Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Rychwale 2022. Mieszkańcy zebrali swoje plony. Wybrano Powiatowych Rolników Roku. Uroczystość w rychwalskim parku. [ZDJĘCIA]

Marcin Maliński
Marcin Maliński
W niedzielę (21 sierpnia) w Rychwale odbyły się Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki 2022. Podczas uroczystości z okazji święta plonów ogłoszono zwycięskich rolników, których nominowano w konkursie na Powiatowego Rolnika Roku. Nie zabrakło także dożynkowego korowodu i prezentacji wieńców. Zobacz w naszej galerii, jak obchodzono tegoroczne dożynki w Rychwale!

Dożynki w Rychwale 2022. Święto plonów za nami

Tegoroczne dożynki w Rychwale miały charakter powiatowo-gminno-parafialny, tak więc było to największe wydarzenie związane ze świętem plonów w powiecie konińskim. Do parku w Rychwale, a wcześniej na mszę świętą, przybyły setki mieszkańców, reprezentanci poszczególnych sołectw oraz goście reprezentujący rząd, państwowe instytucje i te pozarządowe.

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć stoisk, które wystawione zostały przez przedstawiciele sołectw i gmin. Na mieszkańców czekał poczęstunek, a na najmłodszych atrakcję, takie jak dmuchańce, czy plecenie warkoczyków.

- Polski chłop jest zawsze w tym miejscu, w którym powinien być. Polski chłop zawsze postara się zwyciężyć w czarnych momentach. Dlatego faktycznie dzisiaj dziękuję polskim rolnikom za to, że czujemy się bezpiecznie, że bezpieczeństwo żywieniowe, nie tylko gminy Rychwał, ale całego powiatu konińskiego, jest na właściwym poziomie.

- mówił Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.

Konkurs Powiatowy Rolnik Roku 2022

Konkurs „Powiatowy Rolnik Roku” służy popularyzacji dobrych praktyk rolniczych oraz promocji nowoczesnych rolników z powiatu konińskiego, którzy potrafili dostosować swój warsztat pracy do aktualnych realiów gospodarowania i mogą służyć za wzór do naśladowania dla innych.

Wyboru najlepszych rolników dokonuje – powołana zarządzeniem Starosty Konińskiego – kapituła, która wizytuje gospodarstwa zgłoszone do konkursu przez określone w regulaminie instytucje. Komisja poddaje je obiektywnej i wszechstronnej ocenie oraz kwalifikuje do grupy nominowanych i laureatów.

Do tegorocznej, 20. edycji konkursu zgłoszono 16 gospodarstw reprezentujących różne profile działalności, m.in.: hodowlę bydła mlecznego i opasowego, trzody chlewnej oraz drobiu, produkcję roślin uprawnych, a także sadownictwo i ogrodnictwo. Wyróżnione gospodarstwa spełniają najwyższe standardy organizacji pracy, są ekologiczne i zmechanizowane, osiągają wysoki poziom produkcji i satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne.

ZOBACZ TAKŻE

Którzy rolnicy byli najlepsi?

Uwzględniając specyfikę poszczególnych gospodarstw, rodzaj produkcji, siłę konkurencyjności oraz oddziaływanie na środowisko kapituła uznała, że najlepszymi gospodarstwami spośród nominowanych są gospodarstwa:

  • Anny i Tomasza Szczepankiewiczów - właściciele 120-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Myślibórz (gmina Golina) nastawionego na produkcję bydła mlecznego. Aktualnie, stado liczy 120 krów dojnych. W 2020 roku gospodarstwo skorzystało z dofinansowania unijnego, dzięki czemu powstała obora zapewniająca zwierzętom odpowiedni dobrostan. Państwo Szczepankiewiczowie skupiają się na ekologicznym rozwoju gospodarstwa, zachowującym równowagę paszowo-nawozową. Dzięki takim działaniom gospodarstwo jest samowystarczalne.
  • Moniki i Piotra Czajczyńskich – posiadający 130-hektarowe gospodarstwo w miejscowości Łagiewniki (gmina Grodziec), specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i opasowego oraz produkcji upraw w całości przeznaczonej na zabezpieczenie bazy paszowej dla zwierząt. Po przejęciu gospodarstwa od rodziców, państwo Czajczyńscy sukcesywnie powiększają areał gospodarstwa stawiając na zrównoważony rozwój. Gospodarstwo posiada studnię głębinową oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW. Wybudowana najazdowa waga samochodowa umożliwia określenie wydajności produkcji roślinnej, kontrolowanie ilości kupowanych nawozów, a także sprzedawanych zwierząt i mleka.
  • Dominiki i Michała Gulczyńskich - właściciele 20-hektarowego gospodarstwa w miejscowości Młynek (gmina Sompolno). Jego głównym profilem działalności jest produkcja drzew i krzewów. Rolnicy uczestniczą w krajowych i międzynarodowych wystawach ogrodniczych, a ich rośliny sprzedawane na terenie całej Polski, a także eksportowane do wielu krajów Europy. Na terenie szkółki działa system fotowoltaiczny oraz pompy ciepła. Szkółka jest zautomatyzowana, wyposażona w maszyny szkółkarskie, a także w nowoczesną infrastrukturę. Ciągła chęć rozwoju oraz poszerzania asortymentu sprawia, że szkółka państwa Gulczyńskich regularnie dostarcza innowacyjne, a zarazem zachwycające formy znanych gatunków roślin.
  • Katarzyny i Waldemara Budnych - prowadzący w miejscowości Ladorudz (gmina Krzymów) 100-hektarowe gospodarstwo, którego głównym kierunkiem produkcji jest bydło opasowe. Nowo wybudowany budynek pozwala na utrzymanie 200 sztuk zwierząt. Gospodarstwo jest całkowicie zmechanizowane, a w budynku inwentarskim posiada monitoring. Zakup będących na jego wyposażeniu maszyn wspierały środki pochodzące z programów unijnych. Państwo Budni, to młodzi gospodarze, którzy stawiają na ekologię i zrównoważony rozwój, z myślą o pozostawieniu kolejnemu pokoleniu gospodarstwa w jak najlepszej kondycji.
  • Sylwii i Piotra Tomaszewskich - prowadzący w miejscowości Wierzbinek (gmina Wierzbinek) gospodarstwo o powierzchni 28 hektarów, w którym dominującym kierunkiem produkcji są sady owocowe, w tym przede wszystkim wiśnie. Gospodarstwo wyposażone jest w instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, na jego terenie znajdują się też dwa zbiorniki wodne tworzące swoisty mikroklimat. W gospodarstwie przestrzega się zasad zwykłej dobrej praktyki rolniczej. Gospodarstwo wyróżnia się wyróżnia się nowoczesną funkcjonalną zabudową i estetyką. Poza działalnością rolniczą państwo Tomaszewscy prowadzą sprzedaż hurtową przypraw, a pan Piotr hobbystycznie hoduje pszczoły.

ZOBACZ TAKŻE

Dożynki w Rychwale 2022. Mieszkańcy zebrali swoje plony. Wyb...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto