Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choroba od psa i kota

[email protected]
Sprawdź, czy Twoje dziecko nie ma pasożytów. Nasze dzieci często trafiają do Poradni Gastroenterologicznej i Leczenia Chorób Odzwierzęcych z bólami brzucha.

Sprawdź, czy Twoje dziecko nie ma pasożytów.

Nasze dzieci często trafiają do Poradni Gastroenterologicznej i Leczenia Chorób Odzwierzęcych z bólami brzucha. Takie bóle to główny objaw choroby u dzieci, ponieważ większość z nich w ten sposób reaguje na choroby zakaźne, przebiegające z gorączką, zwłaszcza w ich początkowym stadium.

Bóle brzucha mogą być:
- oznaką ostrych zmian chorobowych toczących się w jamie brzusznej, np. zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia otrzewnej, niedrożności jelit. Najczęściej stany te wymagają szybkiej interwencji chirurgicznej.

- bóle brzucha towarzyszą biegunkom, zaparciom, stanom kurczowym przewodu pokarmowego, np. zespołowi jelita drażliwego. U niemowląt do 3 miesiąca życia częstą dolegliwością jest tzw. kolka jelitowa. Podczas napadu, który występuje najczęściej wieczorem lub w nocy, dziecko jest niespokojne, ma wzdęty brzuch, można wysłuchać żywą perystaltykę. Kolkę jelitową częściej stwierdza się u chłopców. Jej przyczyna nie została do końca wyjaśniona.

Nie zawsze jednak ból brzucha to objaw chorób przewodu pokarmowego.
Ból ten może również towarzyszyć zmianom chorobowym w innych narządach jamy
brzusznej, np. w układzie moczowym.
U dziewczynek może wiązać się ze stanami zapalnymi przydatków. Czasami jest też sygnałem choroby ogólnoustrojowej.

Po okresie wakacyjnym szczególnie częste są bóle brzucha w przebiegu chorób pasożytniczych.
Do najczęstszych należą: owsica, lamblioza, toksokaroza, toksoplazmoza, askarioza.

Są one wywoływane przez różne pasożyty, np. pierwotniaki, nicienie, ale dają podobne objawy kliniczne w postaci bólów brzucha, nudności, upośledzonego łaknienia, zaburzeń przyrostu masy ciała. Mogą im również towarzyszyć bóle i zawroty głowy, omdlenia.
Właśnie dlatego do poradni często kierują małych pacjentów neurolodzy, którzy w poszukiwaniu przyczyny tych objawów proponują badania w kierunku chorób pasożytniczych.

Wiele przypadków chorób pasożytniczych stwierdza się właśnie po wakacjach.
Dzieci w okresie letnim mają więcej wolnego czasu, a więc dłużej przebywają na świeżym powietrzu. Często bawią się w piaskownicach zanieczyszczonych odchodami zwierząt. Droga zakażenia jest typowa dla choroby brudnych rąk. Za ich pośrednictwem jaja pasożytów trafiają do przewodu pokarmowego. W przypadku lambliozy niebezpieczne może być też picie skażonej wody lub spożywanie zanieczyszczonego pożywienia.

Pasożyty rozwijają się w organizmie żywiciela.
Po wniknięciu do organizmu larwy mogą umiejscowić się w różnych narządach. W zależności od tego występują różne objawy. Ból brzucha może świadczyć o lokalizacji w wątrobie, bóle głowy imitujące guz mózgu - w ośrodkowym układzie nerwowym, zaburzenia widzenia - w gałce ocznej.

Zapobieganie chorobom odzwierzęcym:
- należy zachowywać szczególną higienę w kontakcie z odchodami psów i kotów. Często opróżniać kuwety domowych zwierząt, zawsze w gumowych rękawiczkach. Szczenięta i kotki należy odrobaczać w 2, 4, 6 i 8 tygodniu życia, ponieważ zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zostały zarażone przezłożyskowo lub przez pokarm matki.
Później najlepiej przeprowadzać odrobaczanie domowych zwierząt co 1 - 3 miesiące.

Do najpowszechniejszych chorób pasożytniczych należą:
Lamblioza

- to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych na świecie. Najczęściej rozpoznawana jest u dzieci, podróżnych, osób cierpiących na niedokwaśność żołądka. Po zakażeniu lamblia może przedostać się m.in. do pęcherzyka żółciowego, gdzie wywołuje stan
zapalny.

Toksoplazmoza
- głównym źródłem zakażenia są koty, ale przenoszą ją również inne zwierzęta (np. psy, świnki morskie). Możliwe jest również zakażenie przez zjedzenie surowego mięsa, np. drobiu. U dorosłych choroba może przebiegać niemal bezobjawowo, czasami powoduje powiększenie węzłów chłonnych. Leczenie jest uporczywe i długotrwałe, ale zwykle przynosi dobre
efekty.

Toksokaroza
- wywoływana jest przez psie lub kocie glisty. Najczęściej chorują dzieci. Objawy zależą od narządu, w którym lokują się larwy, chociaż czasami choroba przebiega bez żadnych wyraźnych symptomów. Wyróżnia się 4 postaci choroby: oczną, mózgową, uogólnioną (tzw. zespół larwy wędrującej trzewnej) oraz utajoną. Leczenie jest długotrwałe, ale najczęściej skuteczne.

Owsica
- choroba wywołana przez owsika ludzkiego, pasożyta, którego jedynym żywicielem jest człowiek. Bytuje on w jelicie grubym. Samice wypełzają na powierzchnię odbytu w nocy i składają tam jaja. Może to powodować uciążliwy świąd, który jest charakterystyczny dla owsicy.
Leczenie trwa zwykle ok. miesiąca i jest przeprowadzane w odstępach dwutygodniowych.

Askarioza
- zwana glistnicą, to choroba wywoływana przez glistę ludzką. Zarazić może się każdy, choć najczęćciej chorują dzieci w wieku przedszkolnym oraz niższych klas szkoły podstawowej. Leczenie polega na jednorazowym podaniu leku, choć czasem konieczne jest powtórzenie dawki po 3-6 miesiącach.

Jak się ustrzec przed chorobą zaleca dr Anna Sierakowska - Fijałek
- przestrzegaj podstawowych zasad higieny
- myj ręce po wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem.
- jedz tylko dokładnie wymyte warzywa i owoce.
- nie pij nieprzegotowanej wody.

Oczywiście wszyscy właściciele psiaków i kociaków powinni pamiętać, że swoje pociechy wyprowadzają z dala od placów zabaw, piaskownic, ślizgawek.
Nie pozwalajmy również na znaczenie takich terenów przez nasze zwierzaki.
Zapewne, wszyscy, którzy mają dzieci i psa w domu, pamiętają o tych zasadach, a do wszystkich, którzy jeszcze nie są rodzicami, a są właścicielami kotka lub psa, apelujemy o rozsadek.
Pamiętajmy również, iż nie wiemy jak zachowa się nasz czworonóg wśród gromadki rozbrykanych dzieci.

Opracowano w oparciu o rozmowę Katarzyny Matusewicz z dr med. Anną Sierakowską - Fijałek z Poradni Gastroenterologicznej i Leczenia Chorób Odzwierzęcych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. (Dziennik Łódzki)

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto