawiali o transformacjach regionu, gospodarce 4.0, edukacji dla gospodarki przyszłości, procesach migracyjnych, czy sukcesji w biznesie.
Tematy poruszane w czasie całego kongresu były podzielone na sześć zakresów tematycznych. Przedsiębiorcy rozmawiali o transformacjach regionu, gospodarce 4.0, edukacji dla gospodarki przyszłości, procesach migracyjnych, czy sukcesji w biznesie. Waldemar Wylegalski
W Koninie zakończył się Wielkopolski Kongres Gospodarczy, który zorganizowano już po raz drugi. 23 i 25 września regionalni przedsiębiorcy dyskutowali o szansach i warunkach rozwoju gospodarki. Debat z uwagą słuchali samorządowcy, dla których wnioski uczestników kongresu, stanowią wskazówki m.in. w planowaniu strategii rozwoju Wielkopolski do 2030 r.

Wielkopolski Kongres Gospodarczy, to wydarzenie tworzone przez przedsiębiorców i dla przedsiębiorców. Inicjatorem jego powstania jest Wielkopolska Rada Trzydziestu powołana przy Samorządzie Województwa Wielkopolskiego. W jej skład wchodzi 30 organizacji gospodarczych z regionu. Tradycyjnie już - pierwszego dnia kongres odbywał się poza Poznaniem (w tym roku w Koninie), a drugiego już w stolicy Wielkopolski.

Czytaj więcej: II Wielkopolski Kongres Gospodarczy: Przedsiębiorcy z regionu spotkają się w Koninie i Poznaniu. Co zaplanowano w programie?

- Celem tego spotkania jest wysłuchanie rekomendacji i uwag przedsiębiorców - jak rozwija się wielkopolska gospodarka, a co można poprawić i zrobić lepiej - mówił do uczestników Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Dodał, że jesteśmy regionem, który może się pochwalić regularnym wzrostem m. in. wskaźnika PKB. Dzięki temu Wielkopolska wchodzi już do grupy regionów przejściowych w Unii Europejskiej.

- Ten wskaźnik pokazuje znaczący skok, jaki wykonaliśmy od 2004 roku, także dzięki funduszom unijnym - podkreślił Woźniak. - Jednocześnie stawia to pytanie, czy w kolejnych latach nie stracimy części unijnego dofinansowania - dodawał.

Sprawdź też:

Wskaźnik PKB Wielkopolski jest trzecim najwyższym w Polsce. Jednak problem, który marszałek przedstawił uczestnikom, to dość niski poziom innowacyjności naszej gospodarki. - Mamy ogromny potencjał, a nasz obecny wynik trudno określić jako szczytową formę - zaznaczył Woźniak.

Chcąc rozwijać innowacyjność, samorząd organizuje konkurs „i-Wielkopolska. Innowacyjni dla Wielkopolski”. Nagrody za edycję 2018 zostały wręczone w czasie drugiego dnia kongresu w Poznaniu. Zdobyły je cztery firmy: Spomasz Pleszew za uniwersalny aparat próżniowy; HHO-Power za instalację wodorową do silnika diesla; Solar Networks za przenośne panele słoneczne do produkcji energii oraz Zylia za przenośne studio nagrań.

- To produkt już dostępny i cieszący się popularnością na rynku światowym. Głównie w USA, Japonii, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jest innowacyjnym systemem nagrywania dźwięku - chwalił Piotr Szczechowiak, współwłaściciel Zylii.

Całe urządzenie składa się z mikrofonu i oprogramowania. Umożliwia nagranie całego zespołu, jednym urządzeniem. To dobre rozwiązanie dla chcących nagrywać w domu i salach prób. Możliwe jest również rejestrowanie dźwięku przestrzennego w technice 3D. Do tej pory najwięcej urządzeń Zylii sprzedawało się w Japonii. Teraz trwa wzmożona kampania w Kalifornii, bo zbliża się czas świąteczny, czyli okres największego zainteresowania.

O potrzebach szukania innowacji, mówił również Wojciech Kruk, przewodniczący Rady Trzydziestu. Dodał, że wyzwania przed przedsiębiorcami stawiają rządzący, którzy planują podniesienie m. in. płacy minimalnej. To znacząco zwiększy koszty działania firm.

- Jako przedsiębiorcy będziemy w coraz trudniejszej sytuacji. Zmiany spowodują wzrost cen i inflacji, spadek inwestycji, utratę konkurencyjności. Stąd potrzeba innowacyjności, szukania nowych rozwiązań, wzrostu wydajności przedsiębiorstw i wzmocnienia gospodarki - wyliczał Kruk. Według niego rząd szykuje zagrożenia dla firm i przypomina, że wyższej płacy nie da się ustalić ustawą.

- W Niemczech nie zarabia się tyle, z powodu dekretu kanclerz Merkel, a siły ich gospodarki. Do niej powinniśmy dążyć - podsumował Kruk.

Sprawdź również: II Wielkopolski Kongres Gospodarczy: Za nami pierwszy dzień kongresu w Koninie. O czym dyskutowali zaproszeni goście? [ZDJĘCIA]

Sprawdź też:

Tematy poruszane w czasie całego kongresu były podzielone na sześć zakresów tematycznych. Przedsiębiorcy rozmawiali o transformacjach regionu, gospodarce 4.0, edukacji dla gospodarki przyszłości, procesach migracyjnych, czy sukcesji w biznesie. Dla każdego obszaru tematycznego, po kongresie powstały praktyczne rekomendacje. Dodatkowo w Poznaniu udało się podpisać porozumienie dla powstania w Lesznie nowego oddziału Sądu Arbitrażowego Izb i Organizacji Gospodarczych Wielkopolski.

Organizatorzy podkreślali, że byli miło zaskoczeni frekwencją i zainteresowaniem podczas konińskiego dnia kongresu. Również dlatego, że nadchodzące tam przekształcenia w gospodarce będą pełne wyzwań i są ważne dla samorządu. Na wschodzie regionu konieczne jest odejście od gospodarki węglowej, na rzecz odnawialnych źródeł energii, a także pobudzenie ducha gospodarności - wzrostu liczby małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto