Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiecie, które budynki w Kaliszu i w okolicach są dawnymi fabrykami? ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Obiekt po Towarzystwie Akcyjnym Kaliskiej Manufaktury Pluszu i Aksamitu przy ul. Chopina (późniejsza Fabryka Wyrobów Runowych „Runotex”).
Obiekt po Towarzystwie Akcyjnym Kaliskiej Manufaktury Pluszu i Aksamitu przy ul. Chopina (późniejsza Fabryka Wyrobów Runowych „Runotex”). Archiwum Państwowe w Kaliszu
Nie wszyscy kaliszanie wiedzą, że wiele zabytkowych budynków w Kaliszu to dawne fabryki. Poznaj ich ciekawą historię dzięki publikacji "Fabryki Kalisza i okolic 1815-1989", która ukazuje przemysł Kalisza i okolic w tle wydarzeń politycznych i gospodarczych. Książkę w wersji elektronicznej można bezpłatnie ściągnąć ze strony Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Archiwum Państwowe w Kaliszu udostępnia bezpłatnie wersje elektroniczne swoich publikacji. Są wśród nich m.in. "Więzienie kaliskie 1846-2015", "Kaliska Policja i policjanci w okresie II Rzeczypospolitej" oraz "Fabryki Kalisza i okolic 1815-1989".

Ta ostatnia książka jest pokłosiem współpracy Archiwum Państwowego w Kaliszu z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz dopełnieniem wystawy czasowej "Architektura przemysłowa miasta Kalisza i okręgu kaliskiego w archiwaliach". Ukazała się w 35. rocznicę istnienia Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i 65. rocznicę istnienia Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Publikacja ukazuje przemysł Kalisza i okolic w tle wydarzeń politycznych i gospodarczych lat 1815-1989. Składa się z dwóch części: rysu historycznego autorstwa dr. Jarosława Dolata oraz archiwaliów z zasobu APK - planów i projektów starych fabryk wraz ze współczesnymi fotografiami tych miejsc. Rys historyczny obejmuje następujące części: "Okres przedprzemysłowy (do 1815 r.)"; "Od pierwszego pchnięcia do stagnacji (do połowy XIX w.)"; "Ku drugiemu pchnięciu (do końca XIX w.)"; "Impet i katastrofa (do 1918 r.)"; "Okres międzywojenny"; "Pod okupacją niemiecką"; "Przemysł w okresie Polski Ludowej".

Materiał ilustracyjny przedstawiono wedle poszczególnych rodzajów przemysłu: włókienniczego; spożywczego; garbarskiego; fortepianowego; metalowego; drukarni; chemicznego; zabawkarskiego; materiałów budowlanych; instytucji użyteczności publicznej i innych fabryk.

Książkę zaopatrzono w cenny aparat pomocniczy w postaci: bibliografii, materiałów do dziejów przemysłu kaliskiego, spisu ilustracji, indeksu osobowego, indeksu rzeczowego i streszczenia w języku angielskim. Książka została pozytywnie zrecenzowana przez prof. dr. hab. Kazimierza Badziaka. Wydawnictwo ma charakter albumowy, zostało wydane na papierze kredowym z ilustracjami w kolorze.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto