Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Zemełki jako Inkubator Aktywności Kulturalnej .To koncepcja , którą mają władze miasta wobec najstarszej murowanej kamienicy w Koninie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Konferencja rozpoczęła się od zwiedzania Domu Zemełki (XVI wiek). – To wyjątkowe miejsce na mapie Konina – podkreślał prezydent miasta Piotr Korytkowski . - Jan Zemełka był bowiem doktorem medycyny, społecznikiem, darczyńcą, postacią zasłużoną dla nauki polskiej. Przywrócenie funkcji społecznych jego kamienicy i pamięci o tym wybitnym mieszkańcu Konina ma wymiar ponadlokalny, Zemełka ufundował bowiem katedry anatomii i botaniki lekarskiej dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – dodał prezydent.

Dom Zemełki jako Inkubator Aktywności Kulturalnej – to koncepcja, którą mają władze miasta wobec najstarszej murowanej kamienicy w Koninie. Jak już wcześniej informowaliśmy, na przebudowę tego budynku Miasto zdobyło prawie 8 milionów złotych dofinansowania. Dzisiaj (10 lutego), podczas konferencji prasowej prezydent miasta Konina oficjalnie poinformował o planach zagospodarowania kamienicy i przedstawił wizualizację projektu budowlanego.
Zadanie, na które dostaliśmy wsparcie z WRPO 2014-2020, nazywa się „Realizacja prac budowlanych mających na celu ochronę, zachowanie oraz zabezpieczenie zabytkowego "Domu Zemełki" w Koninie” i jest wycenione na prawie 13 milionów złotych. – Realizację projektu mamy rozpocząć w lipcu tego roku – wyjaśnił prezydent Piotr Korytkowski. W ciągu 1,5 roku powinny zostać wykonane prace budowlane. – Ich zakres jest szeroki – informuje zastępca prezydenta Paweł Adamów. - Obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących garaży; wymianę więźby dachowej na nową z odtworzeniem oryginalnego kształtu; wykonanie nowego pokrycia dachowego; połączenie osobnych części piwnic; zaadaptowanie strychu na cele użytkowe; dobudowę przeszklonej klatki schodowej z windą (dla dwóch osób poruszających się na wózku inwalidzkim), rozbudowę Domu Zemełki o nowy dwukondygnacyjny pawilon - oficynę, który będzie połączony z zabytkową kamienicą przeszkloną klatką schodową z windą – wymieniał Paweł Adamów.
Już po zmianach – taka jest koncepcja - w budynku mają się mieścić m.in.: multimedialne podziemie (piwnica), interaktywna galeria miejska, Kuchnia Artystyczna, Sala Kameralna (parter), w dalszej części: Inkubator Kultury z pracowniami artystycznymi, Gościniec Artystyczny z pokojami hostelowymi. – Wcześniejszy pomysł na rozbudowę położonego w sąsiedztwie Centrum Organizacji Pozarządowych nie znalazł akceptacji WRPO. Dlatego, kiedy tylko pojawiła się możliwość, szybko zaproponowaliśmy koncepcję nazwaną roboczo Inkubatorem Aktywności Kulturalnej. Chcemy, by Dom Zemełki był związany i z kulturą, i z dziedzictwem kulturowym. Od lat mówimy, że wśród mieszkańców Konina mamy wiele postaci wartych wyeksponowania. Niech zatem ta zabytkowa kamienica będzie miejscem, gdzie przywracamy pamięć o nich – wyjaśniał zastępca prezydenta Witold Nowak.
Dodajmy, że Dom Zemełki to najstarszy murowany budynek położony na konińskiej Starówce. Przez lata pełnił funkcje społeczne, m.in. do 1938 roku mieściła się tam szkoła, a ostatnio funkcjonowało Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Od lat budynek stoi pusty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto