Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Ślesin. Poznajcie koła gospodyń wiejskich

Bartłomiej Bolczyk
Bartłomiej Bolczyk
Koła Gospodyń Wiejskich w Gminie Ślesin
Koła Gospodyń Wiejskich w Gminie Ślesin Gmina Ślesin
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Nie zabraknie w nim gospodyń z gminy Ślesin.

Album o kołach gospodyń wiejskich

"Głos Wielkopolski" oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Na łamach naszej publikacji opowiemy o zadaniach i inicjatywach podejmowanych przez kobiety na obszarach wiejskich. W tej wyjątkowej książce zaprezentujemy rolę współczesnej kobiety w małych społecznościach. Znajdą się tam opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Na łamach książki przedstawione zostaną m.in. koła gospodyń z gminy Ślesin, znanej dobrze w całym regionie.

O gminie Ślesin

Gmina Ślesin położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego na terenie powiatu konińskiego. Wyróżnia się atrakcyjnym położeniem pośród lasów sosnowych i otoczeniem pięknych jezior polodowcowych: Ślesińskiego, Mikorzyńskiego i Licheńskiego. Sąsiedztwo dużych miast takich jak Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Łódź oraz dogodne szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 25 i wojewódzka nr 263 ułatwiają szybki i bezpieczny dojazd. Bliskie sąsiedztwo z Koninem umożliwia dojazd także innymi środkami komunikacji – koleją i autobusem.

Gminę przecinają kulturowe szlaki turystyczne: Bursztynowy, Napoleoński, Piastowski, Pięciu Braci Męczenników, Szwedzki, Zamków, Klasztorów oraz Drogi Romańskiej, ale także szlak żeglarski zwany Wielką Pętla Wielkopolski, pozwalający na żeglugę trasą wodną o długości 688 km. Rozwój turystyki i agroturystyki w ostatnich latach spowodował, że gmina Ślesin jest przygotowana na przyjęcie licznych grup turystycznych oraz turystów indywidualnych, oferując bogatą i urozmaiconą bazę noclegową. Obok dogodnego zakwaterowania oferuje wiele innych atrakcji tj.: lokalne potrawy tradycyjne, przejażdżki bryczką i wypady konne, rejsy statkami po jeziorach, spływy kajakowe, uczestnictwo w cyklicznych wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Doskonała infrastruktura z nowoczesną mariną sprzyja uprawianiu sportów motorowodnych.

Na terenie gminy, w miejscowości Licheń Stary, znajduje się jedno z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. W sezonie przyjeżdża tutaj wiele pielgrzymek autokarowych, organizowane są konferencje, rekolekcje, spotkania. Poza sezonem można tu znaleźć ciszę, spokój i ukojenie, dobre dla osób walczących ze stresem i depresją. W otoczeniu sanktuarium znajduje się doskonale rozwinięta baza turystyczna: punkty gastronomiczne, parkingi, gospodarstwa agroturystyczne, domy noclegowe i pensjonaty czynne cały rok. W gospodarstwach agroturystycznych znajdą coś dla siebie miłośnicy zdrowej i naturalnej żywności, wielbiciele wędkowania i grzybobrania, rodziny z dziećmi i zwierzętami a także artyści plenerowi.

Gmina Ślesin to doskonale przygotowany teren dla urlopowiczów – do dyspozycji są deptaki i plaże nad jeziorami, wypożyczalnie sprzętu wodnego i turystycznego, park, trasy rowerowe itp. Pamiątką tradycji handlowych Ślesina, na której bazuje też turystyka, jest postać gęsiarza na rynku i „gęsiej” fontanny. Dla tropicieli zagadek historycznych zaleca się poszukiwanie języka ochweśnickiego (używanego tylko w rejonie Skulska, Ślesina i Częstochowy) oraz podkuwaczy gęsi. Mieszkańcy gminy mają handel we krwi do dzisiaj. Widać to po wielu powstałych ostatnio inwestycjach, firmach czy usługach. Gmina prężnie się rozwija, również dzięki turystyce. Świadczy to o tym, że coraz więcej osób odwiedza te tereny.

Koła Gospodyń w gminie Ślesin

Koła gospodyń wiejskich działają na terenie gminy Ślesin już od pół wieku. Obecnie na 24 istniejące koła aż 15 jest aktywnych. Warto w tym miejscu wymienić wszystkie z nich. Koła działają w następujących miejscowościach: Wąsosze, Marianowo, Licheń Stary, Honoratka, Półwiosek Stary, Półwiosek Lubstowski, Mikorzyn, Szyszyn, Szyszynek, Lubomyśle, Kijowiec, Ignacewo, Ostrowąż, Biskupie, Kępa, Niedźwiady, Szyszyńskie Holendry, Pogoń Gosławicka, Wygoda, Kolebki, Głębockie, Julia, Piotrkowice oraz Leśnictwo.

Tradycją jest, że koła gospodyń wiejskich działają praktycznie we wszystkich sołectwach gminy Ślesin. Należą do nich nie tylko – jak się powszechnie uważa – babcie i mamy, ale również córki i wnuczki. W sumie w ślesińskich kołach gospodyń wiejskich zrzeszonych jest około pół tysiąca członkiń. Koła posiadają pełną samodzielność w działaniu. Rolę inspiratora, koordynatora i organizatora różnych zadań pełni Gminna Rada Kobiet. Członkinie kół gospodyń wiejskich uczą, że aktywność społeczna oraz bezinteresowna praca na rzecz swojego środowiska, dają prawdziwą satysfakcję.

Koła promują kulturę

Działania kół gospodyń wiejskich mają na celu polepszenie warunków życia na wsi, pogłębianie wiedzy o regionie, kultywowanie i promowanie kultury oraz tradycji ludowej. Panie z KGW promują lokalną kulturę oraz obyczaje podczas konkursów i uroczystości, zarówno gminnych, wojewódzkich, jak i ogólnopolskich. Występując w regionalnych strojach, śpiewając pieśni ludowe i prezentując tradycyjne potrawy, przyczyniają się do zachowania swojego dziedzictwa.

Szczególnie istotnym elementem życia społecznego wsi gminy Ślesin jest kultura kulinarna. Przepisy na tradycyjne potrawy mają nie tylko wartość konsumpcyjną, ale i historyczną. W ramach środków pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, na terenie gminy Ślesin prowadzone były warsztaty kulinarne, podczas których panie z kół gospodyń wiejskich uczyły przyrządzać tradycyjne potrawy według swoich rodzinnych przepisów.

Na terenie gminy Ślesin wydano kilka książek kulinarnych, dzięki którym smakosze mogą samodzielnie wykonać potrawy w domu.

Koła działają jako stowarzyszenia

Od trzech lat istnieje możliwość rejestracji kół gospodyń Wiejskich jako stowarzyszeń zwykłych. Możliwość taką wprowadziła Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Ten akt prawny ułatwił kołom uzyskiwanie osobowości prawnej. Wiele kół w gminie Ślesin skorzystało z możliwości rejestracji, dzięki czemu mogą pozyskiwać dodatkowe środki na funkcjonowanie i jeszcze prężniej działać.

Nie można zapominać, że koła gospodyń wiejskich wykonują olbrzymią pracę na rzecz pielęgnowania historii i tradycji, pielęgnują tradycje ślesińskie i ściśle powiązane z nimi zwyczaje ochweśnickie, tak charakterystyczne dla tej gminy. Członkinie kół to prawdziwe społeczniczki, które nieustannie i w pocie czoła pracują na rzecz promocji swoich wsi, ale też całej gminy Ślesin. Publikacja ta jest formą wyrażenia wdzięczności oraz złożenia serdecznych podziękowań na ręce wszystkich przedstawicielek kół gospodyń wiejskich gminy Ślesin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto