Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ból w lewym boku nie musi od razu oznaczać rozwoju choroby. Sprawdź, co oznacza silny ból pod żebrami, w podbrzuszu oraz z boku pleców

Artur Białek
Bol w lewym boku często jest wynikiem niestrawności, a także zaparć. W razie ciągłego bólu, warto udać się do lekarza specjalisty w celu konsultacji.
Bol w lewym boku często jest wynikiem niestrawności, a także zaparć. W razie ciągłego bólu, warto udać się do lekarza specjalisty w celu konsultacji. jackf/123RF
Ból w lewym boku, który najczęściej dotyczy brzucha lub części pleców, może być objawem poważnego schorzenia, a w niektórych sytuacjach wskazywać na stan zagrażający życiu. Dolegliwości nie należy bagatelizować – może się okazać, że niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Sprawdź, co może oznaczać ból z lewej strony pod żebrami oraz na dole, w podbrzuszu, a także jak postępować w przypadku wystąpienia konkretnych symptomów.

Spis treści

Co znajduje się po lewej stronie brzucha i pleców?

Ból w lewym boku może mieć wiele przyczyn, dlatego dla jej prawidłowego rozpoznania kluczowe jest precyzyjne wskazanie miejsca występowania dolegliwości. W wielu przypadkach jest to jednak trudne ze względu na rozproszony charakter bólu.

Po lewej stronie brzucha znajduje się wiele istotnych narządów, w tym:

  • śledziona,
  • trzustka,
  • część żołądka,
  • część okrężnicy,
  • lewa nerka,
  • lewy jajnik.

Przyczynę występowania bólu może stanowić każdy z tych organów, a dolegliwości mogą być odczuwane nie tylko w okolicach brzucha, ale też pleców.

Co boli po lewej stronie brzucha?

Ból w lewym boku stanowi niecharakterystyczny objaw, często występujący w przebiegu schorzeń układu pokarmowego. W wielu sytuacjach związany jest jednak z układem moczowym lub rozrodczym. Jeżeli ból w lewym boku ma charakter ostry, pojawia się gwałtownie i zwiększa swoją intensywność, niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Taki objaw świadczy przeważnie o uszkodzeniu śledziony lub innego organu wewnętrznego.

Ból przybierający formę przewlekłą i charakteryzujący się zmiennym nasileniem, którego dokładna lokalizacja jest trudna do określenia, może natomiast wskazywać na chorobę przewlekłą.

Dolegliwości bólowe mogą też mieć charakter odniesiony, co oznacza, że są odczuwane w miejscu oddalonym od źródła ich występowania problemu. Tak bywa w sytuacji, gdy przyczyną problemu jest np. układ ruchu.

Dowiedz się więcej: Sposoby na ból brzucha. Jak w naturalny sposób zmniejszyć dolegliwości?

Ból z lewej strony pod żebrami

Ból pod lewym żebrem może wskazywać na schorzenia śledziony. Może też się zdarzyć, że pod wpływem działania znacznej siły, np. w skutek upadku z wysokości, uderzenia lub obrażeń odniesionych podczas wypadku komunikacyjnego, organ ten ulegnie uszkodzeniu.

Zależnie od rozległości obrażeń, uraz śledziony może ograniczać się do uszkodzenia powierzchownego (rozdarcie torebki włóknistej). Może też stanowić uszkodzenia głębokie, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do pęknięcia organu. Taki stan stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Duże niebezpieczeństwo wiąże się też z sytuacją, w której doszło do opóźnionego pęknięcia śledziony. Pod torebką włóknistą występuje wtedy krwiak, który może wzrastać przez kilkanaście dni. Gdy dochodzi do jego pęknięcia, występuje obfity krwotok do jamy otrzewnej.

W przypadku urazów śledziony ból z lewej strony pod żebrami pojawia się nagle, ma charakter ostry i szybko zwiększa swoją intensywność, może też promieniować do barku. Wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.

Do wystąpienia dolegliwości bólowych z lewej strony pod żebrami doprowadzają nie tylko urazy mechaniczne. Kłującym bólem, występującym w tej okolicy, objawia się splenomegalia, czyli powiększenie śledziony. Taki stan może doprowadzić do wystąpienia hipersplenizmu, czyli tzw. zespołu dużej śledziony, gdy występują niedokrwistość, leukopenia i/lub trombocytopenia. Wiąże się to m.in. z niszczeniem liczby krwinek białych i płytek krwi, w tym ich łączeniem się (tzw. sekwestracja krwinek czerwonych).

Do najczęstszych przyczyn splenomegalii należą m.in.:

  • infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub pierwotniakowym,
  • niedokrwistość hemolityczna,
  • nadciśnienie wrotne,
  • choroby autoimmunologiczne i układowe, m.in. sarkoidoza i reumatoidalne zapalenie stawów,
  • przewlekła białaczka limfocytowa,
  • przewlekła białaczka szpikowa.

Ból brzucha po lewej stronie na dole

Ból w lewym boku u kobiety, który występuje w podbrzuszu, może wskazywać na schorzenia ginekologiczne. Jest to jeden z objawów endometriozy, a także zapalenia przydatków. W tym drugim przypadku dolegliwości bólowe mają charakter nagły i skurczowy, a przy tym ulegają nasileniu podczas stosunku. Również badaniu ginekologicznemu towarzyszy silny ból. Wśród objawów współwystępujących należy wymienić gorączkę, osłabienie, nudności, wymioty i biegunkę.

Dowiedz się więcej: Jakie są nietypowe objawy endometriozy?

Ból po lewej stronie podbrzusza może być też objawem torbieli jajnika, wskazując na znaczny rozwój zmiany. Inne odczuwane wtedy objawy to uczucie silnego parcia na pęcherz i zaburzenia cyklu miesiączkowego. Gdy dojdzie do pęknięcia torbieli, chora odczuwa ostre dolegliwości bólowe w podbrzuszu. Często towarzyszą temu nudności i wymioty.

Ból w lewym podbrzuszu może też wskazywać na ciążę pozamaciczną. W takim przypadku ból może pojawić się nagle lub utrzymywać się przez długi czas, ze stałą lub zmienną intensywnością. Dochodzi też do krwawienia z pochwy, pojawiają się zawroty głowy i omdlenia. Jeżeli dojdzie do przerwania ciąży pozamacicznej, pojawia się ból ramion występujący w pozycji leżącej, który świadczy o podrażnieniu nerwów w następstwie krwawienia wewnętrznego.

Ból w lewym boku pleców

Ból w lewym boku pleców może wskazywać na kolkę nerkową, będącą jednym z objawów kamicy nerkowej. Dolegliwości pojawiają się w okolicy lędźwiowej i mogą promieniować do obszaru nadłonowego, spojenia łonowego, narządów płciowych i wewnętrznej strony ud.

W momencie, gdy nierozpuszczalny złóg zaczyna przemieszczać się w przewodzie moczowym, ból promieniuje do podbrzusza. Zwykle pojawia się też wtedy uczucie silnego parcia na pęcherz, gorączka, nudności, wymioty i krwiomocz. Zdarzają się też omdlenia związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi.

Ból w lewym boku pleców może pojawić się też w przebiegu śródmiąższowego, kłębuszkowego lub ostrego zapalenia nerek. Najczęściej towarzyszy mu gorączka, uczucie silnego parcia na pęcherz moczowy, obrzęk i krwiomocz.

Ból odczuwany z lewej tylnej strony tułowia może też mieć inne, mniej oczywiste przyczyny, do których należą m.in.:

  • schorzenia jelit,
  • przepuklina,
  • wady postawy,
  • urazy tkanek miękkich,
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego,
  • schorzenia płuc.

Co robić, gdy boli w lewym boku?

Ból i kłucie z lewej strony tułowia to objawy, które wymaga konsultacji lekarskiej – zwłaszcza, jeśli wystąpiły na skutek urazu lub podczas potwierdzonej ciąży. W takich sytuacjach konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Leczenie bólu w lewym boku ma charakter przyczynowy – leczeniu podlegają nie same dolegliwości bólowe, a pierwotne przyczyny ich występowania. Niezbędny jest więc szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie badań diagnostycznych, szczególnie USG.

W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia chirurgicznego. Przy powierzchownym uszkodzeniu śledziony lekarze starają się uratować uszkodzony organ. Jeżeli doszło do poważnego urazu, konieczne może okazać się jego usunięcie.

Interwencja chirurgiczna może być też konieczna w przypadku wystąpienia niektórych schorzeń ginekologicznych, np. w sytuacji, gdy doszło do pęknięcia torbieli jajnika. Natychmiastowej operacji wymaga też pęknięcie ciąży pozamacicznej.

W przypadku większości innych schorzeń powodujących ból brzucha po lewej stronie wystarczające okazuje się leczenie farmakologiczne. Jeżeli źródłem objawów jest układ ruchu, konieczna będzie też rehabilitacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ból w lewym boku nie musi od razu oznaczać rozwoju choroby. Sprawdź, co oznacza silny ból pod żebrami, w podbrzuszu oraz z boku pleców - Strona Zdrowia

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto