Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki powiatowe w Wilczynie. Wybrano rolników roku 2023 [FOTO]

Marcin Maliński
Marcin Maliński
W upalną sierpniową niedzielę w Wilczynie odbyły się Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki. Podczas święta plonów uhonorowano i nagrodzono najlepszych rolników. Nie zabrakło również tradycyjnych obrzędów dożynkowych, w tym korowodu z wieńcami oraz regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Dożynki powiatowe w Wilczynie

20 sierpnia (niedziela) w Wilczynie odbyły się Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki. Święto plonów tradycyjnie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele Św. Urszuli. Po niej spod świątyni wyruszył korowód dożynkowy z orkiestrą gminną na czele. Za nimi szli reprezentanci różnych sołectw, którzy nieśli ze sobą tradycyjne wieńce.

O 14.30 przy Szkole Podstawowej w Wilczynie odbyła się część oficjalna dożynek. Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień, występów artystycznych oraz prezentacji wieńców dożynkowych.

- Za wszystkie plony, jakie w tym trudnym roku bieżącym zebraliście, bo pogoda nas nie nie rozpieszczała, należą Wam się szczególne podziękowania. Chciałbym życzyć, aby następne, pracowite dni były dla Was nieco lżejsze. Abyście mogli mieć dużo satysfakcji z własnych osiągnięć

- mówił Stanisław Bielik, starosta koniński.

Doceniono najlepszych rolników

Prestiżowy tytuł Powiatowy Rolnik Roku 2023 i statuetka Żniwiarza trafiły do właścicieli pięciu z jedenastu gospodarstw nominowanych do nagrody w tegorocznym konkursie.

Na dożynkowej scenie w Wilczynie zaprezentowali się wszyscy wyróżnieni nominacją rolnicy:

 • Marta i Michał Walachowscy z Bielaw, gm. Kazimierz Biskupi
 • Agata i Janusz Durkiewiczowie z m. Ryble, gm. Rychwał,
 • Justyna i Karol Olkowie z m. Barlogi, gm. Rzgów,
 • Magdalena i Artur Hibszowie z Liśca Wielkiego, gm. Stare Miasto,
 • Aneta i Radosław Milingowie z Adamowa, gm. Krzymów,
 • Dorota i Tomasz Nowakowscy z Zalesia, gm. Krzymów,
 • Halina i Stanisław Lenartowiczowie z. Wilczyna,
 • Anita i Sławomir Królikowscy z Łuszczewa, gm. Skulsk,
 • Emilia i Marcin Walczakowie z Teodorowa, gm. Ślesin,
 • Elżbieta i Marcin Pigułowie ze Stefanowa. gm. Sompolno,
 • Aneta i Michał Wróblowie z Woli Podłężnej, gm. Kramsk,

Pięcioro z nich odebrało główną nagrodę w konkursie. Tytulem Powiatowy Rolnik Roku 2023" oraz statuetką Żniwiarza" uhonorowano:

 • Anitę i Sławomira Królikowskich, którzy w Łuszczewie w gminie Skulsk prowadzą w pełni zmechanizowane 74-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mieszaną.
 • Halinę i Stanisława Lenartowiczów z Wilczyna posiadających w miejscowości Kopydłówek ponad 250-hektarowe gospodarstwo o profilu produkcja roślinna.
 • Anetę i Radosława Milingów, którzy w miejscowości Adamów w gminie Krzymów, prowadzą gospodarstwo nastawione na produkcję tusz indyczych i kurzych, a także hodowlę gęsi rasy Białej Kołudzkiej.
 • Justynę Karola Olków z miejscowości Barłogi w gminie Rzgów prowadzących hodowlę zarodową bydła rasy Limousine (rasy bydła mięsnego pochodzącej z górzystych regionów Francji) o stuprocentowym genotypie.
 • Anetę i Michała Wróblów, którzy w Woli Podłężnej w gminie Kramsk prowadzą gospodarstwo nastawione na produkcję bydła mlecznego.

Konkurs „Powiatowy Rolnik Roku" organizowany jest od 21 lat z inicjatywy Zarządu Powiatu Konińskiego. Jego celem jest docenienie najlepszych rolników z powiatu konińskiego oraz promocja ich dorobku.

Wyboru najlepszych rolników dokonuje powołana zarządzeniem Starosty Konińskiego kapituła, która wizytuje gospodarstwa, zgłoszone do konkursu przez określone w regulaminie instytucje.

ZOBACZ TAKŻE

Dożynki powiatowe w Wilczynie. Wybrano rolników roku 2023 [FOTO]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto