Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galerii Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę prac Edwarda Dwurnika ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Galerii Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę prac Edwarda Dwurnika
Galerii Wieża Ciśnień zaprasza na wystawę prac Edwarda Dwurnika Bartłomiej Hypki
W Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu można oglądać wystawę prac Edwarda Dwurnika. Na ekspozycji zobaczymy w sumie ponad 40 prac tego nietuzinkowego artysty.

Edward Dwurnik to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy współczesnych. Wernisaż pierwotnie miał odbyć się 20 marca, ale z uwagi na zamknięcie instytucji kultury z powodu pandemii, prace możemy oglądać dopiero teraz. Z oczywistych względów Wieża Ciśnień nie zorganizowała także uroczystego otwarcia ekspozycji.

Na wystawie zobaczymy ponad czterdzieści prac artysty. - To rysunki, obrazy olejne, gwasze, akryle, ale także grafiki i kolaże - tłumaczy Piotr Bigora, dyrektor OKP Wieża Ciśnień. - Wystawie towarzyszy również katalog z tekstem Bogusława Deptuły. Historyk i krytyk sztuki krótko charakteryzuje artystę, opowiada o jego fascynacjach Nikiforem, ale także abstrakcjonizmem. Dwurnik był człowiekiem ekstrawaganckim i czasami szczerym aż do bólu. A większość prac z jego cykli przesiąknięta jest mocną ironią.

Na wystawie zobaczymy m.in. prace z cykli "Sportowcy", "Robotnicy", "Błękitne". ale są też takie, które można przypisać tematyce krajobrazu miast, realizowanej w specyficznej dla E. Dwurnika quasi-nikiforowej stylistyce. Na prezentację wystawy w Kaliszu wybrane zostały obrazy pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Piotra Ziajki z Sopotu, Bogusława Deptuły z Warszawy, Marii i Marka Pileckich z Olsztyna, innych prywatnych kolekcjonerów z Sopotu oraz ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie - jak np. „Archanioł” - która tę wystawę przygotowała specjalnie dla Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” w Kaliszu, we współpracy z Agencją Zegart.

Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. Mieszkał i pracował w Warszawie, gdzie zmarł 28 października 2018 r. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa oraz - czasowo - na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Jego dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz ok. 10 tysięcy rysunków.

Ekspozycję w galerii można oglądać do 27 czerwca.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto