Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej.

OPRAC.:
Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Koncert inauguracyjny poświęcony św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin, odbędzie się w niedzielę, 5 lipca o godz. 14.30. W bazylice licheńskiej w wykonaniu prof. Chorosińśkiego zabrzmią m. in. Toccata d moll J. S. Bacha, Etiuda cis moll oraz nokturny F. Chopina a także Elegia fis moll M. Surzyńskiego. Podczas koncertu zatytułowanego „Muzyka i słowo” będą także recytowane słowa św. Jana Pawła II w wykonaniu Michała Chorosińskiego, znanego aktora teatralnego i filmowego. Festiwalowe koncerty odbywać się będą co tydzień do 30 sierpnia, w niedziele o godzinie 14.30.

Koncert „Muzyka i Słowo” w wykonaniu prof. dr. hab. Andrzeja Chorosińskiego otworzy w niedzielę 5 lipca II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy „Basilica sonans”. Festiwalowe koncerty odbywać się będą co tydzień do 30 sierpnia, w niedziele o godzinie 14.30.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz drugi w ramach Festiwalu „Basilica sonans” gościć będzie wybitnych europejskich organistów. Wykonawcy zaprezentują dzieła najznamienitszych kompozytorów. W bazylice zabrzmią utwory m. in.: Fryderyka Chopina, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Richarda Wagnera, Feliksa Nowowiejskiego czy Mieczysława Surzyńskiego.

Pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans” cieszyła się dużym zainteresowaniem. W 2019 roku w cotygodniowych koncertach uczestniczyli zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy, w tym m.in. Bernhard Gfrerer z Salzburga, Jan Van Mol z Antwerpii, Jean Christopher Geiser z Lozanny, Roman Perucki z Gdańska czy Marek Stefański z Krakowa.

Organy bazyliki licheńskiej im. św. Jana Pawła II są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Składają się z pięciu części: organów głównych (południowych) umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów w nawach zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części umieszczonych nad prezbiterium. Poszczególne części poprzez elektroniczną trakturę połączono w zbiorczym, sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki. Łącznie instrument dysponuje 12 323 piszczałkami i 157 głosami. W ważącej niemal 50 ton głównej części organów zainstalowana jest wykonana z cyny największa tego typu piszczałka organowa w Polsce – o długości 783 cm i wadze około 150 kg. Koncepcję brzmieniową instrumentu zaprojektował prof. Chorosiński. Instrument wykonała firma Zych z Wołomina.

Miłośnicy muzyki organowej, którzy nie mogą osobiście przybyć do Lichenia, będą mogli śledzić koncerty dzięki bezpośredniej transmisji z licheńskiej bazyliki w czasie rzeczywistym za pośrednictwem strony internetowej: www.lichen.pl, a także na kanale Sanktuarium na YouTube oraz stronie Sanktuarium na Facebooku.

Program koncertów II Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Organowego:

5.VII Andrzej Chorosiński, Warszawa

Profesor klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu; twórca koncepcji brzmieniowej licheńskich organów W latach 1993-99 – rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie; 1993-2000 – członek AECAM Prezydium Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Koncertował w większości krajów Europy, w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii.

Michał Chorosiński (recytacje)

Aktor teatralny i filmowy, odtwórca roli młodego Karola Wojtyły w „Psałterzu Renesansowym”, Współpracował m in. , Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem. Brał udział m. in. w filmach „Ogniem i mieczem”, Stara baśń”, serialach telewizyjnych: „Adam, i Ewa”, „Pierwsza miłość”, „Klan” oraz „M jak miłość”; aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

12 VII Waldemar Gawiejnowicz Poznań

Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie jako adiunkt prowadzi zajęcia z gry organowej, liturgicznej oraz organoznawstwa na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej. W latach 1996-2019 współorganizował i prowadził łącznie około 250 koncertów z udziałem ponad 700 artystów. Wyróżniony m. in. Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2018).

19 VII Bartosz Jakubczak Warszawa

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie oraz studia podyplomowe z najwyższym odznaczeniem w Royal Academy of Music w Londynie. Laureat m. in. nagrody Prix de la Presse podczas konkursu bachowskiego Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W 2003/2004 wykładał w Royal Academy of Music w Londynie, której jest honorowym współpracownikiem. Obecnie adiunkt Katedry Organów i Klawesynu UMFC.

26 VII Jarosław Wróblewski Warszawa

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Hochschule für Musik und darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu. W latach 2002–2012 prowadził klasę organów oraz zajęcia z harmonii modalnej w Instytucie Muzykologii KULu. Obecnie profesor nadzwyczajny w UMFC w Warszawie, od 2012 prodziekan Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów UMFC.

2 VIII Johannes Skudlik Monachium

Absolwent Monachijskiego Uniwersytetu Muzycznego, gdzie studiował muzykę liturgiczną i grę na organach Od 1979 oficjalny organista w głównym kościele Mariae Himmelfahrt w Landsbergu nad Lech (Bawaria); założyciel i dyrygent Oratoryjnego Chóru Landsbergu, kilku chórów kameralnych oraz orkiestry kameralną Con-brio w Monachium; dyrektor artystyczny wielu festiwali organowych.

9 VIII Dymitr Morozow Charków

Ukraiński dyrygent, organista, kompozytor; absolwent Akademii Muzycznej w Charkowie oraz Narodowego Uniwersytetu Artystycznego im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie. Od 2015 główny dyrygent Charkowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu.

16 VIII Wolfgang Seifen Berlin Niemiecki organista i kompozytor, absolwent Katholische Hochschule für Kirchenmusik St. Gregorius w Aachen (Niemcy); członek Kościelnej Komisji Muzycznej Archidiecezji Berlińskiej, przewodniczący Konferencji Dyrektorów Katolickich Instytucji Szkoleniowych w zakresie muzyki kościelnej w Niemczech (KdL). Od 2000 naucza improwizacji i liturgicznej gry na organach na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie.

23 VIII Julian Gembalski Katowice

Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 – Rektor tejże uczelni. Laureat licznych nagród m.in. w konkursach improwizacji fortepianowej oraz organowej; odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”). Archidiecezjalny Wizytator Organów i Organistów, założyciel pierwsze w Europie Środkowej Muzeum Organów (2004).

30 VIII Hanna Dys Gdańsk

Organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Prowadząca kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, juror konkursów organowych.

Serdecznie zapraszamy.

Podczas koncertu będą recytowane słowa św. Jana Pawła II w wykonaniu Michała Chorosińskiego

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto