Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„BARWY W SZKŁO ZAKLĘTE” – otwarcie wystawy Jadwigi Tyksińskiej

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Czerwień, błękit, zieleń, biel na szklanej tafli… Piękną tradycję malarską kontynuuje i wzbogaca zarazem niezwykła, wielokrotnie nagradzana twórczyni ludowa Jadwiga Tyksińska. Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza 26 czerwca na otwarcie z przytupem. Zaplanowano wieczór z muzyką i tradycyjnym jadłem. Z programem pieśni ludowych wystąpi zespół Tradycja z Malanowa.

Obrazki na szkle malowane przez dziesiątki lat zdobiły i nadal zdobią wiejskie domy. Były wieszane na ścianach lub stawiane na specjalnych półkach pod sufitem. Często przedstawiały wizerunki świętych, Matki Boskiej czy Jezusa. Niezwykle proste w rysunku i intensywnie barwne, reprezentują nurt malarstwa naiwnego. Kolorystyka dawnych obrazów na szkle jest bardzo charakterystyczna, na uwagę zwracają żywe, czyste barwy, często zestawione ze sobą kontrastowo. Powszechnie używano czerwieni, koloru niebieskiego we wszystkich odcieniach oraz białego, zielonego i żółtego. W niektórych obrazach pojawia się kolor złoty. Geneza tej dziedziny twórczości sięga połowy XVI w. i związana jest z rozwojem przemysłu szklarskiego, a także coraz powszechniejszym wykorzystywaniem farb olejnych w malarstwie.

Malarstwo na szkle jest obecnie dyscypliną sztuki wciąż żywą i stale się rozwijającą. Współcześni twórcy obok tradycyjnej tematyki i formy coraz częściej stosują własne oryginalne pomysły, eksperymentując z konturem i kolorystyką. Jadwiga Tyksińska jest właśnie przedstawicielką tego nurtu. Inspirując się twórczością ludową, sama opracowała własną technikę malowania na szkle, którą wyróżnia przede wszystkim to, że wzór powstaje na obu stronach wykonywanej pracy. Obok malarstwa na szkle zobaczymy również obrazy malowane ma desce.

Jadwiga Tyksińska pochodzi z rodziny twórców ludowych od pokoleń uzdolnionych plastycznie. W jej twórczości można wyodrębnić trzy zasadnicze obszary: malarstwo na szkle i desce, wyroby rękodzieła ludowego (rzeźba, kwiaty z bibuły, pająki, palmy wielkanocne, pisanki itp.) oraz kujawskie wysypywanie wzorów piaskiem. Za tę aktywność została doceniona w programie rozrywkowym „Mam Talent”, jako „malująca piaskiem”.

Bierze czynny udział w życiu społecznym jednostek edukacyjnych oraz stowarzyszeń na terenie Gminy Kłodawa. Przygotowała elementy Trasy Turystycznej w Kopalni Soli Kłodawa np. Grotę Drakuli, obraz św. Kingi, witraże solne.

Do zobaczenia 26 czerwca, o 18.00, w CKiS przy Okólnej.

Wystawa będzie czynna do 17 lipca, zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto