Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawostka historyczna dnia: Klasztor o.o. franciszkanów w Koninie z dwoma wojnami światowymi w tle i jednym powstaniem

Aleksandra Polewska-Wianecka
Aleksandra Polewska-Wianecka
franciszkanie-konin.pl
Klasztor o.o.franciszkanów w Koninie, na pierwszy rzut oka, tchnie niezmąconym niczym spokojem. Jego dostojna bryła, zatopiona w kojącej zieleni, przypomina codziennie zabieganym mieszkańcom miasta, że warto zwolnić, zatrzymać się i zdystansować, bo pęd życia przysłania nam nieustannie to, co naprawdę się liczy. Tymczasem odwiedzając klasztor czy zwyczajnie przejeżdżając lub przechodząc obok niego, mało kto zdaje sobie sprawę jak burzliwe doświadczenia wojenne ma za sobą to miejsce.

Klasztor o.o. franciszkanów w Koninie z dwoma wojnami światowymi w tle i jednym powstaniem

Mamy tu na myśli nie tylko drugą wojnę światową, ale także pierwszą. I na dokładkę także Powstanie Styczniowe z 1863 roku.

Rosyjscy dragoni przejmują klasztor

Po upadku powstania styczniowego, 1864 roku za czynny udział ojców reformatów w walkach i popieranie narodowego zrywu, klasztor zamknięto, a zakonnicy zostali z niego usunięci i internowani w Kaliszu. Kościół klasztorny przeszedł pod opiekę księży parafialnych, a budynki klasztorne zostały zajęte przez żołnierzy rosyjskich z 13. kargopolskiego pułku dragonów, który stanowił stały garnizon miasta Konina. Wojsko miało być gwarantem porządku i bezpieczeństwa interesów rosyjskich w mieście i okolicach.

Zakonnicy z Konina zesłani na Syberię?

Co stało się z zakonnikami po internowaniu, dokładnie nie wiadomo. Być może, podobnie jak zakonnicy kapucyni z pobliskiego Lądu, zostali zesłani na Syberię.

Klaszor zamienia się w szpital

Wielki konflikt zbrojny między państwami Ententy a Niemcami i Austro-Węgrami, który rozpoczął się w 1914 roku, spowodował, że dotychczasowy gospodarz zabudowań klasztornych udał się na front, a w opustoszałych budynkach powstał szpital.

Ciekawostka historyczna dnia: Klasztor o.o. franciszkanów w ...

Szkoła powszechna, a później bursa

Po zakończeniu działań wojennych i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w roku 1919, franciszkanie powrócili do Konina. W części klasztornej, po usunięciu z niej szpitala, mieściła się najpierw szkoła powszechna, a później bursa dla gimnazjalistów. W takim stanie budowla reformacka przetrwała do wybuchu II wojny światowej.

Zakonnicy w obozach koncentracyjnych

Już w 1940 roku franciszkanie zostali ponownie usunięci z klasztoru. Było to częścią zakrojonej na szeroką skalę akcji wynaradawiania Polaków i walki z polskim Kościołem, którą prowadzili hitlerowcy. Część zakonników znalazła się w obozach koncentracyjnych, inni musieli się ukrywać przed okupantem realizującym politykę eksterminacji polskiego duchowieństwa oraz inteligencji.

Klasztor dla młodzieży hitlerowskiej

W zabudowaniach klasztornych urządzono internat dla młodzieży hitlerowskiej, a w kościele szkołę. Zaczął się okres dewastacji klasztoru. W świątyni zniszczono wnętrze, wyburzono część pomieszczeń klasztornych oraz przylegającą od strony zachodniej kaplicę Matki Bożej, zmieniając dotychczasową bryłę klasztoru. Kaplicę tę odbudowano w 1999 r.

Magazyny przedsiębiorstwa „Prasa–Książka–Ruch”

Po wyzwoleniu miasta w 1945 roku w zabudowaniach klasztornych rozpoczęły działalność dwie szkoły podstawowe oraz magazyny przedsiębiorstwa „Prasa–Książka–Ruch”. Powracający do Konina franciszkanie jako rekompensatę otrzymali położony w bliskim sąsiedztwie kościół protestancki i dawne mieszkanie pastora. Po przeniesieniu szkół do innych obiektów franciszkanie powrócili do zdewastowanego kościoła i części zabudowań klasztornych. Prace nad rekonstrukcją wnętrza kościoła trwały do 1956 roku, a nad odbudową zniszczonych ołtarzy do 1967 roku. Odtworzono je na podstawie zachowanych zdjęć.

Ciekawostka historyczna dnia: Klasztor o.o. franciszkanów w ...

ZOBACZ TAKŻE

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ciekawostka historyczna dnia: Klasztor o.o. franciszkanów w Koninie z dwoma wojnami światowymi w tle i jednym powstaniem - Konin Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto