Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Nauki Kopernik 2016, Walentynki. Miłość to też chemia

baw
Centrum Nauki Kopernik 2016, Walentynki. Miłość to też chemia
Centrum Nauki Kopernik 2016, Walentynki. Miłość to też chemia Szymon Starnawski
Coroczna inwazja różowych serduszek, dźwięki romantycznych piosenek, czekoladki i kwiaty. Szukacie ciekawego sposobu na spędzenie dnia zakochanych? Walentynki w Centrum Nauki Kopernik 2016 odbędą się pod hasłem Miłość to też chemia. To sposób na spędzenie tego dnia z dala od kiczu.

Serotonina, dopamina, fenyloetyloamina – to związki, które odpowiadają za proces zakochiwania się. Dlatego nie ma lepszego miejsca niż laboratorium chemiczne, by mówić o miłości!

Walentynki w Koperniku 2016. Miłość to też chemia

W Centrum Nauki Kopernik zobaczycie bijące serce…rtęci. Drganie kropli tego metalu do złudzenia przypomina bicie naszego serca. Będzie można także samodzielnie wykonać alchemiczne serduszko i stać się posiadaczem złotego serca – miedziane zamienić w mosiężne. Wielbicielom mroczniejszych klimatów polecamy serce krwawiące – taki efekt możliwy jest dzięki tzw. kompleksowaniu, podczas którego powstaje rodanek żelaza, określany jako sztuczna krew. By dodać nauce szczyptę romantyzmu, zrobimy także chemiczne Walentynki i prezenty w postaci biżuterii z cząsteczkami miłości.

Zobacz także: Walentynki 2016, Warszawa. Zaplanuj romantyczny dzień [PRZEGLĄD WYDARZEŃ]

Z okazji święta zakochanych CNK przygotowało trzy eksponaty miesiąca. Zainspirują Was, by spojrzeć na miłość na trzy różne sposoby. Na początek – serce. Po prostu musimy zacząć od tego najpopularniejszego symbolu zakochanych. Choć wiemy, że nie w nim rodzi się uczucie, to jednak – w pewnym stopniu – również serce u zakochanych zachowuje się charakterystycznie. Kiedy myślimy o ukochanej osobie, przed oczami pojawia się nam jej twarz. Nic dziwnego – w końcu to właśnie twarz jako pierwsza przykuwa naszą uwagę i pomaga ocenić, czy jej właściciel jest atrakcyjny. Na koniec – szczypta romantyzmu. Przekornie ukryta w bardzo matematycznym eksponacie.

Przystanek serce
Serce od zawsze stanowiło obiekt zainteresowania filozofów, medyków oraz… zakochanych! Przez wieki uznawano je za siedlisko uczuć (dla porównania: gniew mieścił się w wątrobie, a czasem w nerkach).
Serce pompuje krew do całego organizmu, jednak główny jej odbiorca to mózg. Związek serca z rozumem jest więc ściślejszy, niż by nam się wydawało. Pracą serca sterują hormony, dlatego kiedy jesteśmy zdenerwowani lub wystraszeni, bije ono szybciej. Tak samo jak wtedy, gdy się zakochujemy…Kochamy przecież „całym sercem”.

Zobacz także: Gdzie spędzić walentynki w Warszawie? Podsuwamy 10 propozycji!

Piękny, przeciętny
Twarze symetryczne, pozbawione wyrazistych cech, są na ogół uznawane za bardziej atrakcyjne. Asymetria podświadomie jest odbierana jako efekt przebytych chorób lub mutacji genetycznych.
Warto jednak pamiętać, że za atrakcyjność fizyczną odpowiada także szereg innych cech, nie powiązanych z wyglądem twarzy – ogólna budowa ciała, zapach, sposób poruszania się, czy nawet ton głosu. To „coś”, co przyciąga nas do drugiej osoby jest bardzo trudne do zdefiniowania. Czy wizerunek wybrany przez Was jako ten najatrakcyjniejszy, przypomina Waszą drugą połowę?

Jeden z miliona
Przyciągają nas podobieństwa, czy różnice? Kusi spokój, czy ciągłe zaskoczenia? Cokolwiek wybierzemy, najważniejsze jest szczęście, kiedy już uda nam się znaleźć ukochaną osobę. Pytamy wtedy: „Jak to możliwe, że pośród wszystkich ludzi trafiliśmy na siebie, odnaleźliśmy się?”
Spójrzcie na eksponat. W każdym z trzech pojemników jest dokładnie milion kuleczek. Pierwszy zawiera jedną kuleczkę czerwoną na tysiąc przezroczystych, drugi – na dziesięć tysięcy, a trzeci – na milion. Obracając ostatni pojemnik, w końcu zobaczymy tę jedną, jedyną czerwoną kulkę. Odnajdziemy ją pośród miliona.


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto