Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto otrzymała dofinansowanie z MKiDN

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto w 2019r. otrzymała dofinansowanie z MKiDN w ramach programu „Kultura dostępna” w kwocie 19 tysięcy na zadanie „Kulturalny rozkład jazdy”. Działania w ramach programu umożliwiły mieszkańcom kontakt ze sztuką w największych teatrach i muzeach w Polsce. Przeprowadzono działania aktywizujące zarówno seniorów jak i najmłodszych czytelników – warsztaty teatralne, dramowe oraz wokalne. Kumulacja działań nastąpiła jesienią.

W listopadzie odbyły się „Zaduszki poetyckie” oraz podsumowanie warsztatów darmowych, które zostały przeprowadzone jesienią dla osób 55+. W ich trakcie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tajnikami gry aktorskiej, pracą reżysera, scenografa i statysty. Droga do artystycznej ewolucji prowadziła poprzez liczne ćwiczenia przygotowujące techniki dramy a także opanowanie kompetencji i umiejętności aktorskich. Seniorzy mieli możliwość podzielenia się historiami z życia, mogli się z nimi skonfrontować a później zbudować na ich podstawie miniatury i etiudy teatralne. Taka forma zajęć dała im szansę spojrzenia na siebie w innym niż zwykle kontekście społecznym - jako osobę twórczą, wartościową, mającą innym coś ciekawego do zaproponowania. W trakcie półgodzinnego przedstawiania doskonale poradzili sobie z tekstami Leopolda Staffa, Wisławy Szymborskiej czy Jana Lechonia za co dostali gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

W październiku odbył się ostatni etap Konkursu wiedzy o teatrze. Najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły w Modle Królewskiej. W nagrodę otrzymali albumy, 16 listopada pojechali do Poznania gdzie zwiedzali Muzeum Narodowe. Podziwiali eksponaty galerii, zapoznali się z największym w Polsce zbiorem dzieł Jacka Malczewskiego. Kontemplowali piękno jedynego w Polsce obrazu Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”. Młodzież wzięła udział w lekcji muzealnej natomiast dorośli uczestniczyli w wykładzie Wiesława Banacha o twórczości Zdzisława Beksińskiego. Po obiedzie udali się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki na „Fausta”, operę zrealizowaną na podstawie dramatu niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego.

6 grudnia dorośli mieszkańcy gminy wyruszyli w podróż do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W Muzeum w trakcie zwiedzania oraz lekcji muzealnej przypomnieli sobie historię okresu II wojny światowej. W szczegółowy sposób przewodnicy przedstawili losy walczącej stolicy, okrucieństwo i barbarzyństwo niemieckich agresorów oraz opowiedzieli o heroizmie, poświęceniu i walkach pokolenia Kolumbów.

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wszystkich urzekła swą widowiskowością i zmysłowością jedna z najpiękniejszych oper o miłości „Madame Butterfly” Pucciniego. Wysmakowana japońska stylistyka przeniosła widzów do Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie razem z Cio-Cio-San przeżywali dramat gejszy zakochanej w żołnierzu.

Podsumowaniem całego zadania był Koncert bożonarodzeniowy „Zaczynają się święta”, którego wykonawcami byli uczestnicy zajęć wokalnych dla dzieci i młodzieży przeprowadzonych w Bibliotece przez Beatę Michalak – Górną.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto