Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania dla osób po czterdziestce przedłużone. Do połowy 2024 r. wykonasz je w ramach programu pilotażowego „Profilaktyka 40 plus”

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
W ramach programu „Profilaktyka 40 plus” można po roku zbadać się ponownie.
W ramach programu „Profilaktyka 40 plus” można po roku zbadać się ponownie. bialasiewicz/123RF
Nie jesteś skazany na choroby cywilizacyjne w drugiej połowie naszego życia! Regularne wykonywanie badań profilaktycznych może uchronić przed rozwojem ciężkich problemów zdrowotnych. Pakiet niezbędnych badań, przygotowany specjalnie dla osób po 40. roku życia, jest dostępny bezpłatnie w ramach programu „Profilaktyka 40 plus”. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wydłużenie tego pilotażowego projektu o kolejny rok. Wciąż zdążysz więc zadbać o swoje przyszłe zdrowie, zwłaszcza że teraz będzie to łatwiejsze, a zbadać się możesz po raz drugi.

Spis treści

Darmowe badania dla osób 40+

Profilaktyka zdrowotna w kraju wymaga teraz szczególnej promocji, gdyż ucierpiała mocno z powodu pandemii koronawirusa. Odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia na bieżącą sytuację jest program „Profilaktyka 40 plus” realizowany od 1 lipca 2021 r. i wydłużony pod koniec kolejnego roku do 31 grudnia 2023 r. Na szczęście to nie koniec pilotażu, bo według projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia badać będzie się można do 30 czerwca 2024 r.

Jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych otrzymują wszystkie osoby w wieku powyżej 40 lat. Przewidziano osobne pakiety badań przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, jest także pakiet wspólny.

By skorzystać z badań, osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mogą uzyskać skierowanie za pośrednictwem IKP (Internetowego Konta Pacjenta), infolinii (numer 22 735 39 53 w godzinach 8:00-18:00) lub w przychodni POZ uczestniczącej w programie.

Zmiany w programie „Profilaktyka 40 plus”. Badania można wykonać po raz drugi

W programie pilotażowym badań dla osób po 40. r.ż. wprowadzono istotne zmiany. Nowe Rozporządzenie umożliwi osobom objętym programem ponowne skorzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej przez uprawnione osoby, ale pod warunkiem, że od ich udzielenia po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Zmiany obejmują także uproszczenie i przyspieszenie rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu. Już od 1 lipca 2023 r. do jego realizacji będzie musiała być wykorzystana centralna elektroniczna rejestracja. Umożliwia ona m.in. dokonanie zgłoszenia i przydzielenia terminu badania oraz zmianę lub rezygnację ze zgłoszenia. To rozwiązanie zapewni pacjentom także łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów. Ich przydzielanie może przejściowo odbywać się na innych zasadach niż dotychczasowe.

Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jego projekt został skierowany do konsultacji społecznych. (PAP)

Czytaj też: Badania profilaktyczne mogą uratować Ci życie! Większość z nich warto wykonywać co najmniej raz w roku. Kiedy badać krew i mocz?

Karolina Kropiwiec
kkr/ ann/ arz

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Darmowe badania dla osób po czterdziestce przedłużone. Do połowy 2024 r. wykonasz je w ramach programu pilotażowego „Profilaktyka 40 plus” - Strona Zdrowia

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto