Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokąd zmierzasz Wielkopolsko? Trwają konsultacje strategii rozwoju do 2030 roku

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Uwagi do Strategii Wielkopolska 2030 można składać zarówno w czasie spotkań, jak i pisemnie
Uwagi do Strategii Wielkopolska 2030 można składać zarówno w czasie spotkań, jak i pisemnie WSB
W Kaliszu i Lesznie odbyły się spotkania konsultacyjne dotyczące Strategii Wielkopolska 2030. Dokument posłuży między innymi przygotowaniu Wielkopolski do kolejnej perspektywy finansowej UE. W następnych tygodniach na temat dokumentu będą dyskutowali mieszkańcy Piły, Konina i Poznania.

Konsultacje w sprawie Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 roku rozpoczęły się w Kaliszu.

Dokument określa główne wyzwania stojące przed regionem, cele, działania oraz narzędzia ich realizacji. Służyć ma przygotowaniu Wielkopolski między innymi do kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Prace nad dokumentem ruszyły w połowie 2018 roku. Marszałek Marek Woźniak podjął decyzję, aby już od etapu diagnozy sytuacji regionu, w pracach uczestniczyli mieszkańcy.

Ważne sprawy z bliska

W Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyła się pierwsza z pięciu zaplanowanych debat na temat Strategii Wielkopolska 2030.
- Wyzwań przed nami jest bardzo dużo. To zmiany demograficzne, innowacje, zmiany klimatyczne - mówiła Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - Ale główne cele strategiczne są cztery. To w szerokim rozumieniu polityka społeczna. Chcemy, aby nasze województwo rozwijało się na potencjale małych i średnich przedsiębiorstw. To także lepszy dostęp dla mieszkańców Wielkopolski i sprawniejsze zarządzanie poprzez usprawnienie administracji. Do te-go dochodzi promocja rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego - dodała.

Jak podkreśliła, kwestii rozwoju nie można powierzyć jedynie naturalnym procesom.
- Zarządowi województwa zależy na zrównoważonym rozwoju regionu. Aby tak się stało musimy stworzyć Strategię, która uwzględni najważniejsze postulaty zgłaszane przez Wielkopolan - mówiła Marzena Wodzińska. - W Kaliszu rozpoczynamy swoiste „tournée” po pięciu wielkopolskich miastach. To zwrot w stronę mieszkańców, konkretnych grup interesariuszy, liderów lokalnych, ale i przykład rzetelnego podejścia do planowania.

Zdecydowana większość postulatów znalazła się w projekcie Strategii. Choć jest kilka kwestii, na które szczególnie zwracano uwagę. Mówili o nich uczestnicy konsultacji w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Samorządowcy postulowali potrzebę przeznaczenia kolejnych pieniędzy z dotacji unijnych na rozwój infrastruktury drogowej.
Z punktu widzenia subregionu południowej Wielkopolski oczywiście istotna jest budowa drogi ekspresowej S11, ale dla rozwijającej się Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej najbardziej istotna jest droga krajowa DK 25 łącząca ośrodki rdzeniowe AKO, tj. Kalisz i Ostrów Wielkopolski oraz droga DK 12 z Kalisza do Sieradza. Nie zapomniano o obwodnicy Kalisza.

Sporo uwagi poświęcono kwestiom edukacyjnym i społecznym. Zwracał na nie uwagę prof. Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego (ekspert ds. Strategii Wielkopolskiej 2030). Bez dobrej edukacji nie uda się wykształcić młodych ludzi, którzy wykorzystując no-we technologię, będą potrafili w#świecie cyfrowym konkurować na rynkach globalnych.

- Trzeba również wspierać osoby, które z różnych przyczyn losowych, zostały wykluczone z rynku pracy. W tej grupie są głównie osoby z niepełnosprawnością i kobiety. To ogromny kapitał ludzki, który trzeba koniecznie aktywizować zawodowo - przekonywał prof. Wojciech Dziemianowicz.

Pomysłów na rozwój Wielkopolski jest mnóstwo. Które z postulatów uda się zrealizować zależeć będzie w dużej mierze od środków unijnych w ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027. Sygnały jakie docierają z Brukseli są niepokojące. Polska może otrzymać około 20 mld zł mniej niż w obecnej perspektywie.

- Wielkopolska zostanie zakwalifikowana jako region przejściowy. Z tego powodu możemy otrzymać mniej pieniędzy, zmniejszy się również wysokość dofinansowania projektów. To oczywiście oznacza, że przyszli beneficjenci będą musieli zabezpieczyć większy wkład własny - tłumaczy Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu.
Choć dodaje, że te propozycje zostały skrytykowane przez Parlament Europejski.

Sprostać wyzwaniom

Kolejne spotkanie konsultacyjne odbyło się w miniony wtorek, 24 września w Lesznie.
Jak podkreślał w jego trakcie marszałek Marek Woźniak Strategia dla Wielkopolski do roku 2030 to dokument pozwalający na wyznaczenie głównych osi działań samorządu regionalnego na najbliższą dekadę.

- W dziedzinie gospodarki musimy działać tak, by nawiązać do najlepszych gospodarek światowych. Trzeba więc skutecznie transferować wiedzę do biznesu z silnych ośrodków naukowych, by sprostać wyzwaniom technologicznym. To się wiąże z podniesieniem jakości kadr - zwracał uwagę Marek Woźniak.

Druga kwestią jest ochrona środowiska i groźba związana z zasobami wodnymi i klimatem.
- Zmniejszą nam się zasoby wodne. Ziemia leszczyńska jest, według map hydrologicznych, obszarem mocno narażonym na to zjawisko. Wiąże się to z wysoko rozwiniętą gospodarką rolną - przyznał marszałek Wielkopolski.

Trzecim z omawianych w#Lesznie aspektów jest jakość życia mieszkańców. W tej dziedzinie marszałek podkreślał wagę inwestycji infrastrukturalnych takich jak budowa S5 i modernizacja linii kolejowej.
- Nie chcę jednak przez to powiedzieć, że zakładamy masowy trend wyjazdów za pracą z Leszna do Poznania. Tak wcale być nie powinno i Leszno musi swoje własne potencjały również rozwijać - dodaje Marek Woźniak.

W kwestiach inwestycyjnych kluczowe dla strategii na kolejną dekadę wydają się być budowy obwodnic miast w Wielkopolsce.
- Takie są oczekiwania mieszkańców związane z jakością życia i kwestią szybkości przemieszczania się ludzi - dodaje Marek Woźniak.

Kolejne spotkania konsultacyjne odbędą się w Pile, Koninie i w Poznaniu (szczegóły w ram-ce).
Mieszkańcy mogą jednak zgłaszać swoje uwagi i opinie do#Strategii, nie tylko w trakcie organizowanych spotkań, ale też za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczone-go na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa
Wielkopolskiego, drogą elektroniczną na adres:

[email protected],

drogą korespondencyjną na adres: Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań lub osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Konsultacje w sprawie strategii - terminy

  • 4 października, o godz. 11:00 w Pile w Hotelu Gromada, #al. Piastów 15,
  • 10 października, o godz. 12:30 w Koninie w Centrum Konferencyjnym Factoria, #ul. Zakładowa 14,
  • 11 października, o godz. 10:00 w Poznaniu na Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego
    Województwa Wielkopolskiego, al. Niepodległości 34

odbędą się otwarte spotkania konsultacyjne dotyczące dokumentu Strategia Wielkopolska 2030. Udział wymaga rejestracji na stronie

www.umww.pl

w zakładce „Strategia Wielkopolska 2030”

Bieg z Funduszami
Już w sobotę 28 września po raz kolejny odbędzie się impreza zaBIEGaj o FUNdusze.
Na zawodników czekają dwa dystanse 5400 i 10800 m, Impreza potrwa od 10. do 15.

Współpraca: Michał Wiśniewski, Monika Kaczyńska

obrazek
obrazek
www.wrpo.wielkopolskie.pl
Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto