Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje z funduszy europejskich pomogą skuteczniej chronić przyrodę

Monika Kaczyńska
Mariusz Kapała
Sporządzenie planów ochrony cennych terenów, a także ochrona cennych przyrodniczo gatunków i siedlisk to działania, na które można otrzymać wsparcie z WRPO 2014+.

Ponad 30 proc. powierzchni województwa wielkopolskiego stanowią obszary podlegające różnym formom ochrony przyrody.

Wielkopolska to przede wszystkim rozległe pola i nie tak wiele lasów. Te ostatnie zajmują 26 proc. powierzchni województwa, co sytuuje Wielkopolskę na 12. miejscu w kraju. Gdy chodzi o obszary chronione, województwo wielkopolskie może się poszczycić 98 rezerwatami przyrody, 13 parkami krajobrazowymi, 35 obszarami chronionego krajobrazu i 77 obszarami Natura 2000.

W Wielkopolsce znajdują się dwa parki narodowe: Wielkopolski Park Narodowy, a także część Drawieńskiego Parku Narodowego. Całkowita powierzchnia tego ostatniego to 11,4 tys. ha. Na terenie naszego województwa leży 377, 8 ha.

Łącznie obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody to blisko milion hektarów.
Nic dziwnego, że zaplanowanie działań ochronnych i ich realizacja wiąże się z niebagatelnymi wydatkami. Tu w sukurs mogą przyjść dotacje w ramach WRPO 2014+.

Na plan i realizację

- Ogłosiliśmy dwa konkursy na działania związane z ochroną przyrody - informuje Karol Markowski, naczelnik Wydziału Oceny Formalnej Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego UMWW. - Pierwszy z nich na projekty w ramach pod-działania 4.5.2 czyli opracowanie planów ochrony terenów cennych przyrodniczo, drugi - na projekty w ramach poddziałania 4.5.1 czyli ochronę gatunków i siedlisk przyrodniczych. Gdy chodzi o ten konkurs spodziewamy się, że projekty będą uwzględniały takie prace jak np. zalesienia, małą retencję, wieszanie budek lęgowych czy odmulanie stawów, by poprawić warunki życia gatunków chronionych. Wszystko zależy od realnych potrzeb. Działania muszą być spójne z istniejącym planem ochrony.

W obu konkursach do podziału jest łącznie 7,35 mln zł. Katalog beneficjentów, którzy mogą się o te pieniądze starać jest szeroki. Mogą to być m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, Lasy Państwowe czy Zespół Parków Krajobrazowych, ale też organizacje pozarządowe czy szkoły wyższe. - Warto zwrócić uwagę, że w obu konkursach maksymalny poziom dofinansowania może wynieść aż 95 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu - zwraca uwagę Markowski.

7,35 miliona złotych #to kwota do podziału w dwóch ogłoszonych konkursach na działania związane z ochroną przyrody

Ochrona monitorowana
Czy plany ochrony dla poszczególnych terenów to po prostu kolejny obowiązek biurokratyczny? Nic bardziej mylnego. - Jeśli już powstał jakiś chroniony obszar, wiemy, że jest cenny przyrodniczo. Jednak musimy wiedzieć co jest w nim cenne, czy, jak bardzo i z jakiego powodu jest zagrożone, a także jakie działania należy podjąć (ochrona czynna) lub od jakich należy się powstrzymać (ochrona bierna) w związku z tymi wartościami przyrodniczymi - tłumaczy Radosław Dzięciołowski, wiceprezes PTOP „Salamandra”.

- Dlatego należy stworzyć tzw. plan ochrony albo plan zadań ochronnych, w którym to wszystko jest opisane, a często jest poprzedzone dodatkowymi badaniami terenowymi bieżącego stanu celów ochrony.

To jednak dopiero pierwszy krok do faktycznej ochrony walorów przyrodniczych. - Plan, jak to plan, powinien być następnie realizowany - mówi przyrodnik. - Co jakiś czas trzeba sprawdzić, jakie są efekty tych działań - czy cele ochrony, wcześniej określone, nadal istnieją, jaka jest ich kondycja i jak należy dalej je chronić. Dlatego zazwyczaj co kilkanaście lat tworzy się następne dokumenty ochronne, aby skutecznie chronić nasze dziedzictwo przyrodnicze.
W realizacji tych planów pomogą dotacje z funduszy europejskich w ramach WRPO 2014.

Na plany ochrony i realizację istniejących
Wnioski w konkursach na projekty w ramach poddziałania 4.5.2 „Opracowanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo” i poddziałania 4.5.1 „Ochrona gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody” można składać za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego od 29 marca do 28 czerwca do godziny 15.30. W ciągu pięciu dni od złożenia wniosku elektronicznie trzeba przesłać jego wersję papierową na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Departament Wdrażania Programu Regionalnego
al. Niepodległości 34
61-714 Poznań lub dostarczyć ją do urzędu osobiście.
Szczegółowe informacje i regulaminy konkursów
wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce nabory

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto