Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dookoła Konina przybędzie jezior? W ciągu 3 lat ma powstać „nowe pojezierze”. Te zmiany czekają Wielkopolskę Wschodnią

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Pokopalniane odkrywki Wielkopolski Wschodniej w ciągu kilku najbliższych lat mają zostać wypełnione wodą. Wszelkie strony, które będą miały swój udział w tym przedsięwzięciu, podpisały już pierwsze porozumienie. Inwestycja ta ma zwiększyć retencje całego regionu, a także odbudować okoliczną ekosferę, w tym Pojezierza Gnieźnieńskiego.

Nowe pojezierze do 2025 roku

Inwestycja będzie polegać na utworzeniu systemów rurociągów, kanałów i pompowni, co pozwoli na zwiększenie retencji w regionie, a także na przerzut wód i kierowanie go do rekultywowanych odkrywek pokopalnianych. Dzięki temu powstaną nowe zbiorniki wodne, a także możliwa będzie odbudowa Pojezierza Gnieźnieńskiego. Ponadto, mają zostać odtworzone tysiące hektarów mokradeł, co poprawi bilans wodny w zagrożonym suszą regionie.

Poziom retencji Retencji ma zostać podniesiony w Wielkopolsce Wschodniej o 1 mld metrów sześciennych wody.

- To dzieje się już teraz, wyrobiska pokopalniane są zasilane wodą. Cieszę się, że tak wiele stron, tak wielu samorządowców jest zaangażowanych w to zadanie. To pokazuje sens wspólnych działań. Jestem przekonany, że dzięki naszej współpracy, do 2025 roku osiągniemy zamierzony cel.

- powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

ZOBACZ TAKŻE

Jakie zadania zostaną wykonane?

Projekt składa się z dwóch kluczowych elementów:

  1. Kierowanie wód możliwych do wykorzystania z rzeki Warty do zbiorników po odkrywkach Kazimierz Północ i Jóźwin IIB (zbiorniki Kleczew i Józwin).

- Pozwoli to przyspieszyć odbudowę poziomów wodonośnych, które uległy obniżeniu na skutek funkcjonującego w tym regionie przez lata leja depresji. Dzięki temu możliwe stanie się podniesienie poziomów zwierciadeł wody jezior należących do Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

  1. Użytkowanie zbudowanego systemu przerzutu wód do zbiorników Kleczew i Józwin w celu zwiększania retencji na terenie Wschodniej Wielkopolski.

- Będzie to miało znaczenie dla przeciwdziałania skutkom suszy, ale też ograniczania zagrożenia powodziowego – przez Kanał Ślesiński do powstających akwenów będzie kierowana część wód wezbraniowych z Warty.

Pierwszy etap zakłada modernizację pompowni Pątnów i Morzysław na Kanale Ślesińskim, a drugi budowę układu łączącego Jezioro Gosławskie ze Zbiornikiem Kleczew.

Wartość zadania wynosi 35 mln zł, w tym 30% stanowi wkładu własny sygnatariuszy listu, a 70% pochodzi z dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Koniec prac planowany jest na 2025 rok.

ZOBACZ TAKŻE

Pierwszy krok postawiony

8 listopada w Wilczynie prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podpisał list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie realizacji zadania pn. „Zwiększenie retencji i ochrony przeciwpowodziowej środkowej Warty poprzez wykorzystanie potencjału zbiorników powyrobiskowych w zlewni Biskupiej Strugi oraz przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wód”.

Sygnatariuszami listu są: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, ZE PAK S.A. z siedzibą w Koninie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Powiat Słupecki, Powiat Gnieźnieński, Gmina Powidz, Gmina Kleczew, Gmina Ostrowite, Gmina Witkowo, Gmina Wilczyn, Gmina Jeziora Wielkie, Gmina Orchowo, Gmina Kazimierz Biskupi oraz Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Miradz.

ZOBACZ TAKŻE

Dookoła Konina przybędzie jezior? W ciągu 3 lat ma powstać „...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto