Wigilia kiedyś i dziś
Przed wojną Wigilia była najważniejszym momentem świąt. Nie bez powodu przypadała na noc z 24 na 25 grudnia - swego czasu uważaną za najdłuższą w roku. Po odzyskaniu niepodległości święta zyskały nowy wymiar - nikt nie był więziony, można było kupować patriotyczne prezenty oraz śpiewać po polsku.

Boże Narodzenie w Warszawie - członkowie rodziny przy stole wigilijnym.
Wigilia Bożego Narodzenia była obchodzone niezwykle uroczyście, lecz z zachowaniem tradycji. Na stole znajdował się opłatek, dodatkowe nakrycie i siano pod obrusem. Suta kolacja, prezenty i wielka choinka to obraz świąt międzywojennej Polski.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dodatkowe nakrycie na stole zyskało szczególne znaczenie w ciężkich latach wojennych. Praktycznie każda rodzina straciła bliskich, stąd puste miejsce stawało się jeszcze bardziej symboliczne, niż zazwyczaj. Wigilie często odbywały się w szpitalach, przytułkach dla sierot czy na froncie.
Czytaj więcej i zobacz pełne fotografie w galerii.
Po wojnie rozbite rodziny mogły się znów zjednoczyć przy wspólnej wieczerzy. Lata 50. to moment, w którym na wigilijnym stole pojawił się obowiązkowy do dziś karp - stając się ważnym orężem politycznym komunistycznej władzy.

Literaci odwiedzający szkołę w Konstancinie podczas świąt Bożego Narodzenia.
Lata 60. to czas względnej, "małej stabilizacji", choć w sklepach brakowało podstawowych produktów - co też mocno utrudniało przygotowanie świąt. Świąteczną rozrywką stały się programy telewizyjne, w tym słynne "Tele-Echo".
Narodowe Archiwum Cyfrowe
W 1972 roku pojawiają się w sklepach niecodzienne produkty - dezodoranty, peruki i pomarańcze. Polacy po raz pierwszy od ponad 30 lat mogą skosztować egzotycznych owoców. Święta w latach 80. wyglądały podobnie do obecnych, choć sklepy świeciły pustkami. Najbardziej pożądane prezenty pochodziły z Pewexu lub Baltony. Dopiero lata 90. rozpoczynają erę świąt komercyjnych. Pod choinką lądują filmy video i gry komputerowe, a stół wigilijny ugina się od potraw.
Czytaj więcej i zobacz pełne fotografie w galerii.
Święta 2020 w dobie pandemii
Jak będą wyglądały święta w 2020 roku? Ze względu na pandemię COVID-19 będą na pewno inne niż dotychczas. Rząd planuje wprowadzenie restrykcji ograniczających liczbę osób przy wigilijnym stole. Co na ten temat mówi rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller?
Projekt rozporządzenia, który jest aktualnie w konsultacjach, mówi wyraźnie, że oprócz domowników, którzy na co dzień ze sobą mieszkają, w gospodarstwie domowym podczas spotkania może przebywać dodatkowych pięć osób spoza gospodarstwa domowego.
Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?