Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FUNDUSZE EUROPEJSKIE. Opieka bliżej pacjentów

Monika Kaczyńska
Obecnie działające Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego służą dorosłym. Kolejne, powstające przy wsparciu WRPO 2014+ będą przyjmowały też dzieci i młodzież.
Obecnie działające Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego służą dorosłym. Kolejne, powstające przy wsparciu WRPO 2014+ będą przyjmowały też dzieci i młodzież. 123 rf
Deinstytucjonalizacja opieki psychiatrycznej to sposób na zwiększenie jej dostępności, poprawę skuteczności i obniżenie kosztów. Gdy chodzi o dzieci i młodzież to absolutna konieczność.

Eksperci ostrzegają, że problemy związane ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz szersze rzesze Polaków. System pomocy dla nich wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niewielka liczba poradni zdrowia psychicznego, długie okresy oczekiwania na wizytę u psychiatry sprawiają, że pomoc nadchodzi często dopiero wtedy, gdy sytuacja jest na tyle poważna, że konieczna jest hospitalizacja. Można tego uniknąć zmieniając podejście do opieki psychiatrycznej tak, by główny nacisk położyć na pracę w środowisku pacjenta. Takie rozwiązania są możliwe dzięki wsparciu z WRPO 2014+.

Pomoc bliżej dziecka

Jak podkreśla dr Tomasz Rowiński, jeden z współtwórców koncepcji zdeinstytucjona-lizowanej opieki psychologiczno -psychiatrycznej to konieczność z przynajmniej dwóch powodów. - Jednym z nich jest ogromny brak psychiatrów dziecięcych - mówi dr Rowiński. - Dostępność w środowisku wsparcia psychologicznego, gdy problemy dopiero się pojawiają może ograniczyć zapotrzebowanie na usługi psychiatrów. Kluczowe jednak jest to, że w przypadku dzieci i młodzieży wsparcie psychologiczne i leczenie psychiatryczne zawsze musi być powiązane z pracą ze środowiskiem - szkołą i rodziną. Inaczej nie ma mowy o efektach.

Na takich zasadach działa na warszawskich Bielanach Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Projekt finansowany z udziałem unijnego wsparcia obejmuje opieką 432 rodziny.
- Skala potrzeb przerosła nasze oczekiwania - mówi dr Tomasz Rowiński , będący jego dyrektorem . - Zakładaliśmy objęcie opieką około 830 rodzin przez trzy lata.

W Wielkopolsce dla dorosłych

W Wielkopolsce dzięki wsparciu w ramach WRPO 2014+ działają dwa Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego. Kierują swoje działania do osób dorosłych.
Jedno z nich obejmuje swoją działalnością teren Obornik, Rogoźna i Ryczywołu. Współtworzą je Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis, Fundacja Akme oraz Spółdzielnia Socjalna „Uciec dysforii”. Działa od 1 września.
- W tym okresie musieliśmy w pewnym sensie zrewidować cele terapeutyczne - mówi dr Alicja Bezmienow, kierownik Centrum. - Uczestnicy projektu, którzy do nas trafiają to na ogół osoby, które przebywały długi czas w dysfunkcyjnej sytuacji, ale nie mają świadomości, że potrzebują wsparcia. Musimy zaczynać więc od tego.

Jak podkreśla 100 proc. osób, które trafiły do projektu potrzebowało przynajmniej wsparcia psychologicznego.
- Każdy z uczestników projektu posiada albo wcześniejszą diagnozę psychiatryczną albo (w większości przypadków) diagnozowany jest dopiero w trakcie przyjęcia do ŚCZP. Rzadko się zdarza, by nie wymagał farmakoterapii, ale każdy z nich pobiera wsparcie psychologiczne długo- lub krótkoterminowe -zwraca uwagę dr Bezmienow. - Największe atuty tego projektu to elastyczność, której nie ma w instytucjonalnym systemie opieki zdrowotnej. Dzięki szerokiemu spektrum specjalności naszych lekarzy i terapeutów możemy precyzyjnie dopasować pomoc do potrzeb uczestnika, ale też zostawić otwartą furtkę, na wypadek, gdyby potrzebował wsparcia także w przyszłości.

Drugie w Wielkopolsce Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w Poznaniu przy Centrum Medycznym HCP z udziałem miasta Poznań, Fundacji AKME i Fundacji CISZUM.
- Jedną z najistotniejszych cech tego projektu jest przesunięcie akcentów w zdrowieniu i powrocie do środowiska z placówki służby zdrowia na pacjenta - twierdzi Lesław Lenartowicz, prezes zarządu Centrum Medycznego HCP. - Dzięki współpracy każdego pacjenta z przypisanym mu menadżerem zdrowia on sam w większym stopniu może współdecydować o leczeniu i bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie.

W drodze do deinstytucjonalizacji
We wtorek 26 marca w sali posiedzeń nr 2 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przy Al. Niepodległości 34 odbędzie się spotkanie pt. „Deinstytucjonalizacja usług społecznych i zdrowotnych w obszarze psychiatrii”.
W spotkaniu wezmą udział m.in praktycy kierujący już działającymi Środowiskowymi Centrami Zdrowia Psychicznego, zostaną przedstawione możliwości uzyskania dofinansowania na tego rodzaju usługi z WRPO 2014 +.
Zgłaszać udział w spotkaniu można za pośrednictwem strony wrpo. wielkopolskie.pl, w zakładce szkolenia. Tam także znajduje się program i szczegółowe informacje.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto