Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Także duże firmy skorzystają ze wsparcia na innowacje

Monika Kaczyńska
Na dotacje na zwiększenie potencjału innowacyjnego mogą liczyć  firmy działające w ramach inteligentnych specjalizacji województwa
Na dotacje na zwiększenie potencjału innowacyjnego mogą liczyć firmy działające w ramach inteligentnych specjalizacji województwa 123rf
Fundusze Europejskie. W ramach projektów będzie można zainwestować zarówno w infrastrukturę badawczo-rozwojową, jak i wdrożenie wyników przeprowadzonych badań

Wielkopolska jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów kraju. Jesteśmy w krajowej czołówce, zarówno jeśli chodzi o liczbę działających firm, generowane przez nie dochody, poziom zatrudnienia. Jednak jeśli chodzi o innowacyjność, wciąż jest wiele do zrobienia.

Jak wynika z danych, pod tym względem wypadamy kiepsko nie tylko na tle Europy, ale i innych regionów kraju. To zjawisko zwłaszcza w połączeniu z nierównomiernym rozwojem różnych części województwa może w dłuższej perspektywie sprawić, że Wielkopolska przestanie być regionem atrakcyjnym dla inwestorów i konkurencyjnym.

Zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń ma między innymi realizacja „Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2020 roku. Wielkopolska 2020”. Określono w niej między innymi tak zwane inteligentne specjalizacje Wielkopolski. Są to dziedziny gospodarki, które bazując na potencjale i dotychczasowych osiągnięciach naszego regionu, zapewnią rozwój gospodarczy w przyszłości. Jest ich sześć: biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów, wnętrza przyszłości, przemysł jutra, wyspecjalizowane procesy logistyczne, rozwój oparty na technologiach informacyjnych, a także nowoczesne technologie medyczne.

To właśnie przedsiębiorstwa działające w tych obszarach mają szansę na unijne dotacje na zwiększenie swojego potencjału innowacyjnego. Do podziału w dwóch konkursach jest łącznie 120 milionów złotych.

Fundusze Europejskie - nie tylko MŚP

- Konkursy na projekty w ramach działania 1.2 „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw” są adresowane wyłącznie do firm działających w obszarach inteligentnych specjalizacji województwa - mówi Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Jednak po raz pierwszy w bieżącej perspektywie ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko mikro, małe i średnie, ale też duże firmy - wyjaśnia.

Aby szanse potencjalnych beneficjentów były wyrównane, ogłoszono dwa konkursy - w jednym startować mogą wyłącznie MŚP, w drugim tylko duże firmy.

Do podziału między MŚP jest 90 milionów złotych. W puli konkursu adresowanego do dużych przedsiębiorstw znalazło się 30 milionów złotych.

Na co mogą zostać przeznaczone te pieniądze? Przede wszystkim na sfinansowanie projektów polegających na stworzeniu od podstaw, bądź rozwinięciu istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwie.

Jeśli taki właśnie będzie cel projektu, realizujące go przedsiębiorstwo musi uwzględnić w nim plan badań, które dzięki powstaniu bądź rozwojowi infrastruktury będą realizowane.

Dofinansowanie można także uzyskać na prowadzenie badań przemysłowych bądź eksperymentalnych. W tym przypadku można się starać o dotację na każdy ich etap - łącznie ze stworzeniem linii demonstracyjnej.

Kolejnym celem, na jaki może zostać wykorzystana dotacja, jest wsparcie przygotowania do wdrożenia wyników badań czy opracowanej w oparciu o nie nowej technologii.

- Wsparciem nie mogą być jednak objęte projekty dotyczące I fazy produkcji - zwraca uwagę Hubert Zobel. - Warto też zwrócić uwagę, że przedsiębiorstwa starające się o dotacje mogą tworzyć konsorcja z uczelniami lub jednostkami naukowymi, jednak tylko pod warunkiem, że to właśnie firmy będą w tych konsorcjach podmiotami dominującymi - dodaje.

Wsparcie może wynieść od 25 do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Jego maksymalna wysokość zależy zarówno od wielkości przedsiębiorstwa, jak i charakteru realizowanego projektu.

Fundusze Europejskie - wniosek nie tylko online

Wnioski o dotacje należy składać w postaci elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym lsi.wielkopolskie.pl

Już teraz wnioski można przygotowywać, zmieniać i poprawiać. Składać je będzie można od 1o do 23 czerwca do godziny 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od chwili wysłania wniosku trzeba dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego papierową wersję dokumentacji.

Można to zrobić osobiście w Punkcie Naboru Wniosków mieszczącym się w holu głównym urzędu przy al. Niepodległości 34, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 lub wysłać pocztą bądź przesyłką kurierską na adres Departament Wdrażania Programu Regionalnego, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.

Korzystając z tej drogi, trzeba jednak pamiętać, że liczy się data wpływu wniosku do urzędu, nie zaś jego wysłania.

Fundusze Europejskie - znajdź dotację

Ogłoszenia o konkursach na dotacje można znaleźć na stronie internetowej wrpo.wielkopolskie.pl/nabory
Obecnie planowanych jest 17 naborów wniosków.
Wszystkie rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.
Najbliższe to:
Poddziałanie 8.1.2 Kształcenie ogólne - projekty konkursowe (nabór rozpoczyna się 20 czerwca i potrwa do 1 lipca)
Działanie 6.5 Doskonalenie kompetencji osób pracujących i wsparcie procesów adaptacyjnych (nabór rozpoczyna się 20 czerwca i potrwa do 5 lipca)
Poddziałanie 6.6.1 Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne (nabór zaczyna się 23 czerwca i potrwa do 6 lipca).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto