Spis treści
Polacy nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego
Poprzednia reforma emerytalna wywołała nie lada emocje u mieszkańców kraju. Poprzedni rząd podwyższył w 2013 roku wiek emerytalny. Miał o wówczas wzrastać co kwartał o miesiąc i dla mężczyzn ostatecznie wynieść 67 lat w roku 2020, a dla kobiet w 2040 roku.
Obecnie wiek emerytalny w Polsce osiągają 65-letni mężczyźni i 60-letnie kobiety. Pytanie, o wiek emerytalny znajdzie się jednak w jesiennym referendum. Wówczas to Polacy wprost będą mogli zająć stanowisko w tej sprawie.
Aktualnie zapytaliśmy mieszkańców Wielkopolski o ich stosunek do ewentualnego podniesienia wieku emerytalnego.
- Absolutnie nie jestem za tym. Nawet bym ten wiek zmniejszyła mówi mieszkanka Mnichowa pod Gnieznem. Powinno być to liczone od lat przepracowanych, a nie od wieku
– powiedziała kobieta, podkreślając, że nawet jeśli dany emeryt chciałby pracować, to najpierw powinno zapewnić się miejsca pracy młodym.
Wyższy wiek emerytalny? „Absolutnie nie”
Na zmiany w ustawie nie zgadzają się też przedstawiciele rolników.
- Nie zgadzam się na to. Wiek emerytalny 65 lat po pracy w rolnictwie to jest bardzo dużo
– dodaje rolnik z Dalek niedaleko Gniezna.
Mieszkańcy wielkopolskich wsi zwracają też uwagę na to, że nie każdą pracę da się wykonywać po 65 roku życia.
- Miałem firmę budowlaną i przychodzili do mnie do pracy starsi mężczyźni, koło i po 60. Co miałem zrobić? Dawałem im lekką pracę, a nie dźwiganie
– relacjonuje przedstawiciel podgnieźnieńskiej wsi dodając, że na poprzedniej zmianie w ustawie emerytalnej stracił nawet kilkanaście tysięcy!
- Do tego wieku, co poprzedni rząd zrobił, to ja kupę tysięcy straciłem na tym
Polacy chcą wieku emerytalnego zależnego od liczby przepracowanych lat
W rozmowach z Polakami najczęściej spotykana jest propozycja wieku emerytalnego zależnego od przepracowanych lat.
- Ja bym chciała, aby w danych zawodach był określony wiek, w którym możliwe jest przejście na emeryturę w wieku młodszym, ale żeby jasno określone było że po 30 latach pracy tej emerytury dostanie się 60 procent, a pracując o każdy rok ta emerytura się o określony rok podwyższa-
zaproponowała mieszkanka powiatu krotoszyńskiego w przeprowadzonej sondzie.
Wiek emerytalny. Jak jest w innych krajach Europy?
W odróżnieniu do Polski powszechny wiek emerytalny w Europie, a przynajmniej w większości jej krajów, jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Ogólny pułap wieku, który uprawnia do emerytury, jest wysoki. Kształtuje się on na poziomie 65 lub 67 lat. Najwyższy wiek emerytalny w Europie obowiązuje w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – 68 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Z kolei najszybciej aktywność zawodową można zaprzestać w Mołdawii. Kobiety otrzymają tam emeryturę po ukończeniu 57. roku życia, a mężczyźni po osiągnięciu 62 lat.
Czy Polacy chcą podwyższenia wieku emerytalnego? Zapytaliśmy mieszkańców Wielkopolski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?