MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cymprownicy z gminy Zbąszyń żegnają karnawał. Za nami cymper 2024!

Amelia Mazurek
Amelia Mazurek
Na zdjęciu przedstawiamy wszystkie trzy cympry - z Nądni, Stefanowa i Przyprostyni.
Na zdjęciu przedstawiamy wszystkie trzy cympry - z Nądni, Stefanowa i Przyprostyni. Amelia Mazurek
Zgodnie z tradycją w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem na terenie gminy Zbąszyń odbył się Cymper. Kolorowe korowody przeszły ulicami wiosek. Mieszkańcy mogli razem z cymprownikami świętować miejscową tradycję. Muzyka, taniec, poczęstunki i wspólna zabawa towarzyszyły społeczności Przyprostyni, Nądni i Stefanowa.

Karnawał nie tylko w Rio!

Tradycje związane z zakończeniem karnawału kultywowane są nie tylko w gorącej Brazylii, ale również w gminie Zbąszyń. Cymper – od niemieckiego słowa zimperlich – oznacza sztuczność i nienaturalność. A taki przecież jest przebieraniec, czyli ktoś kto, wyraźnie się wyróżnia, a jednocześnie ma rys komediowy i groteskowy.
Wesołości na ulicach Stefanowa, Przyprostymi i Nądni z pewnością nie brakowało. Mieszkańcy mocno angażowali się w to, by nie tylko założyć kolorowy strój, ale także wczuć się w swoje niezwykłe role.

- Co roku, jak ino zdrowie pozwoli, świętujemy i cymprujemy od początku do końca naszej wsi

- usłyszeliśmy.

Zgodnie ze słowami Dziada, po całej wiosce maszerowali nie tylko tradycyjni cymprownicy, ale również bohaterowie nieco bardziej nowocześni.

Kolorowy przemarsz cymprowników

Ksiądz, zakonnica, policjanci, niedźwiedź są bohaterami często widzianymi w cymprowych korowodach. W tym roku – pomimo deszczowej aury – można było podziwiać kreatywność mieszkańców. Jednorożce, klauni i wojskowi, paradowali ramię w ramię z zakonnikami, aniołkami, a nawet z samym biskupem. Bajkowe postacie mieszały się z tymi, które podziwiać możemy nawet w bożonarodzeniowych szopkach. Jednak to nie strój był najważniejszy, a wspólna zabawa!

Tanecznym krokiem przez wioski

Paradujący od domu do domu, odwiedzali mieszkańców, którzy byli dobrze przygotowani. Nie brakowało poczęstunków, słodkości, a nawet czegoś na rozgrzanie. Mieszkańcy z chęcią tańczyli z uczestnikami korowodu w rytm ludowej muzyki. Zatrzymywali się samochodami, aby podziwiać tak kolorowy korowód. W zamian za zasilenie cymprowych skarbonek oraz przekazanie słodyczy i poczęstunek uczestnicy korowodów gwarantowali wspólny taniec i zabawę. Każdy mógł być również wymalowany sadzą przez niejednego kominiarza. Zabawa zjednoczyła zarówno starszych mieszkańców wsi, jak i tych najmłodszych.

Bez tej tradycji w gminie Zbąszyń nikt nie wyobraża sobie należytego zakończenia karnawału.

Na zdjęciu przedstawiamy wszystkie trzy cympry - z Nądni, Stefanowa i Przyprostyni.

Cymprownicy z gminy Zbąszyń żegnają karnawał. Za nami cymper 2024!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto