Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Współpraca biznesu i nauki napędzi rozwój gospodarki

Monika Kaczyńska
Infrastruktura B&R wspierana w ramach WRPO 2014+ musi  wpisywać się w rozwój inteligentnych specjalizacji naszego województwa
Infrastruktura B&R wspierana w ramach WRPO 2014+ musi wpisywać się w rozwój inteligentnych specjalizacji naszego województwa 123rf
Fundusze Europejskie. Współpraca nauki i biznesu pozwala opracowywać i wdrażać rozwiązania, które sprawiają, że wielkopolskie firmy mogą skutecznie konkurować na rynku europejskim i światowym

Fundusze Europejskie
O jakości życia, nie tylko w regionie, ale i w całym kraju w dużym stopniu decyduje kondycja gospodarki. Im jest lepsza, tym więcej interesujących, dobrze płatnych miejsc pracy, wyższe dochody mieszkańców, mniejsze natężenie problemów związanych m.in. z bezrobociem i ubóstwem.

Nic zatem dziwnego, że „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka” to I Oś Priorytetowa Wielkopolskiego Regionalnego Programu Opercyjnego 2014+. Na różnego rodzaju działania wspierające gospodarkę przeznaczono w ramach WRPO 2014+ 467,9 mln euro.

Jednym z działań, które mają sprzyjać poprawie kondycji gospodarczej regionu jest „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki”. W ogłoszonym właśnie konkursie na projekty z tego zakresu do podziału jest 90 mln zł. Warto o to wsparcie się starać, dzięki niemu można bowiem wiele zrobić.

Razem dla gospodarki
Współpraca nauki i biznesu wciąż widziana jest jako nie do końca wykorzystana szansa. Panuje obiegowe przekonanie, że nie najlepsze wskaźniki innowacyjności w całym kraju wynikają z braku przenikania się świata nauki i biznesu.

W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej złożona. Nie zmienia to jednak faktu, że współpraca B&R może przynosić wielkopolskiej gospodarce więcej korzyści niż przynosi dotąd.

- We współpracy B&R musimy zwrócić uwagę na trzy płaszczyzny: podaż rozwiązań, pomysłów, technologii itp. ze strony nauki, transmisję pomiędzy uczelniami, instytucjami badawczymi, a biznesem oraz kwestie leżące po stronie samych przedsiębiorstw - zapotrzebowanie na określone rozwiązania, a także otwartość na innwacje - mówi dr inż. Jakub Jasiczak, prezes Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu , zajmującej się komercjalizacją dokonań naukowców, a także realizowaniem projektów naukowych na potrzeby biznesu. - Obecnie można powiedzieć, że transmisja między nauką, a biznesem działa. Znacznie gorzej jest z podażą pomysłów, opracowań, technologii. Jeśli chodzi o firmy - stopniowo dojrzewają one, by skupiać się nie tylko na prostym wypracowywaniu zysku, ale też stworzeniu czegoś doniosłego. To dodatkowo otwiera na współpracę z nauką - twierdzi dr Jasiczak.

Podkreśla też, że polityka uczelni i instytucji badawczych powinna zachęcać naukowców do zajmowania się tematyką, która ma potencjał komercyjny.

Nauka przodem
Konkurs na projekty w ramach Działania 1.1. „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki” może stać się impulsem dla uczelni, jednostek naukowych i ich konsorcjów, a także konsorcjów naukowo-przemysłowych (w których jednak to jednostka naukowa musi być liderem) do większego zaangażowania się w badania dające się przekuć w rynkowy sukces.

W ramach projektów można zainwestować m.in. w aparaturę badawczą , ale teżzbiory i archiwa, sieć komputerową, sprzęt czy oprogramowanie, także jeśli jest taka potrzeba: budowę, przebudowę lub unowocześnienie obiektów.

- Co istotne - wsparcie mogą otrzymać wyłącznie projekty wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje - zwraca uwagę Joanna Niewiadomska-Wielgus, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego UMWW. - Beneficjenci zaś są zobowiązani wykazać, że przychody z działalności komercyjnej prowadzonej w oparciu o dotowaną infrastrukturę wzrosną - podkreśla.

Inteligentnych specjalizacji regionu, w ramach których można się starać o wsparcie inwestycji w infrastrukturę, jest sześć. Są to: biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów; wnętrza przyszłości; przemysł jutra; wyspecjalizowane procesy logistyczne; rozwój oparty na technologiach informacyjnych, a także nowoczesne technologie medyczne.

Maksymalne dofinansowanie projektów może wynieść 78 proc. kosztów kwalifikowalnych projektów.

Wnioski należy składać za pomocą Lokalnego Systemu Informatycznego (lsi.wielkopolskie.pl) do 5 stycznia 2018 roku do godziny 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku drogą elektroniczną należy dostarczyć jego papierową wersję do Urzędu Marszałkowskiego. Można to zrobić osobiście w Punkcie Naboru Wniosków w holu głównym urzędu przy al. Niepodległości 34 lub wysłać do Departament Wdrażania Programu Regionalnego, na adres al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań. Decyduje data wpływu dokumentów do urzędu.

Młodzi o Funduszach
Konkurs „Młodzi wiedzą o funduszach” odbywa się po raz ósmy.
Konkurs polega na przeprowadzeniu lekcji na temat funduszy europejskich i przygotowaniu przez młodzież prac im poświęconych .

Scenariusz lekcji wraz z prezentacją multimedialną oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie **

www.wrpo.wielkopolskie.pl

**

Poprzeprowadzonej lekcji europejskiej należy przygotować prace nakonkurs wformie pięciominutowego filmu promującego fundusze europejskie, aszczególnie efekty wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego nalata 2014-2020.

Lekcje europejskie należy przeprowadzić do 10 listopada 2017 roku. To warunek zgłoszenia prac konkursowych - te przyjmowane będą do 22 listopada 2017 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto