Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny na Politechniki - druga edycja

morteaz
morteaz
Akcja "Dziewczyny na Politechniki" ma przekonać maturzystki, że uczelnie techniczne to szkoły nie tylko dla panów. Właśnie ruszyła kolejna edycja kampanii, której zwieńczeniem będzie dzień otwarty na politechnikach 23 kwietnia.

Akcja ma się przyczynić do przełamania stereotypowych podziałów zawodów na „męskie” i „żeńskie” oraz zachęcić maturzystki do podjęcia studiów inżynierskich, zwłaszcza na kierunkach technicznych, które dają duże szanse na sukces na rynku pracy. Obecnie nadal zdarza się, że dziewczyny, które osiągają dobre wyniki z przedmiotów ścisłych i mają techniczne zainteresowania, wybierają studia humanistyczne ze względu na presję otoczenia. Według danych zebranych na potrzeby akcji, kobiety stanowią ok. 30 proc. ogólnej liczby osób na politechnikach w Polsce. Na Politechnice Warszawskiej studentki to jedynie 26,3%  ogólnej liczby 29 978 uczących się osób.

Na szczęście sytuacja się zmienia i studentki coraz częściej czują się dobrze na politechnikach. - Jesteśmy znacznie bardziej ambitne, pracowite i dokładne, a to co robimy jest dopracowane w każdym szczególe. To my narzucamy tempo działania na wydziałach - mówi Anna Krupa, studentka Politechniki Warszawskiej, prezes Studenckiego Koła Naukowego "Manager".

Ze stereotypami walczy też Jan Krysiński, były rektor Politechniki Łódzkiej, honorowy Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych - Dziewczęta coraz częściej studiują chemię, budownictwo, zaczynają się też interesować takimi kierunkami jak mechatronika. Należy im uświadomić, że obecnie technika jest na zupełnie innym poziomie niż dwadzieścia lat temu, a praca inżyniera nie polega na chodzeniu w gumiakach po budowie jak inżynier Karwowski - mówi Jan Krysyński.

Ilość osób na studiach technicznych ma znaczenie dla rozwoju całego społeczeństwa opartego na wiedzy. - Już dziś w Polsce brakuje ponad 30 tys. pracowników z wyższym wykształceniem technicznym, za trzy lata może brakować aż 50 tys. Jest to więc ostatni dzwonek, by aktywizować młodych ludzi, zarówno chłopców jak i dziewczęta, by podjęli studia techniczne - twierdzi Grażyna Radziszewska, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania.

Inicjatywy podobne do akcji "Dziewczyny na Politechniki" w innych krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych znacznie zwiększają zainteresowanie studiami technicznymi. Wzrost widoczny jest również w Polsce. Pierwsza edycja akcji odbyła się rok temu. Na niektórych wydziałach uczelni biorących udział w akcji, przyrost liczby studentek wyniósł nawet 7 procent.

Politechnika Warszawska zaprasza wszystkie zainteresowane dziewczyny w czwartek, 23 kwietnia, w godzinach od 08.00 do 16.00.


Zobacz również:
Studenci PW budują robota marsjańskiego
syMELator2 pomoże w szkoleniach pilotów
Studenci Politechniki Warszawskiej bliżej kosmosu
Red Bull Paper Wings na Politechnice Warszawskiej [wideo]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto