Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blok energetyczny w elektrowni Pątnów II przejdzie przegląd

Izabela Kolasińska
Blok w elektrowni Pątnów II zostanie wyłączony ... na 40 dni
Blok w elektrowni Pątnów II zostanie wyłączony ... na 40 dni Fot. Izabela Kolasińska
Jeden z najnowocześniejszych bloków energetycznych w Polsce - Pątnów II zostanie w poniedziałek, 19 września wyłączony. Ale nie ma powodu do niepokoju - po dwóch latach pracy blok musi przejść kompleksowy przegląd. Postój potrwa 40 dni.

- Blok numer 9, bo pod taką nazwą funkcjonuje w krajowym systemie energetycznym, pracuje naprawdę dobrze. Jak dotąd chodzi rewelacyjnie. Można go szybko regulować, bo w krótkim czasie daje się sprowadzić do niskich mocy i podnieść do mocy maksymalnej. Ale chcemy wiedzieć jak się zachowują poszczególne łopatki wentylatorów rozbijających węgiel przed wdmuchaniem go do kotła, czy elektrofiltry - tłumaczy Katarzyna Muszkat, prezes ZE PAK.

- Muszę powiedzieć, że nadal jest to perełka w polskiej gospodarce, ponieważ jest to pierwszy blok po wielu latach nieobecności inwestycji w naszej branży. Nadal jest on obiektem szczególnego zainteresowania całej branży energetycznej, również delegacji zagranicznych - dodaje Muszkat.

Prezes PAK ma nadzieję, że Pątnów II będzie produkował energię przynajmniej przez najbliższe 50 lat, bo taką żywotność mają stare bloki w Pątnowie I. W tej elektrowni prowadzona jest obecnie modernizacja, związana z budowaniem instalacji redukujących emisję związków azotu.

- Prace, związane z zabudowaniem pierwszej instalacji do INOX-ów, są już daleko zaawansowane. A to się wiąże z wzmocnieniem kotłów, w zasadzie z ich kapitalnym remontem, i z instalacją specsystemów i utylizacji INOX-ów. To jest kolejna dyrektywa Unii Europejskiej, którą musimy wypełnić do końca roku 2016 - tłumaczy prezes Katarzyna Muszkat. - Po modernizacji stare bloki Pątnowa I powinny pracować bezpiecznie do roku 2025-26.

Rada Nadzorcza PAK zatwierdziła niedawno projekt strategii rozwoju firmy, który zakłada, że w najbliższych latach zostaną wybudowane jeszcze dwa bloki gazowo-parowe o łącznej mocy 520 MW (Pątnów II ma 464 MW, a sześć starych bloków Pątnowa I - 1200 MW).

Jeden z nich o mocy 400 MW ma powstać w elektrowni Adamów w Turku i przejąć produkcję energii po wygaszanych w 2017 roku starych blokach. Drugi, o mocy 120 MW, zostanie wybudowany w elektrowni Konin. Od połowy 2012 roku będzie tam pracował również kocioł na biomasę.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto