Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fiszki z pomysłami wzmocnią współpracę transgraniczną Polski i Saksonii

Grzegorz Okoński
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Środowiska i Rolnictwa Kraju Związkowego Saksonii rozpoczęły 11 sierpnia przyjmowanie szkiców projektów flagowych w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020. Będą je zbierały do 30 listopada 2014 r.

Szkice, które trzeba przesyłać na adres:[email protected] dotyczą takich projektów, które obejmują zasięgiem polską i niemiecką część obszaru wsparcia, do tego wywierają na nie pozytywny i długotrwały wpływ (na cały lub większość wspólnego obszaru wsparcia), są bardzo ważne dla transgranicznej współpracy i wyróżniają się szczególną jakością, a do tego mają „charakter horyzontalny lub poprzez działania pilotażowe zapewniają całościowe.

i innowacyjne rozwiązania zidentyfikowanych w Programie problemów/celów”, a także spełniają wszystkie cztery kryteria współpracy transgranicznej tj. wspólne przygotowanie, wspólna realizacja, wspólny personel, i wspólne finansowanie. Wprawdzie art. 12 ust. 4 Rozporządzenia EWT 1299/2013 mówi, że projekt musi spełnić trzy kryteria współpracy transgranicznej (w tym obligatoryjnie wspólne przygotowania i realizację, podczas gdy trzecie kryterium –wspólny personel lub finansowanie – jest do wyboru), to będące tematem działań ministerstw projekty flagowe obejmują wszystkie cztery kryteria.

Portal Funduszy Europejskich zastrzega, że składanie szkiców nie odbywa się w ramach jakiegoś regularnego naboru wniosków o dofinansowanie – ten „będzie możliwy po zatwierdzeniu Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020 przez Komisję Europejską oraz udostępnieniu tzw. pakietu aplikacyjnego (formularza wniosku o dofinansowanie i listy wymaganych załączników). Wnioskodawcy zostaną o tym fakcie powiadomieni w oddzielnym komunikacie”.

Szkice mogą składać beneficjenci wiodący lub partnerzy projektu, którzy „muszą należeć do jednej z niżej wymienionych kategorii instytucji, tj.:

- jednostki administracji państwowej, regionalnej i lokalnej, stowarzyszenia tych jednostek
i instytucje im podległe:

a) posiadające osobowość prawną, zgodnie z obowiązującym prawem krajowym;
b) nie posiadające osobowości prawnej na podstawie mającego zastosowanie prawa krajowego, pod warunkiem, że ich przedstawiciele są uprawnieni do podejmowania w imieniu danego podmiotu zobowiązań prawnych oraz finansowych. W tym przypadku wymagane będą stosowne dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia;
- podmiot ustanowiony zgodnie z prawem publicznym lub prywatnym dla konkretnego celu
zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, nie posiadający charakteru przemysłowego lub
handlowego oraz posiadający osobowość prawną oraz finansowany w głównej części przez państwo, władze regionalne lub lokalne lub inne organy zarządzane prawem publicznym lub których zarząd podlega nadzorowi przez te organy lub posiadające radę administracyjną, zarządzającą lub nadzorczą przez te organy lub posiadające radę administracyjną, zarządzającą lub nadzorczą, z której więcej niż połowa członków jest wyznaczana przez państwo, władze regionalne lub lokalne lub inne organy zarządzane prawem publicznym;
- organizacje pozarządowe non-profit, stowarzyszenia oraz organizacje partnerstwa społecznego i gospodarczego zgodnie z obowiązującym prawem krajowym
a) posiadające osobowość prawną, zgodnie z obowiązującym prawem krajowym
b) nie posiadające osobowości prawnej na podstawie mającego zastosowanie prawa krajowego, pod warunkiem, że ich przedstawiciele są uprawnieni do podejmowania w imieniu danego podmiotu zobowiązań prawnych oraz finansowych. W tym przypadku wymagane będą stosowne dokumenty potwierdzające posiadane uprawnienia;
- małe i średnie przedsiębiorstwa w Osiach priorytetowych I, III oraz IV, o ile działania w projekcie są realizowane w zakresie pożytku publicznego. Podmioty te nie mogą pełnić roli beneficjenta wiodącego”.
Szkice projektów flagowych, czyli wstępne pomysły muszą być złożone na tzw. fiszkach projektu flagowego (można je znaleźć m.in. na www.funduszeeuropejskie.gov.pl, tam też są wymagania i kryteria projektów) w języku polskim i/lub niemieckim. Będą one oceniane wyłącznie na podstawie informacji zawartych w „Fiszce projektu flagowego”, bez jakichkolwiek załączników dodatkowych.

Po dniu 30 listopada 2014 r. IZ – Ministerstwo i Instytucja Krajowa (IK) - Saksońskie Ministerstwo Środowiska i Rolnictwa ocenią szkice i będą rekomendować przygotowanie i złożenie wniosków o dofinansowanie w odniesieniu do najwyżej ocenionych szkiców. Obie instytucje mogą też przy okazji udzielać wskazówek dotyczących uzupełnień treści projektu przed przygotowaniem właściwego wniosku o dofinansowanie. Może też tak się zdarzyć, że żaden ze szkiców nie będzie rekomendowany.

Lista proponowanych dziedzin realizacji, dodajmy lista otwarta jeszcze, znajduje się na stronie Portalu Funduszy Europejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto