Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie najłatwiej zmienić pracę? W Krakowie! Warszawa daleko z tyłu

AIP
Dariusz Bloch / Polska Press
Więcej niż co drugi pracownik spodziewa się podwyżki w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Większość zatrudnionych żywi też przekonanie, że w razie potrzeby szybko znajdą nowego pracodawcę. Największymi optymistami są w tym względzie pracujący bynajmniej nie w Warszawie, ale w Krakowie.

Według badania Confidence Index przeprowadzonego przez Michael Page aż 57,7 proc. respondentów z Polski deklaruje, że jest w stanie znaleźć nową pracę w okresie krótszym niż 3 miesiące. Co ciekawe, najwięcej optymistów pod tym względem jest w Krakowie, bo aż 66,7 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazły się Wrocław, region Śląska oraz Warszawa.

W przypadku Wrocławia współczynnik osób, które uważaj, że znajdą pracę szybciej niż w 3 miesiące wyniósł 64,8 proc., a dla aglomeracji śląskiej 59,3 proc. Czwarte miejsce w zestawieniu zajęli mieszkańcy Warszawy – 50,8 proc.

– Wyniki badania firmy Michael Page znajdują swoje odzwierciedlenie w danych Eurostatu, zgodnie z którymi stopa bezrobocia w Polsce w październiku wyniosła 4,6 proc. Malejące bezrobocie wiąże się z rosnącym optymizmem Polaków i sprawia, że pracownicy czują się pewniej na rynku pracy – wskazuje Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR. – Nie dziwi więc również fakt, że aż 76 proc. badanych jest zadowolonych z obecnej sytuacji na rynku pracy. Pociąga to jednak za sobą pewne oczekiwania na przyszłość. Otóż 54 proc. respondentów liczy na podwyżkę wynagrodzenia, a 43,7 proc. na awans zawodowy w ciągu najbliższych 12 miesięcy – podkreśla Piotr Dziedzic.

W kwestii motywacji respondentów do zmiany pracy, najważniejszym powodem jest chęć zdobycia nowych umiejętności (51,8 proc.).

Na drugim miejscu znalazły się większe zarobki (42,8 proc.), a na trzecim brak możliwości rozwoju w obecnym miejscu zatrudnienia (31,9 proc.). Istotne jest także poszukiwanie organizacji o wyższej kulturze etycznej (27,5 proc.).

Kandydaci z Warszawy i Wrocławia na pierwszym miejscu stawiają chęć zdobycia nowych umiejętności (48,8 proc. vs 48,6 proc.) – przed wyższą pensją (43,5 proc. do 44,3 proc.) i poszukiwaniem wyższej kultury etycznej (27,2 proc. do 38,6 proc.).

Najbardziej ambitni pod względem pozyskania nowych umiejętności okazali się natomiast respondenci z Krakowa (66,7 proc.).

Istotną motywacją był dla nich także brak perspektyw na rozwój (37,8 proc. wskazań) oraz pensja (35,6 proc.). Podobnie wskazywali też kandydaci ze Śląska – zdobycie nowych umiejętności (63,8 proc.), wyższe wynagrodzenie (39,7 proc.), brak możliwości rozwoju (36,2 proc.).

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto