Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Kaliszu. Stare zdjęcia, kennkarty, dyplomy sprzed 100 lat i podziemne ulotki przekazane przez darczyńców

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Fragmenty kroniki Chóru Mariańskiego opracowana przez Elżbietę Siarkiewiczów
Fragmenty kroniki Chóru Mariańskiego opracowana przez Elżbietę Siarkiewiczów Archiwum Państwowe w Kaliszu
Podobnie jak w latach ubiegłych, także w 2022 r. kaliskie Archiwum Państwowe wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia przekazane w formie darów - łącznie 173 jednostek inwentarzowych. Dużą część przejętych materiałów przekazał działacz opozycyjny i NSZZ „Solidarność” Jacek Śródka.

Dyplomy sprzed 100 lat i albumy rodzinne Stadtmüllerów

Wśród wielu ciekawych nabytków uwagę zwraca dar Elżbieta Stadtmüller, która przekazała część archiwum rodzinnego. Większość dokumentów dotyczy jej rodziców oraz dziadków z obu linii. Zwracają uwagę dokumenty Alfreda Stadtmüllera, związane ze służbą w organizacjach niepodległościowych, w Wojsku Polskim i działalnością w Związku Obrońców Lwowa (m.in. dyplomy i zaświadczenia), wierszowana kronika zakładów kolejowych w Tarnowie z czasów wojny prowadzona przez jego syna Karola, jak również patriotyczne wiersze pisane na rulonie z papieru, ukrywanym pod parapetem w biurze.

W przypadku Jóźwiaków zachowały się urzędowe dokumenty związane z wysiedleniem do Krakowa w czasie okupacji hitlerowskiej (m.in. karty uchodźcy) oraz pracą Anny w miejscowym Urzędzie Statystycznym. W skład spuścizny wchodzi także pięć fotograficznych albumów rodzinnych.

Podobnego typy archiwalia, dotyczące rodzin Szkudlarków i Blochów z Blizanów ofiarowała Barbara Przybylska z Łodzi. Zdecydowana większość z nich dotyczy okresu okupacji hitlerowskiej. Są to dowody osobiste, zgłoszenia meldunkowe, pozwolenia na pracę, książeczki pracy, wezwania na szczepienia ochronne i badania rentgenowskie, karty żywnościowe i materiałowe

Tylka dwa z nich pochodzą z czasów wcześniejszych: dowód ubezpieczeniowy z 1926 r. i książeczka oszczędnościowa Gminnej Kasy Pożyczkowo-Oszczędnościowej w Blizanowie z 1938 r. Dzięki darowiznie Jadwigi Kibler i Bogdana Pawlaka z Kalisza archiwum wzbogaciło się o materiały dotyczące historii kaliskiego rzemiosła z lat 1910-1921. Są to: dyplomy czeladnicze i mistrzowskie Stanisława Golanowskiego, karta rzemieślnicza na prowadzenie rzemiosła garbarskiego oraz plan urządzenia garbarni.

Podziemne ulotki i partyjne dokumenty

Blisko 80% przejętych materiałów przekazał Jacek Śródka z Sycowa, działacz opozycyjny i NSZZ „Solidarność” po 1989 r. Oprócz gazetek zakładowych i druków ulotnych wydawanych przez różne ogniwa związkowe, są jeszcze oryginalne dokumenty komisji zakładowych i Międzyzakładowych Komisji Porozumiewawczych „S” w Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie i Pleszewie z lat 1980-1981 i po 1989 r.

Z okresu stanu wojennego pochodzą natomiast wydawnictwa z drugiego obiegu m. in. antyrządowe ulotki autorstwa Jacka Śródki. Wśród ofiarowanych archiwaliów znajdują się także związane z powstaniem i działalnością Związku Młodzieży Demokratycznej na początku lat 80. XX w, a także znalezione na śmietnikach i ocalone od zniszczenia dokumenty czterech Podstawowych Organizacji Partyjnych PZPR działających w kępińskich przedsiębiorstwach w latach 1976-1989 (głównie listy członkowskie).

Na koniec należy wspomnieć jeszcze o materiałach przekazanych przez wielokrotnych darczyńców kaliskiego archiwum – Lecha T. Jabłońskiego z Łomianek oraz Elżbiety Siarkiewicz z Kalisza. Ten pierwszy, jako uzupełnienie wcześniej ofiarowanych dokumentów, przekazał legitymację i odznaczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadany Genowefie Cichej z Kalisza. Uzupełnieniem poprzednich darów są także materiały ofiarowane przez Elżbietę Siarkiewcz 18 listopada br. podczas wstąpienia „Rodzinne wspomnienie Chóru Mariańskiego (1925-1985)”. Na zakończenie spotkania prelegentka przekazała kaliskiemu archiwum kronikę Chóru Mariańskiego, zeszyt miar Marii Siarkiewicz oraz album z fotografiami, należącego do Stanisławy Laksander - siostry Marii Siarkiewicz.

Wszystkie dary zostały uporządkowane i zewidencjonowane. Można z nich już skorzystać w czytelni kaliskiego Archiwum.

Zobacz także:

Stare zdjęcia strażaków z Kościelnej Wsi.

Straż pożarna w Kościelnej Wsi świętuje w tym roku swoje 115...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto